30. června 2015 • 07:40

Fotbalisté Chile přehráli Peru a jsou prvním finalistou Copy América

Eduardo Vargas svými góly vystřílel finále.
Oslavy Slavie pokračují. Podpisy fanouškům, Bílek neměl boty Oslavy Slavie pokračují. Podpisy fanouškům, Bílek neměl boty
Mistrovská chorea Slavie! Podívejte se, co umí Tribuna Sever Mistrovská chorea Slavie! Podívejte se, co umí Tribuna Sever

Prvním finalistou mistrovství Jižní Ameriky jsou fotbalisté Chile. Domácí reprezentace v semifinále porazila díky dvěma brankám Eduarda Vargase 2:1 Peru a o první titul v historii si zahraje s vítězem zápasu mezi Argentinou a Paraguayí.

Chile, které nastoupilo bez potrestaného záložníka Gonzala Jary, se ujalo vedení těsně před přestávkou. Peru v té chvíli už hrálo v deseti, protože ve 20. minutě přišlo po druhé žluté kartě o obránce Carlose Zambrana. "Myslím, že to bylo přísné vyloučení. Nechci si stěžovat, ale v poslední době jsme viděli víc nečekaných verdiktů. Kdybychom hráli v jedenácti, všechno by vypadalo jinak," citovala agentura Reuters útočníka Paola Guerrera.

"Vyloučení ublížilo spíš nám než jim. Podlehli jsme tíze okamžiku a začali se trápit," prohlásil naopak trenér Chile Jorge Sampaoli, jehož tým hrál proti oslabenému soupeři už ve čtvrtfinále s Uruguayí poté, co červené karty dostali Edinson Cavani s Jorgem Fucilem.

Peru se však nevzdalo a po hodině hry se mu podařilo zásluhou vlastní branky Garyho Medela vyrovnat. Nerozhodné skóre ale vydrželo pouhé čtyři minuty, pak se zpoza vápna podruhé trefil Vargas a se čtyřmi góly se posunul do čela tabulky střelců. "Věřil jsem si, protože přesně takové střely jsem trénoval," řekl útočník.

Chile nakonec těsné vítězství udrželo a postoupilo do prvního finále od roku 1987 a o titul si zahraje celkově popáté. Domácí jsou navíc jednou ze tří reprezentací, které ještě nikdy jihoamerický šampionát nevyhrály. Na triumf také čeká Venezuela s Ekvádorem.