18. listopadu 2015 • 04:30

Pieta v Turecku. Při minutě ticha za Paříž zněl pískot

Autor: ,
TOP VIDEA
Chomutov - Třinec: Euforie u Pirátů! Černý kůň extraligy postupuje do semifinále Chomutov - Třinec: Euforie u Pirátů! Černý kůň extraligy postupuje do semifinále
Nad áčkem nepřemýšlím, řekl Černý po hattricku za jednadvacítku Nad áčkem nepřemýšlím, řekl Černý po hattricku za jednadvacítku
VŠECHNA VIDEA ZDE

Obrovská vlna solidarity byla od soboty jako reakce na teroristické útoky v Paříži k vidění na stadionech po celém světě. Včerejší reakce tureckých fanoušků před přátelským utkáním s Řeckem se v tomto ohledu vymyká. Minutu ticha na stadionu v Istanbulu propískali.V londýnském Wembley se snažili angličtí fanoušci zpívat francouzskou hymnu, aby podpořili svého soupeře (VÍCE ZDE>>>). Ve Wroclawi zase střelec třetího polského gólu Kamila Grosického do české sítě měl pod dresem vzkaz na podporu Paříže a nebál se ho ukázat, i když dostal žlutou kartu.

V Turecku se fanoušci zachovali jinak. Hráči obou týmů se seřadili u středového kruhu a chytili se za ramena, místo ticha však z tribuny zněl hlasitý pískot. Reakce fanoušků, která je nejvíc zasažená uprchlickou vlnou ze Sýrie, vyvolala řadu dohadů.

VIDEO | Podívejte se, jak vypadala minuta ticha v Turecku

Podle místní zpravodajky agentury Reuters se pískot mísil s výkřiky Alláhu Akbar (Bůh je veliký), který řvali i teroristé, kteří pozabíjeli v centru francouzské metropole desítky lidí. Záhy na její twitterový účet přistála záplava výhrůžek a urážek.

Podle další teorie, která se šířila na sociálních sítích, tak domácí příznivci protestovali proti tomu, že se při mezinárodních zápasech nedrží pieta za oběti teroru na tureckém území a pískot měl být namířený proti těm, kdo teror páchají.

Trenér Turecka Fatih Terim si však myslel, že se fanoušci měli projevit jinak. "Při hymnách a minutě ticha se měli chovat jinak," pronesl zklamaněpo zápase.

Ostudné scéně před remízou 0:0 přihlíželi i čelní představitelé obou zemí – řecký premiér Alexis Tsipras a jeho turecký protějšek Ahmet Davutoglu.

Turečtí fanoušci při minutě ticha za oběti v Paříži pískali
Turečtí fanoušci při minutě ticha za oběti v Paříži pískali