Jan Malý
10. července 2016 • 13:25

Reprezentace pod Jarolímem? Náročnost, ofenziva i různá sestava

Autor:
TOP VIDEA
Chomutov - Třinec: Euforie u Pirátů! Černý kůň extraligy postupuje do semifinále Chomutov - Třinec: Euforie u Pirátů! Černý kůň extraligy postupuje do semifinále
Nad áčkem nepřemýšlím, řekl Černý po hattricku za jednadvacítku Nad áčkem nepřemýšlím, řekl Černý po hattricku za jednadvacítku
VŠECHNA VIDEA ZDE

Náročnost, to je zřejmě nejcharakterističtější trenérský rys Karla Jarolíma. V uplynulé sezoně pak Mladá Boleslav pod jeho vedením vykazovala nejlepší produktivitu v lize. Co může čekat reprezentaci, pokud se jí Jarolím, šéfem fotbalové asociace Miroslavem Peltou navržený kandidát na volné místo po Pavlu Vrbovi, ujme?Defenzivní a nezáživný herní projev národního týmu na mistrovství Evropy byl kritizován, přitom nyní už bývalý reprezentační trenér Pavel Vrba platil za vyznavače ofenzivního a aktivního fotbalu. Karel Jarolím, jeho vyhlédnutý nástupce, razí v Mladé Boleslavi také útočné pojetí. Toto myšlení by chtěl uplatnit i v reprezentaci.

„Nic jiného bych si nepřál, to je jasné. Samozřejmě to chce podle toho vybrat co nejlepší složení, kterému pak bude toto pojetí vlastní. Nebude to o tom, že bude člověk někoho předělávat a nutit ho, aby to dělal. Měli by se vybrat takoví hráči, kteří to mají v sobě,“ nastínil kouč, že by z této cesty nechtěl v reprezentaci uhnout.

Středočeši pod Jarolímovým vedením především v minulé sezoně platili za ofenzivní mašinu a s 63 góly byli nejproduktivnějším týmem ligy. Jarolím sází na kombinaci, okamžitý presink a dnes klasické rozestavení 4-2-3-1, kdy mají důležitou roli rychlí křídelní hráči. Zároveň ve své strategii často využívá výšky kapitána Lukáše Magery, který má za úkol vyhrávat souboje a rozdávat míče ostatním.

Jeho svěřenci ofenzivní vize potvrzují. „Stoprocentně to tak je, trenér nikdy nechce hrát zanďoura, chce hrát aktivně, napadat vepředu, s tím souvisí ofenzivní fotbal. Měli jsme k tomu i předurčené hráče,“ přitakal boleslavský záložník Jakub Rada.

Největší prověrky Jarolímova stylu měly odlišný průběh. Doma se Spartou se Boleslav ničeho nebála, hrála otevřeně a odvážně a výsledkem byla krásná přestřelka, v níž však Středočeši padli 2:4. Naproti tomu v Plzni vycházel boleslavský tým z pevné defenzivy, neútočil tolik, jak hodně lidí očekávalo, přesto měl ještě za bezbrankového stavu dvě vyložené příležitosti. Plzeň nakonec vyhrála 1:0.

Mezi hráči nedělá rozdíly

Co dál je pro Jarolíma typické? Určitě náročnost. Dbá na disciplínu a výbornou připravenost hráčů. Jeho tréninky jsou intenzivní, například v zimě nemívali boleslavští hráči několikafázové tréninky, ale třeba jen jednu jednotku denně, o to výživnější však byla.

Z tohoto drilu pak někteří těží. Například Kamil Vacek, který poté, co byl na hostování v Boleslavi, patřil mezi nejlepší hráče polské ligy. Nebo Michal Ďuriš se rozstřílel v Plzni. Na reprezentanty by však mohl mít v tomto ohledu jen malý vliv.

Zároveň je Jarolím spravedlivý a nedělá mezi hráči rozdíly, i slovutný útočník Milan Baroš musí o sestavu tvrdě bojovat, místo v základní jedenáctce nemá vůbec jisté. „Je neúprosný a je mu jedno, o koho se jedná. Ke všem je stejně přísný,“ potvrdil Rada.

Na hráče však působí. „Je to kvalitní trenér, který umí poskládat mužstvo. Mně osobně třeba pomohl s tím, jak se lépe stravovat a přistupovat k fotbalu,“ pověděl v jednom z rozhovorů v loňské sezoně Magera.

Nebojí se sáhnout do sestavy, rotuje s ní. Třeba v sezoně 2014/2015 nastoupila Boleslav jen mezi 20. a 22. kolem ve stejné jedenáctce, jinak se sestava dva ligové zápasy po sobě neopakovala.

Bylo to však zapříčiněno i zraněními či faktem, že v kádru bylo víc hráčů na hostování. Každopádně Boleslav Jarolím poctivě budoval a nebude se mu odcházet lehce. Není mu lhostejné, jak se středočeský klub bude vypořádávat s jeho chystaným odchodem.