Jonáš Bartoš
7. září 2016 • 15:57

Jarolím: Mít Schicka v jednadvacítce je luxus. Talent převyšuje vrstevníky

TOP VIDEA
CELÝ SESTŘIH: Sparta - Plzeň 2:0. Rozhodli Šural a Karavajev CELÝ SESTŘIH: Sparta - Plzeň 2:0. Rozhodli Šural a Karavajev
Explzeňský Rajtoral (†31) spáchal sebevraždu. Podívejte se na jeho kariéru Explzeňský Rajtoral (†31) spáchal sebevraždu. Podívejte se na jeho kariéru
VŠECHNA VIDEA ZDE

Kdo viděl úterní smolný zápas české jednadvacítky v Belgii (1:2), uznale tleskal individuálnímu představení Patrika Schicka. Dvacetiletý talent znovu patřil k nejlepším hráčům na trávníku a nahlas si řekl o to, aby povýšil do prvního týmu. „Je horký kandidát na to, aby v áčku byl,“ prohlásil na hodnotící tiskové konferenci po prvním srazu národního týmu trenér Karel Jarolím.Patrik Schick vyletěl v minulé sezoně, kdy na hostování v Bohemians zvládl nastřílet osm ligových branek. Ve velkém progresu pokračuje i v probíhajícím ročníku, kdy místo návratu do Sparty kývl na přestup do italské Sampdorie.

Dvacetiletý útočník v sobě skrývá nesmírný potenciál, ukázal to i v úterní kvalifikaci české jednadvacítky v Belgii. Skvělou akcí připravil vyrovnání na 1:1 pro kapitána Aleše Čermáka, nastřelil tyčku a na hřišti předvedl řadu zajímavých akcí.

„V obou zápasech patřil k nejlepším, svým výkonem ostatní hráče převyšoval. Nesporně má velký potenciál, když se podíváte na jeho produktivitu v porovnání s ostatními hráči v jiných týmech, ne nadarmo se pohybuje na těch nejvyšších příčkách,“ chválil ho trenér české jednadvacítky Vítězslav Lavička.

Schick je s deseti brankami nejlepší střelec kvalifikace, k tomu přidal čtyři asistence. Po přestupu do zahraničí pokračuje ve skvělých výkonech. „Patrikova čísla v kvalifikaci jsou hodně vysoká, je pro nás klíčovým hráčem,“ souhlasil Lavička.

Lavička o prohře s Belgií: Všichni cítíme zklamání a frustraci

Nešťastné utkání v Belgii, které čeští mladíci prohráli 1:2 až kvůli zbytečně inkasované brance v samotném závěru, sledovali na vlastní oči i trenéři českého áčka Karel Jarolím a Boris Kočí. Nástupce Pavla Vrby následně připustil, že nastala doba pro to, aby si šikovného střelce vytáhl k sobě do prvního týmu.

„Je to pravděpodobné. Patrik je typ útočníka, kterého v áčku momentálně nemáme. Uvidíme podle dalšího vývoje, jak se mu bude dařit, jestli bude dostávat prostor v klubu. Ale je to horký kandidát na to, aby v áčku byl,“ prohlásil Jarolím.

Jeho tým čeká za měsíc (8. října) nejtěžší zkouška světové kvalifikace, zápas na půdě úřadujících světových šampionů z Německa. O den dřív hrají doma závěrečné utkání kvalifikace o EURO v Polsku česká „Lvíčata“ proti Moldavsku.

Boj o postup, nebo povýšení?

Trenéři teď musí rozhodnout, do jakého výběru Schicka zařadí. „Komunikace mezi áčkem a jednadvacítkou je nastavená dobře. Máme pravidelné schůzky, koneckonců i kanceláře vedle sebe. Jarda (Jaromír Šeterle) koordinuje oba týmy manažersky, dohoda by neměla být problém. Pokud trenéři áčka dojdou k závěru, že Patrik pro ně bude klíčovým hráčem, budu to respektovat. Ale Karel (Jarolím) moc dobře ví, o co s Moldavskem budeme hrát,“ uvedl Lavička.

Jednadvacítka před závěrečným zápasem ve skupině nemá přímý postup (jen pro vítěze skupiny) ve svých rukách. Před Belgií vede o dva body, nicméně úterní soupeř má k dispozici ještě o zápas víc. Proto tým s Moldavskem nutně potřebuje uspět, aby měl větší šanci udržet vedoucí příčku.

Jarolím: Jsem zklamaný z výsledku, ne z výkonu

Jenže své problémy má i áčko. Z nominované útočné čtyřky Necid, Škoda, Vydra, Václav Kadlec se na posledním srazu gólově prosadil jen posledně jmenovaný proti Arménii. V důležitém utkání se Severním Irskem (0:0) koncovka drhla. Na otázku, zda v současné chvíli není držení Schicka v jednadvacítce zbytečný luxus, Jarolím odvětil: „Dá se to tak říct.“

Je tedy možné, že trenér Lavička bude v závěrečném zápase kvalifikace postrádat svého klíčového hráče. „Věřím, že se najde optimální řešení. Teď už s námi byl Lukáš Juliš, na hrotu může hrát i Standa Klobása, alternativy tedy máme,“ uvedl 53letý trenér.