Itálie slaví výhru, Švédsko otočilo v Portugalsku. Španělům pomohlo video

0
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

Krize Nizozemska pokračuje. Oranjes pod vedením nového trenéra nestačili na Italy, kterým v přípravě podlehli 1:2. Venkovní skalp mistrů Evropy s Cristianem Ronaldem v sestavě slaví Švédové, kteří otočili z 0:2 na 3:2. Španělové i díky videorozhodčímu zvítězili 2:0 ve Francii, naopak Estonci slaví po trefě Siima Lutse nečekanou výhru 3:0 nad Chorvatskem.

Estonsko je v žebříčku FIFA o 103 příček níže než Chorvaté, ale na hřišti to nebylo znát i kvůli tomu, že hosté přijeli bez mnoha opor v čele s Mondričem a Mandžukičem . I tak Estonci favorita zaskočili.

Už po 57 vteřinách je k tomu nasměroval Luts, který obešel dva protihráče a prostřelil brankáře mezi nohama. Chorvaté se v útoku neprosadili, navíc v 81. minutě Luts našel Vassiljeva a ten zvýšil. Krátce nato přidal třetí gól Zenjov.

V duelu Albánie s Bosnou se trefili hned dva hráči, kteří prošli českou ligou. Bosnu za výhrou 2:1 nasměroval bývalý hráč Teplic Džeko proměněnou penaltou, za domácí snížil bývalý hráč Sparty a Slavie Balaj .

Portugalci ztratili vedení 2:0, Španělům pomohlo video

Fotbalisté Švédska porazili úřadující mistry Evropy Portugalce 3:2, přestože v poločase prohrávali 0:2. Nejprve vstřelil 71. reprezentační gól Cristiano Ronaldo a následně si dal vlastní branku Granqvist. Dvěma zásahy ale srovnal Claesson a v nastavení si smolný vlastní gól dal Cancelo.

Nizozemsko nezabralo ani po odvolání trenéra Dannyho Blinda a prohrálo doma s Itálií 1:2. Nevydařila se tak premiéra dočasného kouče Freda Grima. Jeho svěřenci přitom rychle vedli vlastním gólem soupeře, ale Italové už za 67 vteřin srovnali zásluhou Edera a ještě do poločasu otočil stav Bonucci.

Zápas mezi Francií a Španělskem přinesl další důležitý moment při zavádění videorozhodčího do fotbalu. Sudí nejprve neuznali gól Španěla Deulofeua kvůli ofsajdu, ovšem v tomto zápase měli možnost v rámci testování využít radu kolegy u videa a následně po poradě gól přece jen uznali. Španělsko tak zvýšilo v 78. minutě na 2:0 a tímto výsledkem také zápas skončil. Celá porada mezi sudími zabrala jen zhruba půl minuty.

Přípravná fotbalová utkání:

Gruzie - Lotyšsko 5:0 (2:0)
Branky: 18. z pen. a 77. Ananidze, 32. a 68. Kvilitaia, 90. Arabidze.

Makedonie - Bělorusko 3:0 (1:0)
Branky: 61. a 69. Panděv, 40. Spirovski.

Estonsko - Chorvatsko 3:0 (1:0)
Branky: 1. Luts, 81. Vassiljev, 84. Zenjov.

Rusko - Belgie 3:3 (1:3)
Branky: 4. Vasin, 75. Mirančuk, 90.+2 Bucharov - 43. a 45. Benteke, 18. Mirallas z pen.

Albánie - Bosna a Hercegovina 1:2 (0:2)
Branky: 69. Balaj - 7. Džeko z pen., 43. Lulič.

Lucembursko - Kapverdské ostrovy 0:2 (0:2)
Branky: 8. Gege, 22. Tavares.

Rakousko - Finsko 1:1 (0:0)
Branky: 62. Arnautovic - 76. Jensen.

Irsko - Island 0:1 (0:1)
Branka: 21. Magnusson.

Nizozemsko - Itálie 1:2 (1:2)
Branky: 10. vlastní Romagnoli - 12. Eder, 33. Bonucci.

Portugalsko - Švédsko 2:3 (2:0)
Branky: 19. Ronaldo, 34. vlastní Granqvist - 57. a 76. Claesson, 90.+3 vlastní Cancelo.

Francie - Španělsko 0:2 (0:0)
Branky: 69. Silva z pen., 78. Deulofeu

0

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a vítězi baráže C.