+
Nenechte si ujít nejnovější
zprávy ze světa sportu.
Sledujte nás na Facebooku
a dozvíte se vše jako první.
22. července 2009 • 13:24

FIFA: Za mrtvé na stadionu pokuta

Autor:
Tragédie v hledišti při fotbalovém utkání africké kvalifikace o postup na MS mezi domácím Pobřežím slonoviny a Malawi.
TOP VIDEA
SESTŘIH Premier League: Manchester United - Manchester City 1:2. Hosté mají rekord a velký náskok SESTŘIH Premier League: Manchester United - Manchester City 1:2. Hosté mají rekord a velký náskok
Chceš trénovat sportovní hvězdy? Sestav svůj tým a hraj o super ceny! Chceš trénovat sportovní hvězdy? Sestav svůj tým a hraj o super ceny!
VŠECHNA VIDEA ZDE

Mezinárodní fotbalová federace FIFA potrestala Pobřeží slonoviny za tragédii před kvalifikačním utkáním s Malawi, kdy bylo na stadionu v Abidžanu ušlapáno 22 lidí a dalších 130 bylo zraněno. Tamní svaz musí zaplatit pokutu 50.000 švýcarských franků (asi 851 tisíc korun).FIFA rozhodla i o omezeních stadionu Houphouet-Boigny, kde k neštěstí došlo. Pro nejbližší duel kvalifikace o postup na mistrovství světa s Burkinou Faso bude kapacita snížena na dvacet tisíc lidí a sto metrů od arény musí být postaven plot, aby mohl být kontrolován průchod fanoušků na tribuny. Federace současně věnovala 100.000 švýcarských franků pozůstalým obětí.

Zástupci FIFA v rámci vyšetřování mluvili s policií, vládními i fotbalovými představiteli. V rámci verdiktu však nikoho konkrétního neobvinili, přestože ve spojitosti s neštěstím bylo policií zatčeno několik členů svazu, kteří měli na starost prodej lístků.

K tragédii došlo 29. března čtyřicet minut před výkopem, přesto se zápas odehrál podle plánu a domácí vyhráli 5:0. Hlavní příčinou bylo extrémně přeplněné hlediště stadionu pro 35.000 lidí, kam se údajně vměstnalo odhadem 50.000 fanoušků. Diváci bez lístků zaplnili jeden ze sektorů a pod jejich vahou se zřítila zeď.

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

 Klasická verze
Mobilní verze