SESTŘIHY: Liverpool smetl Swansea, Chelsea stále v čele

0
Zima dohnal(a) Slavii, Trpišovského díl viny. Sparta má víc herní nadstavby
Q&A: Zadinův výstup. Dědkova práce? Co Varaďa do Sparty a Hořava v Kladně?

SOUHRN 19. KOLA PREMIER LEAGUE | Fotbalisté Chelsea s Thibautem Courtoisem v bráně remizovali v anglické lize na hřišti čtvrtého Southamptonu 1:1. Zůstali však v čele tabulky nadále o tři body před Manchesterem City, který doma ztratil dvoubrankové vedení a s nováčkem Burnley hrál 2:2. Třetí Manchester United získal také jen bod za remízu 0:0 na hřišti Tottenhamu. Bodové ztráty rivalů využil Arsenal, který zvítězil v derby na hřišti West Hamu 2:1 a dotáhl se bodově na Southampton. Záložník Tomáš Rosický nebyl připraven ani na lavičce.

Southampton, za který ke svému debutovému utkání v Premier League nastoupil teprve devatenáctiletý obránce Matt Targett, se dostal do vedení v 17. minutě. Tadič poslal povedeným pasem do šance Sadia Maného a ten přehodil Courtoise . Senegalský záložník, který do kádru "Svatých" přestoupil v září ze Salcburku, se trefil i v minulém kole na hřišti Crystal Palace, kde jeho tým zvítězil 3:1.

SESTŘIH Premier League: Southampton - Chelsea 1:1

V závěru poločasu si ale s obranou Southamptonu poradil Eden Hazard , jenž si po první střele Chelsea v zápase připsal sedmou trefu v sezoně, z toho první na hřišti soupeře. Francesc Fábregas asistoval už potřinácté v tomto ročníku anglické ligy.

V druhém poločase sice byli "Blues" aktivnější, posledních pár minut odehráli po vyloučení Schneiderlina v přesilovce, patnáctou výhru v sezoně ale nevybojovali. Southampton poprvé ztratil body v zápase, v němž vedl.

City zaváhání Chelsea nevyužilo

Manchester City nepotvrdil roli favorita proti Burnley. Ve 23. minutě otevřel skóre David Silva, který si v posledních pěti duelech připsal pět branek, a o deset minut později zvýšil Fernandinho. Jenže na začátku druhého dějství snížil George Boyd, i když opakované záběry ukázaly, že stál v době Ingsovy přihrávky v ofsajdu. O vyrovnání se v 81. minutě postaral čtvrtým gólem v sezoně Ashley Barnes.

SESTŘIH Premier League: Manchester City - Burnley 2:2

Manchester United podeváté bez porážky

United měli blízko ke gólu na hřišti Tottenhamu ve 24. minutě, kdy po Jonesově hlavičce obránce Vertonghen podle videotechnologie odkopl míč z branky až zpoza čáry. Skóre se ale nezměnilo kvůli odpískanému ofsajdovému postavení střelce.

SESTŘIH Premier League: Tottenham - Manchester United 0:0

Svěřenci Louise van Gaala se v prvním poločase dostali do dalších několika slibných příležitostí, "Kohouty" ale podržel brankář Lloris. V závěru utkání měl naopak více ze hry Tottenham, na čtvrtou ligovou výhru za sebou ale nedosáhl. S Manchesterem ale už popáté v řadě v Premier League neprohrál, což se dosud povedlo pouze Liverpoolu a Blackburnu.

Van Gaal svůj tým pochválil za první poločas, v němž prý jeho svěřenci podali nejlepší výkon v sezoně a mohli podle něj vstřelit čtyři pět gólů. Z faktu, že United nakonec nezvítězili, ale nizozemský kouč vinil našlapaný program.

Ten je o Vánocích v Anglii tradičně náročný, liga se hrála v pátek a dnes znovu. Hráči United tak šli do akce necelých 43 hodin po předchozím utkání. "Je vědecky dokázáno, že tělo za dva dny nemůže zregenerovat. Když to Fotbalová asociace dovolí... Ve druhém poločase to už nebyl fotbal, ale boj o život," stěžoval si.

Arsenal bez Rosického zdolal West Ham

Arsenal zasadil West Hamu rozhodující údery v poslední pětiminutovce prvního poločasu. Nejprve Santiago Cazorla proměnil penaltu za faul, chvíli nato Oxlade-Chamberlain poslal přesnou přízemní přihrávku ve vápně Dannymu Welbeckovi a čtyřiadvacetiletý útočník se trefil počtvrté v sezoně. Londýnské derby zdramatizoval gólem v 54. minutě Cheikhou Kouyaté, Arsenal ale těsné vítězství udržel a West Ham porazil poosmé v řadě.

SESTŘIH Premier League: West Ham United - Arsenal 1:2

Další derby z opačného koutu tabulky mezi Queens Park Rangers a Crystal Palace skončilo 0:0. Hosty vedl poprvé po odvolání kouče Warnocka dosavadní asistent Keith Millen.

SESTŘIH Premier League: Queens Park Rangers - Crystal Palace 0:0

Stejným výsledkem skončilo utkání mezi Aston Villou a Sunderlandem, který vyrovnal klubový rekord ze sezony 1901/02, když ve čtyřech venkovních zápasech v řadě neinkasoval.

SESTŘIH Premier League: Aston Villa - Sunderland 0:0

Newcastle otočil zápas s Evertonem a zvítězil 3:2. V páté minutě otevřel skóre útočník hostů Arouna Koné, který se trefil při svém prvním startu v základní sestavě liverpoolského celku. Stejný počin se mu v minulosti povedl i za Wigan, Hannover, PSV Eindhoven a Kerkrade. Cissé, Pérez a Colback se ale postarali o obrat. V závěru pouze snížil Mirallas, "Straky" tak po třech porážkách poprvé vyhrály.

SESTŘIH Premier League: Newcastle - Everton 3:2

SESTŘIH Premier League: Hull - Leicester 0:1

SESTŘIH Premier League: Stoke - West Bromwich 2:0

Reds doma smetli Swansea a jsou osmí

Liverpool porazil v posledním letošním utkání anglické ligy v dohrávce 19. kola 4:1 Swansea. Po druhé výhře za sebou vystřídal svého dnešního soupeře díky lepšímu skóre na osmém místě tabulky.

Střelcem zápasu byl Adam Lallana, jenž v druhém poločase zaznamenal v rozmezí deseti minut dvě rozdílné branky. V 51. minutě ho nepovedeným odkopem trefil gólman Swansea Lukasz Fabiaňski a od anglického reprezentačního záložníka se míč odrazil do prázdné branky. Na druhé trefě měl Lallana větší podíl, v 61. minutě obešel dva bránící hráče velšského celku a zvýšil na 3:1.

Mezi dvě Lallanovy trefy vtěsnal jedinou branku hostů Islanďan Gylfi Sigurdsson, šance Swansea na zvrat vzal definitivně v 69. minutě vlastním gólem bývalý hráč Liverpoolu Jonjo Shelvey. Skóre zápasu otevřel ve 33. minutě Albert Moreno.

SESTŘIH Premier League: Liverpool - Swansea 4:1