Skvělý Gebre Selassie odstřelil Wolfsburg, Kadeřábek asistoval

0
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

Český reprezentační obránce Theodor Gebre Selassie gólem v nastavení rozhodl o výhře fotbalistů Brém v 5. kole německé ligy 2:1 nad Wolfsburgem. Werder získal první body v sezoně a odpoutal se z posledního místa. Bayern Mnichov zvítězil v Hamburku 1:0, když dvě minuty před koncem skóroval Joshua Kimmich. Bayern tak udržel stoprocentní bilanci a v osmi soutěžních zápasech pod Carlem Ancelottim zatím inkasoval jedinou branku. Hamburk poprvé pod vedením Bruna Labbadii prohrál čtyři zápasy po sobě a stále čeká na první vítězství v sezoně. Hertha Berlín bez zraněného Vladimíra Daridy remizovala 3:3 ve Frankfurtu. Český obránce Pavel Kadeřábek si připsal v zápase Hoffenheimu s Schalke asistenci a pomohl k výhře 2:1.

V prvním poločase zápasu mezi Brémami a Wolfsburgem byli možná překvapivě aktivnější domácí, jenže ztroskotali na nepřesnostech. Po přestávce už měl práci také český gólman Werderu Jaroslav Drobný a v 69. minutě také inkasoval, když jej nešťastně překonal vlastní obránce Bauer.

Brémy ale přece jen první body v sezoně získaly, a to hned tři. Po 13 minutách na hřišti Thy vstřelil svůj premiérový gól v nejvyšší soutěži, v nastavení pak obrat dokonal první trefou od 5. března Gebre Selassie.

Bayern se nadřel na výhru

První dějství duelu Hamburk - Bayern příliš šancí nepřinesl, pouze Lewandowského hlavička z 18. minuty skončila těsně nad. V druhé půli několikrát domácí podržel gólman Adler, který si poradil s pokusy Martíneze, Alaby, Kimmicha či Müllera.

K vysněnému bodu ale Adler celek z přístavního města nedotáhl. Dvě minuty před koncem Ribéry poslal ve vápně přihrávku Kimmichovi a jedenadvacetiletý německý reprezentant rozhodl.

V 18. minutě duelu Frankfurt - Hertha fauloval Seferovič ve vápně Stockera a nařízenou penaltu proměnil Ibiševič, přestože gólman Hradecky vystihl směr. Hertha zahrávala první pokutový kop od listopadu 2015. Pro berlínský celek to byl jubilejní 100. gól do sítě Frankfurtu, proti žádnému jinému týmu není úspěšnější.

Domácí Eintracht ale v závěru poločasu otočil stav. Nejprve se po povedené Blumově přihrávce Fabián ve vápně uvolnil od obránce Plattenhardta a chladnokrevně zakončil. V poslední minutě pak dokonal obrat frankfurtský kapitán Meier, jenž se prosadil v šesti z posledních sedmi bundesligových duelů proti Hertě.

Po změně stran se ke slovu znovu dostali hosté a znovu převrátili skóre na svoji stranu. Střídající Esswein nacentroval z pravé strany a Ibiševič z voleje vstřelil svoji druhou branku v zápase. Posléze Esswein sám skóroval technickou střelou.

Přesto Hertha nedosáhla na tři body, v nastavení vyrovnal hlavou Hector a čtvrtý z posledních pěti vzájemných zápasů tak skončil remízou.

Ofenzivní paráda v Mohuči

Ofenzivní fotbal byl k vidění také v Mohuči. Tu dostal proti Leverkusenu do vedení v 31. minutě Malli, jenž se prosadil ve třetím ligovém zápase v řadě. Minutu na to srovnal Hernández, jenže o chvíli později vrátil domácím těsný náskok Bell. Hernández ale potvrdil, že se mu proti Mohuči daří: v druhém poločase zkompletoval hattrick, otočil na 3:2 a proti týmu Martina Schmidta se tak trefil ve třech zápasech celkem pětkrát.

Borussia Mönchengladbach podesáté v řadě doma zvítězila, zásluhou Stindla a Wendta porazila 2:0 Ingolstadt. V tabulce se posunula na čtvrté místo.

Schalke zase prohrálo, Kadeřábek asistoval

Fotbalisté Schalke si v 5. kole německé ligy připsali pátou porážku. Na hřišti Hoffenheimu prohráli 1:2, ačkoliv už od 4. minuty vedli po zásahu Maxima Choupo-Motinga. Ještě do poločasu ale domácí utkání otočili díky brance Andreje Kramariče, na kterou nahrál český bek Pavel Kadeřábek, gólu Lukase Ruppa.

Choupo-Motingova trefa byla teprve druhým gólem Schalke, které je se skóre 2:10 na posledním místě bundesligy. Další dva celky ze spodní části tabulky Hamburk a Ingolstadt mají totožné skóre, na rozdíl od Schalke však alespoň získaly po bodu.

Radost z rychlého gólu trápícího se celku netrvala dlouho. V 17. minutě z levé strany přesně nacentroval český reprezentant Kadeřábek na hlavu Kramariče, ve 41. minutě dorážel do prázdné branky Rupp. Pro Hoffenheim zařídil první bundesligovou výhru po sérii čtyř remíz.

Schalke prožívá nejhorší start do sezony, pět porážek z pěti úvodních zápasů dosud nikdy nemělo.

Ligovou neporazitelnost si vedle Hoffenheimu a Bayernu Mnichov po pátém bundesligovém kole udržely po vzájemném zápase také celky Kolína nad Rýnem a Lipska. Hosté šli v Kolíně do vedení už v 5. minutě díky Oliveru Burkeovi, ještě do přestávky ale vyrovnal na konečných 1:1 Juja Osako.

Kolín, který v sezoně inkasoval teprve podruhé, tak nevyužil možnost přeskočit druhý Dortmund a na třetí příčce na něj ztrácí bod.

Hráči Dortmundu se radují z dalšího vítězství

Kanonýr Dortmundu vyrovnal Kollera

Fotbalisté Dortmundu porazili v předehrávce 5. kola německé ligy Freiburg 3:1, čímž vylepšili klubový rekord: na domácím hřišti Borussia neprohrála už 24 utkání v řadě. Vítěznou sérii v aktuálním ročníku prodloužila na tři zápasy a v tabulce se před víkendovými duely posunula na druhé místo. Střelec Pierre-Emerick Aubameyang se dotáhl na Jana Kollera v počtu střelených gólů za dortmundský tým.

Dortmund se proti pečlivě bránícím hostům dlouho nemohl prosadit. První gól vstřelil až těsně před přestávkou Aubameyang, jenž se díky páté trefě v sezoně se vyrovnal nejlepšímu kanonýrobi bundesligy Robertu Lewandowskému z Bayernu Mnichov. Navíc vstřelil 59. soutěžní gól v dresu Borussie a dotáhl se tak v historických tabulkách na českého střelce Jana Kollera, který drží 8. příčku mezi střelci slavného klubu.

Vřelého přijetí od 80.000 diváků se dočkal navrátilec Mario Götze, jenž v dresu Dortmundu na domácím stadionu nastoupil poprvé po 1248 dnech. Po třech sezonách strávených v Bayernu se fanouškům představil v základní sestavě, 71. minutě ho vystřídal autor poslední branky Guerreiro.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Dortmund - Freiburg 3:1
Branky: 45. Aubameyang, 53. Piszczek, 90.+1 Guerreiro - 60. Philipp

Augsburg - Darmstadt 1:0
Branky: 47. Finnbogason)

Eintracht Frankfurt - Hertha Berlín 3:3
Branky: 39. Fabián, 45. Meier, 90.+2 Hector - 19. z pen. a 58. Ibiševič, 65. Esswein)

Hamburk - Bayern Mnichov 0:1
Branka: 88. Kimmich

Mohuč - Leverkusen 2:3
Branky: 31. Malli, 35. Bell - 32., 66. a 90.+2 Hernández

Mönchengladbach - Ingolstadt 2:0
Branky: 42. Stindl, 76. Wendt)

Brémy - Wolfsburg 2:1
Branky: 86. Thy, 90.+1 Gebre Selassie - 69. vlastní Bauer)