Bayern doma remizoval, Dortmund prohrál, Schalke slaví první body

0
V čem se Pardubice zlepšily? Pánik - bez komentáře. Marinčin by chyběl hodně
Sport Magazín a otevřená zpověď fotbalisty Martina Fenina

Německý suverén Bayern Mnichov šokoval bundesligu. Tentokrát ale ne nějakou vysokou výhrou. Právě naopak. Úřadující mistr doma jen remizoval s Kölnem 1:1, i když vedl. O senzaci se postaral vyrovnávací trefou Anthony Modeste. Bayern tak poprvé v německé lize ztratili body a teprve podruhé inkasovali. V neděli se poprvé dočkali bodů fotbalisté Schalke, kteří přejeli Mönchengladbach 4:0.

Čeští hráči Theodor Gebre Selassie a Jaroslav Drobný získali s Werderem Brémy bod za remízu 2:2 s Darmstadtem, Pavel Kadeřábek byl u výhry Hoffenheimu 2:1 v Ingolstadtu.

V Mnichově šel Bayern do vedení ve 40. minutě poté, co Kimmich poslal hlavou Bernatův centr do kolínské branky. Především druhý poločas pak nabídl divokou podívanou. V 63. minutě vyrovnal Modeste. 71. minutě dokonce hosté dostali míč do branky podruhé, gól však rozhodčí správně neuznali kvůli těsnému ofsajdu.

Bayern několikrát trefil tyč, Thomas Müller nevyužil obrovskou šanci, v nastaveném čase kolínský útočník Simon Zoller v samostatném úniku mířil o centimetr vedle, skóre se ale nezměnilo. Mnichovský klub v sezoně poprvé naplno nebodoval a dvě nejlepší obrany bundesligy si připsaly o inkasovaný gól navíc. Druhý pro domácí, třetí pro hosty.

Rozporuplnou remízu 2:2 zažil na hřišti Darmstadtu český obránce Werderu Brémy Gebre Selassie. Jeho nepovedený zákrok na Jeromea Gondorfa z 19. minuty posoudili rozhodčí jako penaltový. Antonio Čolak se z pokutového kopu nemýlil a překonal dalšího Čecha v sestavě Brém Drobného.

Nepovedený okamžik z první půle však Gebre Selassie částečně odčinil po přestávce. V 51. minutě si připsal asistenci, když hlavičkou prodloužil přímý kop na Leroye Saného, jenž zblízka vyrovnal. Krátce nato český bek sám na branku hlavičkoval, ale gólman jej vychytal.

Brémy se v 67. minutě ujaly vedení po gólu Serge Gnabryho, ale konečný stav zařídil o pět minut později opět Čolak. Po vítězství v minulém kole nad Wolfsburgem tak Werder bodoval v sezoně podruhé a drží se na 15. místě mimo zónu sestupu.

To další z Čechů v bundeslize Kadeřábek zažil povedenější zápas. Jeho Hoffenheim o výhře 2:1 v Ingolstadtu rozhodl brankami Sandra Wagnera a Kerema Demirbaye už v prvním poločase, domácí jen v nastaveném čase snížili penaltou Lukase Hinterseera. Hoffenheim soupeři připravil už pátou porážku v řadě.

Ani výměna trenéra nepomohla fotbalistům Hamburku, kteří prohráli v Berlíně s Herthou 0:2. Tým Markuse Gisdola, jenž nahradil odvolaného Bruna Labbadiu, se po dvou brankách Vedada Ibiševiče musel smířit s pátou porážkou v řadě. Domácím v sestavě chyběl zraněný český záložník Vladimír Darida.

Až na desátý pokus se Leverkusenu povedlo na vlastním stadionu opět porazit v lize Dortmund, domácí vyhráli 2:0. V předchozích devíti měřeních sil na leverkusenském trávníku Borussia čtyřikrát zvítězila a pětkrát zápas skončil remízou. Domácí se naposledy radovali v květnu 2007.

Díky brance Admira Mehmediho však Bayer vedl už od 10. minuty a podobně jako jeho klub i sám Mehmedi ukončil nemilou šňůru, na gól totiž v bundeslize čekal přes 1130 minut. V závěru zápasu ještě pojistil výhru Javier Hernández a potvrdil výbornou formu. Ze sedmi posledních gólů Leverkusenu ve všech soutěžích jich šest nastřílel právě mexický forvard.

Schalke slaví první body

V neděli se dočkali prvních bodů fotbalisté Schalke. Borussii Mönchengladbach porazili díky třem slepeným brankám z rozmezí 52. a 58. minuty 4:0. Celek z Gelsenkirchenu se tak posunul z posledního místa na barážovou šestnáctou pozici. Mönchengladbach potvrdil, že se mu na hřištích soupeřů nedaří: zvítězil pouze v jednom z posledních 14 utkání.

Schalke si všechny čtyři trefy nechalo na druhý poločas. V 52. minutě fauloval Traoré ve vápně Choupo-Motinga, který se sám ujal exekuce pokutového kopu a byl úspěšný. O čtyři minuty později oslavil Embolo svůj první ligový gól v dresu Schalke, kam v létě přestoupil z Basileje.

V demolici soupeře pokračoval vzápětí Goretzka, jenž se poprvé v kariéře dokázal prosadit v dvou zápasech po sobě. Střelecký účet uzavřel devatenáctiletý Embolo druhou trefou v utkání, ke které mu dopomohl špatnou rozehrávkou Christensen.