Barcelona slaví TITUL! Suárez dal hattrick, Realu výhra nestačila

0
Tomášek o fiasku s Färjestadem: Byli jsme jako Boston. Jak zvládá tlak?
SESTŘIH: Arsenal - Chelsea 5:0. Kanonáda v derby, dvakrát se trefil Havertz

Zase Barcelona! Fotbalisté katalánského týmu vyhráli na půdě Granady 3:0 a obhájili španělský titul. Všechny góly favorita zaznamenal útočník Luis Suárez, který nabral v posledních zápasech neuvěřitelnou formu, a hlavně jeho trefy zastavily propad Barcelony. Dva góly dal pro změnu Cristiano Ronaldo, jež řídil výhru 2:0 Realu Madrid v La Coruňi. Ta ale „bílému baletu“ nestačila na více než druhé místo. Z nejvyšší španělské fotbalové ligy sestupují Rayo Vallecano a Getafe a do druhé nejvyšší soutěže doprovodí Levante.

"Bílý balet" v konečném účtování zaostal o bod za katalánským klubem, nestačila mu ani výhra 2:0 na hřišti La Coruni. Ronaldo, který odehrál jen první poločas, vstřelil obě branky a v šesté sezoně v řadě zaznamenal 50 a více soutěžních gólů. Zatím jich má na kontě 51, přidat další může ještě ve finále Ligy mistrů proti Atléticu Madrid.

Také Barcelona bude bojovat ještě o jednu trofej. V neděli 22. května se utká ve finále Španělského poháru s FC Sevilla.

Suárez byl hlavním střeleckým tahounem Barcelony po celou sezonu, zejména v posledních týdnech se ale dostal do ohromující formy. V závěrečných pěti ligových duelech zaznamenal 14 gólů a výrazně tak přispěl k tomu, že z nich Barcelona brala plný počet bodů a udržela se těsně před madridským konkurentem.

Suárez je jediným hráčem vyjma Messiho a Ronalda, kterému se ve španělské nejvyšší soutěži podařilo zaznamenat 40 branek za sezonu. K třem trefám v Granadě mu asistencemi dopomohli Alba, Alves a Neymar.

Fotbalisté Barcelony slavili španělský titul v Granadě

"To, co pro nás Luis Suárez dělá - nejen jeho góly, ale také jeho práce a charakter - je důvod, proč jsme se rozhodli podepsat s ním smlouvu. Na světě není takový útočník, jako je on. Je pro nás nepostradatelný," pěl na uruguayského reprezentanta chválu barcelonský kouč Luis Enrique.

"Hráli jsme výborně po celou sezonu, byli jsme v čele tabulky po mnoho týdnů. Nejvíce konzistentní tým vyhrává titul. Budu vzpomínat na ty dobré momenty a na lidi, kteří nás podporovali i v horších časech. Trofej oslavíme, máme radost z našeho týmu, ze stylu, jakým se hráči prezentují," dodal Enrique.

Ronaldo se prosadil dvakrát během úvodních 25 minut, na druhou trefu mu přihrál Kroos. Ten se stal prvním Němcem ve španělské La Lize, který zaznamenal alespoň deset asistencí, od ročníku 2012/13, kdy si připsal 13 přihrávek na gól také v dresu Realu Mesut Özil. Ronaldo měl blízko i k hattricku, jenže několikrát trefil pouze brankovou konstrukci a v druhém poločase už do dění na hřišti nezasáhl.

"Jsem šťastný a hrdý na to, co jsme dokázali. Měli jsme problémy, ale nikdy jsme se nevzdali, bojovali jsme až do konce. Jsem pyšný na všechny v týmu. Po 38 zápasech nemůžeme nic změnit na tom, že Barcelona je šampion. Zaslouží si titul, ale před svými hráči smekám," prohlásil trenér Realu Zinedine Zidane.

Atlético porazilo Vigo

Atlético mělo už před zápasem s Vigem jisté, že skončí na bronzové pozici. Přesto duel nevypustilo a už v osmé minutě mohlo vést, Godín ale trefil pouze brankovou konstrukci. V druhém poločase zaúřadovali dva nejlepší střelci madridského klubu. Během čtyř minut se prosadili Torres a Griezmann a Atlético posedmé za sebou doma zvítězilo. O to víc jej může mrzet, že o pozici vicemistra přišlo minulý týden prohrou na hřišti posledního Levante.

Zaváhání Viga využilo Bilbao, které jej po výhře 3:1 nad Sevillou nahradilo na pátém místě, zajišťujícím účast v základní skupině Evropské ligy. Vigo tak bude muset bojovat o účast v téže soutěži od třetího předkola.

Do stejné fáze se ze sedmého místa dostane také Sevilla, jež ale v EL pokračuje i v doznívající sezoně. Pokud by uspěla ve finále s Liverpoolem, automaticky by se kvalifikovala do příštího ročníku Ligy mistrů.

Sestupuje Vallecano, Getafe a Levante

Dva madridské týmy opouštějí nejvyšší soutěž vůbec poprvé v historii. Naopak po výhře 2:0 nad Villarrealem v posledním kole se dokázal udržet Gjión.

Nejlepší výchozí pozici před závěrečnými zápasy této sezony La Ligy přitom mělo Getafe, jenže na hřišti Betisu Sevilla neuhrálo ani bod. O výhře domácích rozhodly branky Pezzelly a Castra z penalty. Byl to osmý gól, který v této sezoně Getafe inkasovalo z pokutového kopu, proti žádnému týmu se jich nekopalo víc. Medrán v závěru už pouze snížil na konečných 2:1. Getafe opouští nejvyšší španělskou soutěž po 11 letech.

Gjión se zachránil výhrou 2:0 nad čtvrtým Villarrealem po brankách Jonyho a Álvareze. Nováček soutěže v posledních třech zápasech získal sedm bodů. Domácího trenéra Abelarda bojovnost svěřenců v závěru rozhodujícího zápasu dokonce dohnala k slzám dojetí.

Naopak forma z posledních týdnů stála záchranu Rayo Vallecano. To sice porazilo poslední Levante 3:1, jenže po třech porážkách, které této výhře předcházely, už nemělo vývoj v ligové tabulce ve svých rukou. Vallecano se s La Ligou loučí po pěti letech, což je historicky nejdelší období, kdy v první lize zůstalo