23. května 2007 • 00:00

Jankulovski vyhrál Ligu mistrů

Koubkův majstrštyk: Osm nul a LM pro Česko. Další krok: smlouva a boj o titul?
PRVNÍ DOJEM: Jágr v kondici, Kladno jede. Smoleňák vzýval pána z Vysočiny

Marek Jankulovski z AC Milán se stal třetím českým fotbalistou, který triumfoval v Lize mistrů. Italský tým zvítězil nad FC Liverpool 2:1, když obě milánské branky vstřelil Filippo Inzaghi.

Vítězi fotbalové Ligy mistrů se stali fotbalisté AC Milán v sestavě s českým reprezentantem Markem Jankulovským. Na olympijském stadionu v Aténách zdolali FC Liverpool 2:1. První branku zápasu vstřelil v poslední minutě prvního poločasu Filippo Inzaghi, pojistku přidal tentýž hráč osm minut před koncem. Zajistil tak Milánským odplatu za dva roky starou porážku z finále Ligy mistrů, kdy AC prohrál s Liverpoolem až po penaltách, přestože v poločase vedl už 3:0. V základní jedenáctce "rossoneri" nechyběl Jankulovski, jenž se tak stal třetím českým hráčem, který nastoupil ve finále této prestižní soutěže. Navíc se mu podařilo totéž co jeho předchůdcům Vladimíru Šmicrovi a Milanu Barošovi, kteří před dvěma lety slavili triumf právě v barvách Liverpoolu. Jankulovski vydržel na trávníku 79 minut, než jej vystřídal Kaladze. Nizozemec Seedorf z italského celku se stal nejúspěšnějším hráčem historie Ligy mistrů: jako první má na kontě čtyři vítězství v této soutěži. Jeho osmatřicetiletý spoluhráč Maldini zase nastoupil v evropských pohárech již poosmé ve finále, čímž se vyrovnal legendárnímu Gentovi z Realu Madrid. Liverpoolský kouč Rafael Benítez překvapivě nechal jen na lavičce náhradníků kanonýra Crouche a na hrot útoku poslal samotného Nizozemce Kuijta. Oproti předpokladům se na trávníku objevil i jeho krajan Zenden, o němž se spekulovalo, že pro zranění nenastoupí. I Milánští ale začali s jediným útočníkem, přednost před Gilardinem dostal zkušenější třiatřicetiletý Inzaghi. Zatímco před dvěma lety v Istanbulu Maldiniho branka hned v první minutě zvedla oponu ofenzivního fotbalu, dnes to byla především opatrná partie s cílem neudělat chybu. Té se však již v desáté minutě dopustil Jankulovski: špatně si zpracoval míč a Pennant okamžitě vyzkoušel Didovu pozornost. Na druhé straně střílel z dálky Kaká, avšak Reina byl připraven. Hrálo se většinou ve středu hřiště, aktivnější a nebezpečnější však byli hráči anglického týmu. Aktivní Pennant našel centrem Gerrarda, ale liverpoolský kapitán přestřelil, rána Xabiho Alonsa z dálky měla stejný osud a do třetice je napodobil dělovkou Riise. Dalšího podklouznutí Jankulovského pak využil Pennant a přihrál Kuijtovi, ale Nesta stačil jeho střelu zblokovat. Když se již hráči obou celků viděli v šatnách, fauloval Xabi Alonso a na trestné kopy má milánský celek Pirla. Jeho ránu tečoval za zdí Inzaghi a Reina byl bezmocný. Po přestávce měl první příležitost ke změně skóre Pirlo, ale trestný kop z dvaceti metrů poslal nad břevno Reinovy branky. Na druhé straně chyboval v 63. minutě Gattuso a Dida výtečně uchránil čisté konto po Gerrardově střele. Kouč Liverpoolu Benítez ve snaze vynutit si alespoň prodloužení posílil útočnou vozbu. Na trávník poslal v průběhu druhého poločasu Kewella a Crouche, ale ke kýžené brance nevedlo ani to. Naopak v 82. minutě potvrdil Kaká, že je skvělým režisérem: přesným pasem vyslal vpřed Inzaghiho, ten udělal kličku i Reinovi a definitivně rozhodl. Pro Inzaghiho to byl již 38. gól v Lize mistrů. Na sedmém triumfu AC v prestižní soutěži už nic nezměnilo ani Kuijtovo snížení hlavou po rohu v 89. minutě.

Výsledek - finále: AC Milán - FC Liverpool 2:1 (1:0) Branky: 45. a 82. Inzaghi - 89. Kuijt. Rozhodčí: Fandel - Kadach, Wezel (všichni Něm.). ŽK: Gattuso, Jankulovski - Mascherano, Carragher. Diváci: 64.000. Sestavy: AC Milán: Dida - Oddo, Nesta, Maldini, Jankulovski (79. Kaladze)- Gattuso, Pirlo, Ambrosini, Seedorf (90. Favalli) - Kaká - Inzaghi (88. Gilardino). Trenér: Ancelotti. Liverpool: Reina - Finnan (88. Arbeloa), Agger, Carragher, Riise - Pennant, Xabi Alonso, Gerrard, Mascherano (78. Crouch), Zenden (57. Kewell)- Kuijt. Trenér: Benítez.