24. května 2007 • 00:00

Sparta obhájila Pohár ČMFS

Tomášek o fiasku s Färjestadem: Byli jsme jako Boston. Jak zvládá tlak?
SESTŘIH: Arsenal - Chelsea 5:0. Kanonáda v derby, dvakrát se trefil Havertz

Fotbalisté pražské Sparty obhájili jako první tým v historii vítězství v Poháru ČMFS. Dnes v Praze na Strahově o tom rozhodla jejich finálová výhra nad Jabloncem 2:1.

Fotbalisté Sparty obhájili jako první klub vítězství v Poháru ČMFS a udělali krok k vysněnému zisku double. V dnešním finále na pražském Strahově porazil vedoucí tým ligové tabulky v oboustranně rychle vedeném utkání Jablonec 2:1, přestože prohrával už v šesté minutě. Těsně před pauzou ale vyrovnal Kulič a Horváth vstřelil v 68. minutě z penalty rozhodující gól. Obavy z takticky svázaného utkání vzaly brzy za své a překvapivě to byl Jablonec, který začal udávat tempo utkání. Sparta nastoupila nakonec jen s dvěma změnami oproti ligovému duelu v Olomouci a jedna z nich se nevydařila. Stoper Drobný v šesté minutě zaváhal při přihrávce před branku, míč mu sklouzl po noze přímo ke Svátkovi a sparťanský odchovanec otevřel skóre. Pro Spartu coby vysokého favorita to byla těžká rána, ale poměrně rychle se z ní vzpamatovala. Mohly za to i některé nepovedené zákroky jabloneckých hráčů. Například Flachbart nesmyslnou malou domů přichystal soupeři trestný kop uvnitř šestnáctky, který sice pražský klub nevyužil, ale nastartoval dvacetiminutovou převahu. Během ní zatlačil Severočechy hodně do defenzivy, ale řadu šancí zahodil. Sami před Špitem se objevovali především útočníci Rezek s Kuličem, na gólmana však nevyzráli. Největší šanci měl Rezek ve 20. minutě, kdy Špit vyrazil míč na roh. Slibná byla i přihrávka Kuliče přes šestnáctku k Matušovičovi, jehož volej jablonecká obrana zblokovala. Jablonec se sice soustředil na defenzivu, ale hned první výpad ke sparťanské brance znamenal obrovské nebezpečí: Zeher prošel kolem brankové čáry a skvěle uvolnil Baranka, kterého Blažek vychytal. Sparta pak ve svém tlaku povolila, ale měla stále navrch. Její akce brzdily někdy chybné přihrávky, a když už se dostala ke střelbě, domácí obranná hráz se míči postavila do cesty. Severočeši někdy až příliš vyklízeli střed hřiště a doplatili na to v první nastavené minutě úvodního poločasu. Horváth předložil do uličky míč Kuličovi, který se prosmýkl mezi stopery, v rychlém běhu přehodil Špita a vyrovnal. Spartě vyrovnání do kabin hodně pomohlo. Hned po pauze se dostávala znovu do převahy, kterou mohla už ve 49. minutě přetavit v gól po akci Matušoviče, ale jeho ideální přihrávku před branku nikdo ze spoluhráčů neočekával. V 65. minutě se už střídající Došek trefil do odkryté části branky, Flachbart však míč odvrátil. O tři minuty později si jablonecký bek vybral další slabou chvilku. Při cestě Pospěcha z trestného území ho zbytečně podsekl a následnou penaltu Horváth jistě proměnil. Poté následoval očekávaný scénář: Jablonec se i za cenu velkého rizika v zadních řadách pustil do ofenzivy a do sparťanské obrany létal jeden centr za druhým. V posledních sedmi minutách dokonce zůstávali v zadních pozicích už pouze dva hráči v zeleném, ale v ofenzivě už toho mnoho nedokázali. Sparťané naopak mohli přidat třetí gól, Kisel ve slibné pozici pálil nad. To už ale na sparťanské radosti nic nezměnilo. Sparťanský trenér Michal Bílek měl radost z první trofeje, kterou získal na Letné v roli kouče. Bylo na něm ale vidět, že největší balvan z něj může spadnout až po pondělním posledním ligovém utkání, v němž se Sparta pokusí potvrdit ligový primát. Úvod finále se mu vůbec nelíbil. "Ale pak jsme se rychle zvedli a ve zbytku utkání podali vynikající výkon. Soupeř hodně bojoval, nedal svou kůži zadarmo, ale už jsme ho do velkých šancí nepustili," liboval si trenér, podle kterého mají jeho hráči po sérii vydařených zápasů více sebevědomí. Ani únava prý Spartu v závěru sezony neprovází. "Už jsme si na ten rytmus hodně zvykli. Když jsem sondoval, kdo by dnes chtěl odpočívat, nikdo se nehlásil. To svědčilo o tom, že jsou hráči v pohodě," řekl kouč. I dnes přišla další zranění. "Hušek si možná obnovil zranění kolena. Pokud by se to potvrdilo, mohl by přijít i o mistrovství Evropy jednadvacítek," zvěstoval nemilou informaci Bílek. Lépe na tom není prý ani Miroslav Matušovič, který si natáhl sval a v pondělí zřejmě rozšíří již tak hodně naplněnou sparťanskou marodku. I proto je pro Bílka dobře, že se dnes bez větších potíží vrátili do týmu Václav Drobný a Jan Šimák. "Oba si odvedli své, jsem spokojen," řekl na adresu hráčů, které před měsícem poslal do rezervy. Před penaltou prý dnes musel Bílek zasáhnout, o střelci rozhodl sám. "Viděl jsem, že se chystá Rezek, ale dal jsem pokyn, aby kopal Pavel Horváth. Byl celý zápas v pohodě, věřil jsem mu," uvedl. Jablonecký trenér Petr Rada byl zklamán především z toho, že zápas rozhodla naprosto zbytečná penalta. "Vůbec k ní přece nemuselo dojít, zvlášť za situace, že hráč je na zemi. Vypíchnutí míče bylo v takovém okamžiku zbytečné," vyjádřil se kriticky na adresu Jana Flachbarta, jehož faul před penaltou nebyl zdaleka jeho prvním selháním ve finále. Přitom dlouho byl Rada spokojen. "Aby ne, vstoupili jsme do zápasu velmi dobře a všechno mohlo být jinak, kdybychom proměnili další velkou šanci. Sparta měla sice herně navrch, ale rozhodl gól těsně před pauzou," povzdychl si jablonecký kouč, který se odmítl vyjádřit k dotazu, zda skutečně končí jako trenér severočeského klubu. "Ještě nás čeká jedno kolo, zatím jsem stále trenérem Jablonce," prohlásil, i když jeho odchod ze Střelnice se zdá být podle zákulisních informací z klubu hotovou záležitostí.

Výsledek: FK Jablonec 97 - Sparta Praha 1:2 (1:1) Branky: 6. Svátek - 45+1. Kulič, 68. Horváth z pen. Rozhodčí: Jech - Filípek, Pospíšil. ŽK: Homola - Rezek, Pospěch. Diváci: 6022.
Sestavy: Jablonec: Špit - Zábojník, Homola, Fukal, Flachbart - Baranek, Eliáš (70. Smíšek), Kordula, Petržela - Svátek (85. Weber), Zeher (80. Nulíček). Trenér: Rada. Sparta: Blažek - Pospěch, Drobný, Řepka, Zabavník - Kisel, Hušek (62. Došek), Horváth, Matušovič (54. Šimák) - Kulič, Rezek (86. Kučera). Trenér: Bílek.