28. května 2007 • 00:00

Boleslav si zahraje Pohár UEFA

PRVNÍ DOJEM: Jágr v kondici, Kladno jede. Smoleňák vzýval pána z Vysočiny
Samek o Slavii a italském trápení: Těžký půlrok. Řešil se návrat do Česka

První poločas bez branek, ve druhém se děly divy. Boleslavští fotbalisté nasázeli Liberci čtyři branky a v tabulce ho přeskočili. Liberečtí si tak zahrají 'pouze' Pohár Intertoto.

Fotbalisté Mladé Boleslavi díky brankové smršti ve druhém poločase rozdrtili v posledním ligovém kole Liberec 4:0 a zajistili si tak třetí místo v tabulce, z nějž se postupuje do Poháru UEFA. Naopak hráči Liberce, kteří dnes ještě teoreticky mohli pomýšlet na obhajobu loňského prvenství, končí až na čtvrté pozici a v létě se představí "jen" v Poháru Intertoto, z nějž ale může vést cesta i do Poháru UEFA. Boleslav soupeře dnes přehrála po změně stran, když k triumfu výrazně přispěl dvěma trefami útočník Kysela, debakl Liberce pak ještě dovršili Kopic se střídajícím Holubem. Liberečtí fotbalisté do města automobilů jeli s vědomím, že jim i bod stačí k zajištění druhého místa v tabulce a tím i kvalifikace do druhého předkola Ligy mistrů. A přizpůsobili tomu i taktiku: kouč Lavička, jemuž liberečtí fanoušci před duelem jasně vyjádřili svoji podporu, vyztužil střed pole o defenzivě laděného Lišku. Ten měl za úkol zkrotit útočné výpady v posledních zápasech výborně hrajícího středopolaře Poláčka. Na hrotu libereckého útoku naopak operoval osamocený Nezmar. Boleslavští doma vyhráli všech pět jarních zápasů, ale dnes měli problémy se přes liberecký obranný blok prosadit. Střela záložníka Matějovského Hauzra nezaskočila, mnohem blíž k vedení ale měli domácí v 18. minutě: záložník Dittrich před pokutovým územím nafilmoval pád mezi beky Brezinským a Janů, sudí Kocián přesto nesprávně nařídil penaltu, ale kapitán Matějovský situaci nezvládl a vysoko přestřelil. Diváci na stadionu, mezi nimiž nechyběl ani reprezentační kouč Brückner s lodivodem jednadvacítky Škorpilem, pak sledovali hlavně urputnou bitvu plnou ostrých zákroků ve středu pole. Až po půlhodině domácího gólmana Millera vyzkoušel nebezpečnou hlavičkou Hodúr, při níž asistent chybně signalizoval ofsajd, a pak s hlavičkou neuspěl ani Matula. Po poločasové pauze, v níž se možná liberečtí fotbalisté dozvěděli o jasném vedení Sparty v duelu s Mostem, se hosté vrátili na trávník pasivnější, jako by už jen chtěli bránit remízu a druhé místo v lize. Liberec se však ještě připomněl jednou velkou šancí: Nezmar prodloužil míč na Hodúra, ale slovenský špílmachr selhal i při své druhé tutovce. Tím jako by předznamenal zkázu svého týmu: sílící tlak a převahu domácí korunovali v 58. minutě, když na trestný kop Poláčka naskočil Kysela a přesnou hlavičkou potvrdil skvělou formu, když se trefil už ve třetím zápase za sebou. Liberecký kouč Lavička zareagoval nasazením uzdraveného útočníka Blažka, ale nažhavená Boleslav nalomeného soka válcovala dál. Právě nový muž na hřišti Blažek na sebe upozornil chybnou rozehrávkou, po které se míč přes Matějovského a nejlepšího ligového kanonýra Pecku dostal nadvakrát ke Kyselovi a ten zblízka přidal druhou branku. Boleslav se díky neúnavnému napadání a presinku dál hladově tlačila do zakončení. Desetiminutovku snů zakončil stoper Kopic, který naskočil na Poláčkův roh a bezmocný gólman Hauzr se potřetí jen bezmocně ohlédl pro míč do své branky. Domácí si tak podruhé za sebou zajistili start v evropských pohárech a v euforii zdravili vyprodaný stadion, naopak hosté z Liberce smutnili nad nejhorší možnou variantou vývoje dnešního kola. Na čtvrtém místě se v letošní sezoně ocitli poprvé, ale v ten nejnevhodnější moment. Trenér Mladé Boleslavi Dušan Uhrin si nemohl přát hezčí loučení s klubem, kde působil od podzimu roku 2004 a nyní s největší pravděpodobností zamíří do rumunského Temešváru. Drtivá výhra 4:0 nad Libercem, díky které si Středočeši zajistili start v příštím ročníku Poháru UEFA, se ale podle něj nerodila lehce. "Vůbec to nebylo jednoduché, i kvůli tomu, že jsme v úvodu nedali penaltu," připomněl Uhrin selhání kapitána Matějovského. "A navíc za stavu 0:0 měl obrovskou šanci Hodúr a ten zápas mohl vypadat úplně jinak. My jsme ale v kabině předtím mužstvo chtěli zklidnit, řekli jsme si, že musíme být aktivní a do každého souboje jít na 200 procent. Byli jsme důrazní kolem pokutového území a z toho pramenily standardní situace, z nichž jsme těžili," připomněl Uhrin, že jeho tým dal tři góly po trestných kopech nebo rozích. Uhrin si pochvaloval i přístup svých hráčů. "Bylo na nich vidět, že chtějí vyhrát za každou cenu. A nakonec se nám to podařilo. Myslím, že dnes se nám vyplatily i zkušenosti, které jsme letos nabrali v evropských pohárech," těšilo Uhrina. Liberecký kouč Vítězslav Lavička byl viditelně zasmušilý, takový závěr sezony, v němž na Severočechy zbylo až čtvrté místo v lize a pouze Pohár Intertoto, si trenér loňských šampionů rozhodně nepřál. "Byl to hodně trpký a hořký zápas," připustil liberecký kouč, který ale výhru Mladé Boleslavi označil za zaslouženou. "Věděli jsme, že můžeme hodně ztratit i získat a snažili se držet krok. Ale vstup do druhého poločasu nám nevyšel, soupeř nás dostal pod tlak a neodolali jsme hlavně standardním situacím. Možná to mohlo vypadat jinak, kdyby Hodúr na začátku druhého poločasu proměnil svoji šanci," uvažoval Lavička. "Ale blahopřeji Boleslavi k postupu do Poháru UEFA," prohlásil Lavička. Také v jeho případě se hovoří o tom, že po sezoně v Liberci skončí. Lavička ale dnes žádné spekulace, podle kterých má namířeno třeba do Jablonce, komentovat nechtěl. "Musíme si nejprve v Liberci sednout a budeme řešit, co bude dál. Dnes k tomu víc říct nemůžu," řekl Lavička. Vyhnul se i odpovědi na otázku, jestli má chuť v Liberci pokračovat. "Nechci odpovídat v emocích," hlesl Lavička po chvíli přemýšlení.

FK Mladá Boleslav - FC Slovan Liberec 4:0 (0:0) Branky: 58. a 65. Kysela, 68. Kopic, 90+1. Holub. Rozhodčí: Kocián - Lhoták, Večeřa. ŽK: Abraham, Kopic - Nezmar, Brezinský, Bílek. Diváci: 5000 (vyprodáno). Ml. Boleslav: Miller - Ševinský, Rajnoch, Kopic, Palát - Dittrich (39. Sedláček), Abraham, Matějovský, Poláček - Kysela (89. Holub), Pecka (90. Rolko). Trenér: Uhrin. Liberec: Hauzr - Matula, Košťál, Brezinský, Janů - Liška (62. Blažek), Papoušek, Hodúr, Bílek, Pudil (76. Jonáš) - Nezmar (87. Maršner). Trenér: Lavička.

Témata:

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a vítězi baráže C.