28. května 2007 • 00:00

Slavia je po výhře druhá

Bořil v ofsajdu? Asi ano, ale žádný záběr není stoprocentní. Nejasná ČK pro Petráka
SESTŘIH: Boston - Toronto 2:3. Pastrňák dal první gól v play off, rozhodl ale Matthews

Fotbalisté Slavie mohou být nakonec spokojeni. Vyhráli v Českých Budějovicích a díky výsledkům na ostatních stadionech se posunuli na místo zaručující předkolo Ligy mistrů.

Fotbalisté Slavie Praha zvítězili v posledním ligovém kole letošní sezony v Českých Budějovicích 2:1 a po výhře Mladé Boleslavi nad Libercem se v tabulce posunuli na druhé místo, které jim zaručuje start v předkole Ligy mistrů. Pražané zároveň pokazili loučení s aktivní kariérou domácímu záložníkovi Karlu Poborskému. Úvod střetnutí ozdobilo slavnostní rozloučení českého rekordmana v počtu reprezentačních startů Poborského s aktivní prvoligovou scénou. Zkušený středopolař nastoupil k 234. ligovému utkání a výkonný ředitel jihočeského klubu Zdeněk Kořínek poté vyřadil natrvalo dres s číslem 8 ze sestavy Českých Budějovic. Hosté, i když nastoupili bez zraněných Aračiče, Suchého, Reitera, Jandy, Dočkala a Studíka, začali ofenzivně. Ve čtvrté minutě byl Gaúcho po přihrávce od Vlčka sám před domácím brankářem Křížkem, ale z bezprostřední blízkosti neuspěl. O minutu později si to Hrdlička namířil mezi Horejše s Kladrubským a po jeho pádu rozhodčí odpískal penaltu. Tu s jistotou proměnil Kalivoda, který vstřelil třetí branka za 14 minut hry, když předchozí dvě dal v závěru zápasu minulého kola na Strahově do sítě Zlína. Domácí odpověděli trestným kopem Černého, ale ten namířil jen do zdi, neuspěl ani Volešák, který trefil jen hostující obránce. Slavia sázela na hru po stranách hřiště, Hubáček vyslal dopředu Vlčka, ale po jeho přihrávce Kalivoda střílel vysoko nad. Prakticky z protiútoku poslal Černý do šance Poborského, ovšem oslavenec namířil vedle. Těsně před půlhodinou hry po rychlé akci Krajčíka s Kalivodou byl na svém místě Vlček a po přesné hlavičce svou jedenáctou trefou v tomto ročníku zvýšil na 2:0. Korigovat mohli domácí ve 38. minutě, když šli dva hráči na Švece, ten však přihrávku Táborského na Černého stačil zachytil. Hned po přestávce vybídl Vlček ke skórování Šventa, jehož střelu ale stačil Křížek skvěle chytit. Hra byla ve druhém poločase dost neurovnaná. Domácí nedokázali využít zbytečného vyběhnutí brankáře Michala Vorla, na druhé straně chytil lehkou střelu Vlčka brankář Křížek. Situaci si hosté zkomplikovali čtvrt hodiny před koncem. Švec po podklouznutí prohrál souboj se Stráským, poté jej rukama stáhl k zemi, a protože by domácí hráč šel sám na brankáře, rozhodčí správně vytáhl červenou kartu. V 79. minutě po přiťuknutí Táborského namířil v jasné šanci nad Stráský, přesto domácí čtyři minuty před koncem Táborským snížili a Slavia v závěru trnula. Hosté si ale i v deseti výhru a tím také vytoužené druhé místo vzít nenechali, i když v poslední minutě Michal Vorel zlikvidoval jasnou šanci Táborského. Domácího kouče Františka Cipra mrzel špatný začátek zápasu. "Nevstoupili jsme do střetnutí dobře, v úvodní dvacetiminutovce jsme se nechali Slavií zaskočit a penalta s námi zatřásla, stejně jako druhý gól. I když jsme nehráli dobře, tak paradoxně jsme si vytvořili dvě velké šance Poborským a Táborským," řekl Cipro. Až po přestávce se prý výkon domácích zlepšil. "A zlepšil se hodně a musím říci, že na druhé místo dostal Slavii brankář Michal Vorel, který zlikvidoval v závěru dvě jasné šance. I když jsme druhý poločas hráli v kombinované sestavě, mladí, hlavně Stráský, mě hodně potěšili," dodal Cipro. Druhé místo nabídne Slavii pošesté možnost bojovat o Ligu mistrů, když předchozích pět pokusů bylo neúspěšných. "Nám se podařilo splnit to, co jsme chtěli, to znamená vyhrát. Nekoukali jsme na to, jak to dopadne v Mladé Boleslavi," řekl kouč Slavie Karel Jarolím. "Vstoupili jsme do utkání aktivně, dostali se do vedení a přidali i druhý gól. Ale po odchodu Latky přišlo do našich zadních řad trochu chaosu a domácí se tam dostávali. Proto bylo v kabině co říci," pokračoval Jarolím. Hráče nabádal, aby do druhého poločasu vstoupili stejně jako do začátku zápasu. "Měli jsme slibné šance, ale po nepochopitelné chybě Švece jsme si závěr zdramatizovali a nakonec byli rádi, že uhájili jednobrankové vítězství," přiznal slávistický kouč, který vyzdvihl brankáře svého mužstva. "Podržel nás Michal Vorel, nebýt jeho zákroků, tak jsme mohli přijít o všechno a nedostat se ani do Poháru UEFA," byl si vědom skvělých zákroků Vorla. Na dotaz, zda-li celek bude potřeba posílit, řekl: "Pokud bychom chtěli usilovat o Ligu mistrů, tak při vší úctě k těm, co dosáhli na druhé místo v domácí lize, bychom museli posílil." Nejlepšímu střelci mužstva Stanislavu Vlčkovi končí koncem června ve Slavii smlouva. I přes jedenáct vstřelených gólů si myslí, že jich mohl dát více. "Bez nervů by to nešlo, ale dnes se to podařilo. Boleslav hrála za sebe a i díky tomu jsme na druhé místo dosáhli. Nevím, jak to se mnou bude, budu si to muset rozmyslet. Nechci předbíhat, ale to, že jsem v předkole Ligy mistrů, může hrát roli v tom, že ve Slavii zůstanu," řekl Vlček. "Když Táborský snížil, tak to byly nervy. Sezóna byla kolísavá, takže se druhým místem jsme spokojeni," dodal Vlček.

Dynamo České Budějovice - Slavia Praha 1:2 (0:2) Branky: 86. Táborský - 6. Kalivoda z pen., 29. Vlček. Rozhodčí: Příhoda - Hojsík, Jiřík. ŽK: Homoláč, Kladburský, Táborský - Kalivoda, Krajčík. ČK: 74. Švec (Slavia). Diváci: 5688. České Budějovice: Křížek - Kladrubský, Horejš, Homoláč, Peroutka (73. Tischler) - Poborský, Volešák (46. Hrbáč), Žižka, Černý - Táborský, Mrkvička (46. Stráský). Trenér: Cipro. Slavia: M. Vorel - Krajčík, Latka (33. J. Vorel), Švec, Hubáček - Kalivoda, L. Jarolím, Hrdlička, Švento (68. Jablonský) - Vlček, Gaúcho (82. Necid). Trenér: K. Jarolím.