28. května 2007 • 00:00

Baník dobyl Stínadla kuriózním gólem

Lokvenc: Chemie Kuchty a Birmančeviče je úžasná! Chorý není zákeřňák
CESTA ZE DNA: Jsme silnější, než si myslíme, říká zápasník Peňáz

Kuriózním gólem svého nejlepšího střelce Davida Střihavky získali fotbalisté Baníku Ostrava výhru 2:1 v Teplicích. Severočeši vedli gólem Verbíře, ale hosté pak utkání obrátili.

Kuriózním gólem svého nejlepšího střelce Davida Střihavky získali fotbalisté Baníku Ostrava v závěrečném kole první ligy výhru 2:1 v Teplicích. Severočeši vedli gólem Verbíře, ale hosté pak utkání obrátili. Vítězství zařídil Střihavka pět minut před koncem svou třináctou trefou v sezoně, když míč poslal neočekávaně břichem z velkého vápna za záda teplického brankáře Dvořáka. Ostravští díky vítězství pokořili hranici 46 získaných bodů a podle prémiového řádu v klubu se mohou těšit na dva a půl milionu korun. Na úzkostlivou defenzívu soupeři v letošní derniéře moc nehleděli. Ostravští potřebovali tři body, aby dosáhli na lákavou finanční prémii a přizpůsobili tomu svou úvodní aktivitu. Už v šesté minutě měl nabito Bystroň, ale jeho hlavičku zastavilo břevno teplické branky. Teplice neotálely, i Bartlův tým chtěl hrstku diváků na Stínadlech zabavit útočnou hrou. Nejlepší cizinec ligy Džeko poprvé proklouzl středem hostující obrany v osmé minutě, ale Vašek jeho obloučku včas zatarasil cestu. Za chvíli Džeko napnul síť, leč z ofsajdu, a tak platil až Verbířův zásah ze 13. minuty: teplický nestor se v rohu velkého čtverce zkušeně zbavil mladého Řezníka a exkluzivní křížnou ránou vymetl horní růžek u vzdálenější tyče. Severočechy nastartoval gól k trvalejší převaze ve středu hřiště, ovšem v pokutovém území Baníku byl relativní klid. Hosté nečekaně srovnali krok, přestože v inkriminované pasáži hry zaostávali. Po půlhodině trefil svůj první ligový gól Marek, když domácí gólman Dvořák byl na jeho dalekonosný pokus z pětadvaceti metrů krátký. A pak přitlačila pro změnu Ostrava. Skóre mohl otočit Bystroň, zblízka však doslova sestřelil na brankové čáře stojícího Saboua. V oboustranně útočném duelu měly obě strany po velké příležitosti ještě v závěru půle: teplický Džeko po dalším průniku pohladil jenom vnější síť a selhal i Rajtoral, který v gólové pozici zatloukl svou hlavičku z malého vápna vedle tyče. Bezstarostný ráz utkání narušila poločasová průtrž mračen. Liják zkomplikoval kombinaci, na mokrém trávníku měli fotbalisté dost problémů spíše s koordinací pohybu. Hned v úvodu druhé půle musel postřeh osvědčit Vašek, který reflexivně lapil Dortovu teč. Na těžkém terénu se vzruch dostavil až v závěrečné čtvrthodině. Blízko k výhře měly střídavě oba celky, ale domácí své možnosti spálili. V 68. minutě sice Verbíř zamířil přesně, jenže Jirsákovu střelu tečoval v ofsajdovém postavení. Střihavka pak procvičil Dvořákův reflex bombou pod břevno a neujala se ani hlavička Krmaše, který po rohu těsně minul. Touhy Baníku nakonec kuriózně naplnil pět minut před koncem Střihavka. Centr z pravé strany se mu při zpracování svezl po břiše na zem a po mokrém trávníku nečekaně doklouzal k tyči zkoprnělého Dvořáka. Trenéra Ostravy Karla Večeřu po výhře v Teplicích těšil výkon jeho svěřenců, i štěstí, které se k jeho týmu přiklonilo. "Myslím, že kdo přišel, nemohl litovat. Oba týmy hrály na vítězství, měly spoustu šancí, a kdyby zápas skončil 7:7 nikdo by nemohl nic říct. Nakonec asi rozhodla větší kvalita našeho brankáře, který nás v závěru podržel při několika šancích soupeře, zatímco Teplice dostaly laciný gól. Ale my jsme si pro výhru šli, takže maximální spokojenost," prohlásil Večeřa. "Přibrzdil nás nádherný první gól Verbíře, kdy kluci špatně vyřešili situaci jeden na jednoho. My jsme se pak dostali do hry také krásnou brankou z dálky. Ve druhém poločase byly šance rovnoměrně na obou stranách, ale jak už jsme řekl, rozhodla asi větší kvalita a zkušenost na postu gólmana. Nám jiný výsledek než vítězství nic neřešil, bylo to drama od první do poslední minuty a kluky musím za bojovnost pochválit," dodal Večeřa. Teplický trenér Jiří Bartl si naopak postěžoval, že od domácího celku se odklonilo štěstí v koncovce. "Odehráli jsme velice nešťastné utkání, měli jsme spoustu šancí. Bývá zvykem, že Džeko vždy aspoň jednu ze tří šancí promění, dnes se mu to nepovedlo. Dali jsme i gól, který nám rozhodčí neuznal, bohužel Pavel Verbíř míč tečoval, i když střela Jirsáka by jinak skončila v brance. Takový je fotbal," povzdechl si Bartl. Domácí trenér uznal, že mladý teplický gólman Dvořák utkání nezvládl bez chyb. "Soupeř vyrovnal krásnou střelou, ale byla to velká vzdálenost. Souvisí to s konečným výsledkem. Nemůžu tomu klukovi nic vyčítat, teprve týden se pohybuje na nejvyšší scéně, ovšem v závěru soutěže nás postihla zranění gólmanů. Zaváhání v závěru utkání nás i dneska stálo minimálně remízu. Ale velká škoda toho, že se nám nepodařilo zvýšit na dvoubrankový rozdíl, to mohlo být rozhodující," doplnil Bartl, který zatím netuší, kam se v létě bude ubírat jeho trenérská kariéra. "Mám tady platnou smlouvu, ale v trenérské branži se může stát cokoliv," uvedl Bartl.

Teplice - Baník Ostrava 1:2 (1:1) Branky: 13. Verbíř - 32. Marek, 85. Střihavka. Rozhodčí: Jára - Kordula, Zlámal. ŽK: Kaufman, Verbíř - Metelka, Mičola. Diváci: 3010. Teplice: Dvořák - Kaufman, Lukáš, Krmaš, Klein - Doležal, Sabou, Jirsák, Verbíř - Džeko, Dort (55. Štohanzl). Trenér: Bartl. Ostrava: Vašek - Řezník, Cigánek, Klimpl, Čoupek - Rajtoral (90. Hoffmann), Marek, Bystroň, Metelka (76. Mičola) - Střihavka (90. Besta), Magera. Trenér: Večeřa.

Témata:

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a Gruzii.