Sledujte nás na Facebooku
a dozvíte se vše jako první.
29. května 2007 • 00:00

Trojice, která táhla spartu za titulem

Tehdy jedenačtyřicetiletý trenér přišel po pátém kole a mužstvo přebíral po Stanislavu Grigovi na devátém místě s pětibodovou ztrátou. Bílek vytýčil jasný cíl: vyhrávat bez ohledu na krásu. A to se mu povedlo výborně, do konce podzimu se tým vyhoupl až do čela. Na jaře to skřípalo o dost víc, v rychlém sledu přišly tři porážky a mužstvo se v tabulce propadlo. Kouč ale dokázal svůj celek znovu zvednout. Co se mu povedlo: Udělat pořádek v kabině a naučit mužstvo bojovat. Vsadil na vysokého útočníka Doška, který mu poděkoval dvanácti góly. Co se mu nevydařilo: Vyhnout se herním výkyvům, pozvednout herní styl Sparty na evropskou úroveň. Bílek v sezoně: 25 zápasů (16 - 6 - 3), úspěšnost 72 % Na podzim obránce tápal, často chyboval. Počínal si nevyzpytatelně a dopouštěl se hrubek, které hráči jeho jména vůbec neslušely. V zimní přestávce se stal kapitánem a zdá se, že mu to vůbec neuškodilo. Jaro ho totiž našlo ve vynikající pohodě. Snad jedině on podával výkony, které snesly evropský metr. Co se mu povedlo: Svou jarní hrou pozvednout tým až k ligovému vrcholu. Co se mu nevydařilo: Držet nervy na uzdě. Z dvanácti žlutých karet byla většina za nesportovní chování, to je příliš. Řepka v sezoně: 25 zápasů, 0 gólů, 12 ŽK, 2250 minut Příchod špílmachra provázely velké rozpaky: bude ještě na ligu stačit? Jeho herní myšlení tuzemskou špičku nepochybně převyšuje, jenže požadavky na fyzickou kondici vyvolávaly pochybnosti. V podstatě se potvrdilo obojí, ale chytrost se ukázala jako silnější faktor. Klíčový Horváthův okamžik přišel v derby se Slavií, kdy vstřelil jedinou branku zápasu. Tento úspěch nakopl Spartu k titulu. Co se mu povedlo: Vrátit se do formy po tápání zkraje jara, kdy vypadl ze sestavy. Co se mu nevydařilo: Nabrat takovou kondici, aby byl platný v každé fázi zápasu. Horváth v sezoně: 20 zápasů, 2 góly, 6 ŽK, 1 ČK, 1485 minut