3. června 2007 • 00:00

Vezou jenom bod

Reprezentantům se poslední zápas sezony nevydařil, ve Walesu hráli bez branek CARDIFF - Sudí foukl do píšťalky a čeští fotbalisté sklonili hlavy. Věděli, že remíza ve Walesu znamená zbytečnou ztrátu v boji o Evropu. Jenže Brücknerovi muži si včera nic lepšího nezasloužili. Proti slabému soupeři předvedli velmi špatný výkon. Česká sestava skrývala před utkáním několik tajemství, která trenér Brückner vyřešil takto: v obraně se místo Jiránka představil Kováč, na místo defenzivního záložníka se postavil Tomáš Sivok, na krajích záložní řady se objevili Polák a Plašil, v útoku běhali Koller a Baroš. Tito fotbalisté i jejich parťáci předváděli silně nepřesvědčivou hru. Pasivita v hlubokém obranném bloku, špatný pohyb, nepřesné přihrávky i zakončení, pokud k němu vůbec došlo. Rosický a spol. měli štěstí, že proti nim stál málo nebezpečný soupeř. Jaké šance utkání nabídlo? V jedenácté minutě si Bellamy dvakrát ťukl s Giggsem a nebýt Rozehnalova skluzu, mohly tribuny jásat. Ve 24. minutě si Plašil a po něm Rozehnal naběhli do šestnáctky, kam jim zleva přilétla dobrá přihrávka, ale následné centry skončily na nohách velšských zadáků. O dvě minuty později Giggs šikovně prostrčil do vápna Daviesovi, ale ten se mezi českými těly ztratil i s balonem - podobně jako o chvilku později na druhé straně Koller. Až těsně před přestávkou se hostující fanoušci dočkali první skutečně fotbalové kombinace. Řada rychlých narážeček na pravém křídle uvolnila Ujfalušiho, jenž po průniku do pokutového území upadl. Penalta se správně nepískala. Český pravý obránce stál i u prvních dvou nebezpečných akcí druhé půle. Nejprve přes sebe nechal docela lehce projít Giggse a Rozehnal musel znovu hasit. Z protiútoku pak předložil gólový centr Kollerovi, ale tomu hlavička nesedla. To už dlouhánovi na hrotu pomáhal Kulič, jenž v poločase vystřídal velmi nevýrazného Baroše. Neuběhlo moc času a stadion málem bouřil. Koumas mířil z trestného kopu do šibenice, ale míč zastavila spojnice břevna a tyče. Čech se jenom ohlédl. V 68. minutě proběhl Giggs s míčem na noze kolem pěti hráčů v bílém a z šestnácti metrů pálil. Čistá gólovka, jenže nepřesná střela usnadnila Čechovi práci. Ve stoprocentní šanci se vzápětí objevil také Kulič. Po Plašilově prostrčení utíkal zleva na gólmana, ale domácího nováčka v brance nechal vyniknout. Neradoval se ani později, když se jeho střele z otočky na poslední chvíli postavil do cesty obránce. Obrázek české aktivity? V 76. minutě běžel Koller sám proti šesti Velšanům, jeho devět spoluhráčů v poli šlo (!) daleko za ním. Ne, takto se šance nerodí. I proto Češi v Cardiffu ukopali jenom bezbrankovou remízu. *** KVALIFIKACE EURO 2008 WALES - ČESKO 0:0 WALES Hennessey (5) Ricketts (3) Gabbidon (3) Collins (3) Ledley (2) Nyatanga (3) Robinson (2) Koumas (5) Davies (4) Giggs (7) Bellamy (3) TOSHACK TRENÉR ČESKO Čech (5) Ujfaluši (3) Kováč (3) Rozehnal (5) Jankulovski (2) Plašil (3) Sivok (2) Rosický (3) Polák (2) Koller (3) Baroš (2) JOHN KAREL BRÜCKNER TRENÉR FAKTA ZÁPASU BEZ KARET DIVÁCI: 30 714. STŘÍDÁNÍ: 89. Ernshaw za Giggse - 46. Kulič za Baroše, 65. Jarolím za Poláka, 84. Matějovský za Sivoka. ROZHODČÍ: Allaerts - Huens, Dens. (všichni Belgie) MOMENTY ZÁPASU 51. minuta - Koumas trefuje z přímého kopu spojnici břevna a tyče. Petr Čech přesnou střelu pouze upřeně sleduje. 68. minuta - Giggs obchází tři protihráče, ale střílí jen přímo na českého brankáře. 70. minuta Plašil vysouvá Kuliče, ten sám před brankou nechá bohužel vyniknout domácího gólmana. 89. minuta Ryan Giggs se loučí s reprezentancí Walesu a diváci mu aplaudují vstoje. MUŽ ZÁPASU RYAN GIGGS odehrál poslední utkání v barvách reprezentace Walesu. Jako jeden z mála aktérů utkání snesl přísnější měřítko. Svou největší šanci po sólovém průniku zakončil střelou do místa, kde stál Petr Čech. STATISTIKA ZÁPASU 6 STŘELY NA BRÁNU 6 7 MIMO BRÁNU 7 9 ROHY 4 2 OFSAJDY 0 12 FAULY 12 VERDIKT ONDŘEJE ŠKVORA *** *** REPREZENTANTI POD LUPOU POHLEDEM PAVLA HARTMANA PETR ČECH 5 Byl téměř bez práce. A když Koumas parádně zakroutil balon z trestného kopu, zastoupily ho tyč a břevno. K dobrému brankáři štěstí patří. S Giggsovou ránou neměl problémy. TOMÁŠ UJFALUŠI 3 Jako by se zpočátku bál hrát fotbal. Všechno chtěl řešit na jistotu. Poprvé vyrazil vpřed až krátce před poločasem a hned z toho mohl být gól. To by však hráč Fiorentiny nesměl zahrát penaltovou etudu. Zkraje druhého dějství se nechal školácky přelobovat i obejít Giggsem. Mohla to být osudová minela. Pozitivem byly jeho centry do šestnáctky. RADOSLAV KOVÁČ 3 Ruská liga je v plném proudu. Ale rozehranost na něm nebyla moc vidět. Ve vzduchu si ještě věděl rady, ovšem na zemi ho míč příliš neposlouchal. A když na něj Giggs zadupal, hned volil odpal. Vypomáhal si fauly. DAVID ROZEHNAL 5 Z obrany nejlepší. Navíc se jednou ocitl v šanci. Velšští obránci ho však na poslední chvíli zastavili. MAREK JANKULOVSKI 2 Čerstvý vítěz Ligy mistrů nezářil. Zatímco v AC Milán jezdí po lajně nahoru dolů, na Millennium Stadium se do ofenzivy nehrnul. Dojem si kazil i několika lajdáckými přihrávkami. To nebyla vizitka hodná šampiona. JAROSLAV PLAŠIL 3 Společně s Polákem zřejmě dostal volnou ruku v tom, aby si měnili strany. Jenže kolikrát se stalo, že byli oba na jednom místě - a ještě natlačení ve středu hřiště. Snažil se být aktivní, efektivní však byl málo. Největší plus? Kolmice do gólové šance na Kuliče. TOMÁŠ SIVOK 2 Poprvé nastoupil v základní sestavě reprezentace. Z nervozity po pár minutách škobrtnul a nechtěně tak založil protiútok, který mohl být nebezpečný. Ani pak neoplýval jistotou. Jeho pohyb nesl známky nemotornosti. TOMÁŠ ROSICKÝ 3 Od 21. dubna nevyběhl k zápasu a to se na něm muselo projevit. Bojoval, dřel, ale k pověstnému zrychlení přechodu do útoku se téměř nedostal. Jeho střely mířily nad. JAN POLÁK 2 Působil těžkopádným dojmem. Do půle chtěl být všude, ale nakonec nebyl nikde. Není to krajní záložník. Ani z nouze ne. JAN KOLLER 3 Sklepával míče jako vždy, jenže spoluhráči na ně většinou nedosáhli. Stoprocentní šanci po Ujfalušiho centru neproměnil. Několikrát se zbytečně vztekal. MILAN BAROŠ 2 Začal aktivně. Že by záblesk Baroše z EURO 2004? Ale kdepak, velký talent brzy sklouznul do výkonnostní propasti, v níž se už nachází povážlivě dlouho. MAREK KULIČ 4 Mohl jít sám na bránu, musel by však mít rychlost Bellamyho. Na druhý pokus se do sóla po Plašilově "uličce" protlačil, koncovku však nezvládl. Mohl rozhodnout v 90. minutě, ale hlavičku z malého vápna nezvládl. Přesto lepší a nebezpečnější než Baroš. David Jarolím, Marek Matějovský - Nebyli hodnoceni, protože na hřišti nestrávili ani 30 minut. Hráče hodnotíme na stupnici od 1 (nejhorší) do 10 (nejlepší) Foto popis| OBROVSKÉ ŠTĚSTÍ měli Češi v 51. minutě. Míč z kopačky Koumase totiž skončil na spojnici břevna a tyče, gólman Petr Čech byl v tu chvíli bezmocný. Foto popis| KAREL BRÜCKNER Foto autor| Foto Nedělní Sport: Michal Beránek