Ondřej Škvor
10. září 2015 • 04:55

Berbr zlobí kluby: Návrh smlouvy k samostatné lize se nemůže líbit

Roman Berbr, kritizovaný místopředseda FAČR, je duchovním otcem prvního návrhu rámcové smlouvy
TOP VIDEA
Zlín - Plzeň: Případ pro jestřábí oko! Diop hlavičkoval o břevno na zem, gól to není Zlín - Plzeň: Případ pro jestřábí oko! Diop hlavičkoval o břevno na zem, gól to není
Krčmář ovládl titulový zápas na Heroes Gate. Podívejte se na celý duel Krčmář ovládl titulový zápas na Heroes Gate. Podívejte se na celý duel
VŠECHNA VIDEA ZDE

Rámcová smlouva – až se na její podobě shodnou fotbalová asociace a kluby, může vzniknout samostatná liga. Jenže první návrh, který předložila FAČR a jehož duchovním otcem je Roman Berbr, se ligovým klubům nemůže líbit. Z ekonomických i politických důvodů.Žádné peníze z veřejných peněz a loterií, pravidelný jedenáctimilionový příspěvek amatérskému fotbalu nebo ztráta pozic ve výkonném výboru. Takový je mimo jiné návrh rámcové smlouvy ze strany FAČR směrem k Ligové fotbalové asociaci, který zveřejnil deník Aktuálně.cz.

Smlouva má platit do roku 2036 a je dle jejího znění nevypověditelná.

Míč je teď každopádně na straně klubů, jež reprezentuje coby předseda ligového shromáždění Dušan Svoboda. „O finální podobě rámcové smlouvy nadále jednáme. Text jsem zanalyzoval a předal svým kolegům, v blízké době o něm budeme jednat v rámci ligy a posléze i s FAČR,“ řekl Svoboda.

Co tedy Berbr prostřednictvím FAČR v rámcové smlouvě požaduje a jak se k tomu podle Sportu postaví Svoboda, tedy LFA? Zajímavé jsou především dva okruhy.

Finance

Ligy pošle do amatérského fotbalu 11,4 milionu korun ročně, v závislosti na inflaci se částka bude upravovat. Televizní a marketingová práva budou převedena na LFA, ovšem FAČR musí souhlasit s jejich prodejem třetí osobě a navíc si nárokuje tři procenta z veškerých výnosů s těmito právy.

LFA by si naopak připsalo podíl na čistém zisku z činnosti reprezentace, tedy po odečtení nákladů.

Berbrův návrh pak vůbec neřeší případný podíl pro ligu z veřejných dotací a loterií.

Sport: Pro ligu jenom těžko skousnutelné. Jednak Svoboda už v minulosti zmínil, že na rozjezd by naopak přivítal, aby FAČR podporovala ligu, nikoli naopak. Dále, podmínka souhlasu o prodeji televizních práv třetí straně je z pohledu ligy sporná. A rozhodně nikoli naposled – naprosté odtržení od veřejných peněz (loni téměř 300 milionů korun) a loterijních zisků (cca 90 milionů) se klubům rovněž nemůže líbit.

Výkonný výbor

S návrhem rámcové smlouvy souvisí i požadavek na změnu stanov. Jak? Současný Výkonný výbor Fotbalové asociace České republiky čítá třináct členů, z toho lize přísluší pozice jednoho místopředsedy a další tři místa členů. Nově by to podle návrhu mělo být tak, že se výkonný výbor zúží na jedenáct členů – vypadne pozice ligového místopředsedy a jednoho člena za ligu. Kluby první a druhé ligy mají v současnosti možnost vyvolat mimořádnou valnou hromadu nadpoloviční silou svých hlasů, nově by to už musely tři čtvrtiny hlasů.

Sport: Pro ligu pochopitelně oslabení, to je jisté, bude logicky navrhovat udržení současného stavu, v případě nutnosti jinou formu změny. Nemusí to však být bod, na němž případná dohoda shoří. I když Svoboda už dříve prohlásil, že ho požadavek na změnu stanov zaskočil.

Témata:  sportfotbalberbrDamkováligasynot ligaFAČRpelta