12. září 2007 • 00:00

Češi jsou blízko postupu

PRVNÍ DOJEM: Jágr v kondici, Kladno jede. Smoleňák vzýval pána z Vysočiny
Samek o Slavii a italském trápení: Těžký půlrok. Řešil se návrat do Česka

Tak se to přece jen podařilo. Letenský stadion přinesl českým fotbalistům opět štěstí, když v klíčové bitvě o ME porazili Irsko 1:0. Brankou Marka Jankulovského se tak výrazně posunuli na závěrečný turnaj.

Pouze tři body chybí českým fotbalistům k účasti na mistrovství Evropy. V dnešním utkání porazili díky brance Marka Jankulovského tým Irska 1:0 a mají na druhém postupovém místě před dnešním soupeřem náskok šesti bodů. Z postupu se mohou radovat dokonce mimo hřiště: pokud Irové 13. října prohrají doma s Německem, budou Češi na Euru, které příští rok uspořádají Rakousko se Švýcarskem. Trenér Brückner se rozhodl do letenské bitvy podobně jako třeba před rokem na Slovensku nasadit pouze jediného útočníka a na kraje středové řady poslal Sionka s Plašilem, což se minimálně v případě druhého hráče nečekalo. Ne zcela zaplněné tribuny, na kterých bylo nejméně šest tisíc Irů, sledovaly od první minuty strhující boj. Domácí se vrhli na ostrovního soupeře, jak slíbili a v hlavní roli byli právě dva krajní středopolaři, kteří doplňovali osamoceného Baroše. Ze spolupráce Plašila s českým útočníkem se také zrodily dvě slibné možnosti ve druhé minutě. V první zasáhl na poslední chvíli brankář Given, v druhé řecký sudí sebral Čechům buď trestný kop, nebo dokonce penaltu, protože McShane stáhnul českého kanonýra k zemi. Potom přišly velké chvíle Sionka, který si zřejmě vzpomněl na rok starý duel v Bratislavě a irskou obranu po své pravé straně pořádně zlobil. Jeho hře nechyběly důraz, rychlost, ani technické finty. Jeho spoluhráči začali do křídelního prostoru posílat dlouhé míče a Sionko je často dokázal dostihnout. Hosté se snažili odpovídat podobně, ale dlouho se k ničemu nedostávali a trenér Staunton se na lavičce jen bezmocně rozčiloval. A to ho ještě nejhorší okamžik prvního poločasu čekal. V 15. minutě se prodral Jankulovski na soupeřovu polovinu, před šestnáctkou si narazil míč s Plašilem a po průniku do trestného území propálil Givena po jeho pravé ruce. Sionko už před gólem vystřelil jednou mimo, ale parádní moment ukázal znovu ve 21. minutě, kdy po dalším brejku ve skluzu mířil vedle. Pro další vývoj utkání to mohl být klíčový okamžik, protože Irové v závěrečné čtvrthodině prvního poločasu po příchodu Hunta hodně ožili. Fotbalista, který před rokem v anglické lize těžce zranil brankáře Čecha, hrál pod značným tlakem, neboť při každém dotyku s míčem na něj celý stadion bučel. Jenže jeho tým zvyšoval obrátky a domácí měli v závěru poločasu hodně práce nápor odrazit. Ve 44. minutě dokonce Doyle po zaváhání české obrany nastřelil tyč. To bylo jen varování pro druhý poločas, v němž se zápas hodně zdramatizoval a velkou měrou se na tom podílel nepřesný sudí Vassaras. I na úvod druhého poločasu přišla česká šance a znovu v ní byl Baroš, který se snažil využít rozhozeného gólmana Givena, ovšem branku znovu minul. V 57. minutě se mohl zapsat mezi střelce také kapitán Rosický, před šestnáctkou napálil šajtlí odražený míč, ale Given vytáhl další skvělý zákrok. V 61. minutě přišel okamžik, na který irští fandové asi dlouho nezapomenou. Hunt potvrdil svou roli zkratového hráče, protože ve středu hřiště tvrdě fauloval Poláka a dostal červenou kartu. Hosty ani tento okamžik nezlomil a dál posílali za českou obranu dlouhé míče, které jí dělaly potíže. Při jednom z nich chyboval brankář Čech, kterému vypadl míč a dorážka McShanea mířilo do branky, kde stačil gólmana zastoupit Rozehnal. Nervózní duel gradoval až do konce. V 87. minutě mohli domácí svoje vedení zvýšit, jenže Polákův oblouček z prázdné branky vykopl Reid. V závěru už se na hřišti odehrávala jen tvrdá bitva, v které už si čeští fotbalisté nenechali vítězství vzít, i když při irské snaze byla jejich hra křečovitá.

Česká republika - Irsko 1:0 (1:0) Branka: 15. Jankulovski. Rozhodčí: Vassaras - Saraidaris, Gennaios (všichni Řec.). ŽK: Polák, Jankulovski, Baroš, Sivok, Ujfaluši - Kelly, McShane, Keane, Long. ČK: 61. Hunt (Irsko). Diváci: 16.648. ČR: Čech - Ujfaluši, Kováč, Rozehnal, Jankulovski - Sionko (75. Vlček), Rosický, Galásek (46. Sivok), Polák, Plašil - Baroš (90. Jarolím). Trenér: Brückner. Irsko: Given - O´Shea (38. Hunt), Dunne, McShane, Kelly - McGeady (62. Long), Reid, Carsley (82. Keogh), Kilbane - Doyle, Keane. Trenér: Staunton.
Hlasy po utkání: Fotbaloví reprezentanti po vydřené výhře nad Irskem v poměru 1:0 věděli, že udělali rázný krok k účasti na evropském šampionátu. Zápas označovali jako klíčový v celé kvalifikaci a shodovali se v tom, že rozhodující byl jejich aktivní nástup korunovaný brankou Jankulovského v 15. minutě a také poměrně jistý výkon v obraně. Brankář Petr Čech si výhry hodně vážil. "Jsou to zlaté tři body," řekl gólman Chelsea. Byl rád, že český tým nesrazila jeho chyba dvacet minut před koncem. Většinou mužstvo drží svými zákroky on, dnes mu naopak pomohl stoper David Rozehnal, když po Čechově zaváhání vykopl míč z brankové čáry. "To pro mě byla určitě nejtěžší chvíle. Centr mi vypadl z ruky a byl jsem rád, že tomu míči v cestě do branky kluci zabránili. Chyba v takovém zápase by nebyla vůbec dobrá," uvedl Čech, který si pochvaloval nasazení celého týmu. "Hráli jsme nadoraz." Také obránce Tomáš Ujfaluši souhlasil s tím, že Češi základ k vítězství vystavěli díky dobré obraně a nasazení. "V defenzivě jsme jako celek pracovali dobře. Irové se do šancí dostávali jen po centrech ze stran. Byl to klíčový zápas a my jsme odevzdali na hřišti všechno," uvedl obránce Fiorentiny. Mrzelo ho jen to, že Češi náskok nepojistili v závěru druhou brankou. "Chtěli jsme dát ten druhý gól, abychom byli klidnější," dodal. Záložník Libor Sionko si pochvaloval zvolenou taktiku s ostrým nástupem. "Chtěli jsme na ně vletět, což se nám povedlo. Ale je těžké to tempo udržet po celý zápas," komentoval hráč FC Kodaň fakt, že po skvělém úvodu Češi pustili soupeře do hry. Právě Sionko byl jedním z těch, kteří mohli náskok pojistit. Chvíli po Jankulovského vedoucí brance však ve skluzu těsně minul. "Bylo to už trochu těžké, skočilo mi to," litoval Sionko, který si po utkání vysloužil pochvalu kouče Karla Brücknera. Nechal prý vzpomenout na svůj výkon z loňského září, kdy uchvátil v kvalifikačním duelu v Bratislavě. "Chtěl jsem se tomu přiblížit, i v klubu celkem cítím formu," podotkl Sionko s úsměvem.