13. září 2007 • 00:00

Zařídil to Janek

Česká reprezentace porazila v klíčovém utkání o EURO 2008 Irsko 1:0 PRAHA - Krásná akce Marka Jankulovského zařídila těsné vítězství proti Irsku a výrazně přiblížila Česko třetí účasti na vrcholném turnaji v řadě. Ke třem bodům potřeboval Brücknerův tým i štěstí. Doyle trefil tyč a Rozehnal vykopával z brankové čáry. Klíčový moment se zrodil v 15. minutě. Irové zakončili svůj útok faulem a Ujfaluši bleskově rozehrál. Dvojice Sionko s Barošem vyrazila proti početné přesile, ovšem prvně jmenovaný podržel balon a počkal, až si doběhnou další spoluhráči. Pak se dostal před vápnem k balonu Marek Jankulovski. Nejprve naznačil střelu, zasekl, narazil si s Plašilem a vnikl do vápna. Proti brankáři Givenovi nejančil a levou nohou vstřelil svůj desátý reprezentační gól. Od Jankulovského to nebylo všechno, o šest minut později předložil krásný centr na nabíhajícího Sionka, který v pádu zakončoval vedle. Češi tak vygradovali svůj úvodní tlak, do kterého se dostali od samého úvodu. Rychlá, svižná hra plná krátkých narážeček a bleskových kontrů připomínala zápas z loňského září na Slovensku (3:0). Bez vykartovaného Jana Kollera poslal trenér Karel Brückner do útoku Milana Baroše a pět záložníků. Především Libor Sionko a Tomáš Rosický se snažili aktivního útočníka Lyonu doplňovat na hrotu. S podobným stylem Češi uspěli před dvěma lety v baráži proti Norsku. Irové dlouho nepředvedli vůbec nic, v českém obranném bloku nenašli místo pro své akce. V 38. minutě však přišel na hřiště Stephen Hunt a "český nepřítel", mocně vypískávaný publikem, rozhýbal hru hostů. Poslední minuty první půle se tak dohrávaly před brankou Petra Čecha. Ten se ve 44. minutě jen ohlédl za střelou Kevina Doyla, která se odrazila od tyče do pole, než obrana míč odkopla. Po změně stran se Brücknerův tým vrátil ke své převaze (už ale mírnější) a vytvořil si další šance. Nejprve Baroš střílel těsně vedle (46.) a Jankulovski poslal přímý kop do Givenovy náruče. Irský brankář pak vytasil fantastický zákrok, když se zvedal ze země a vyrazil Rosického tvrdou ránu. Další důležitý moment se odehrál v 61. minutě. Hunt sestřelil Poláka a viděl červenou kartu. Irové se i o deseti snažili o zázrak a málem vyrovnali. Brankáři Čechovi totiž vypadl míč a McShaneovu střelu vykopával z prázdné branky Rozehnal! Češi se v závěru soustředili na udržení těsného vedení a občas vyrazili do brejku. Ale žádný se neujal. A tak stadion zůstával v napětí do konce. Až závěrečný hvizd přinesl úlevu. Úlevu, která je téměř postupová. *** STATISTIKA ZÁPASU 3 STŘELY NA BRÁNU 1 6 STŘELY MIMO 2 5 ROHY 5 3 OFSAJDY 1 16 FAULY 11 KVALIFIKACE EURO 2008 1:0 Poločas 1:0 Čech (4) Ujfaluši (3) Kováč (4) Rozehnal (6) Jankulovski (8) Galásek (6) Sionko (7) Rosický (6) Polák (6) Plašil (6) Baroš (7) ČESKO KAREL BRÜCKNER TRENÉR Given (5) O'Shea (2) McShane (4) Dunne (4) Kelly (3) McGeady (4) Carsley (4) Reid (5) Kilbane (5) Doyle (6) Keane (4) IRSKO TRENÉR STEPHEN STAUNTON FAKTA ZÁPASU GÓL 1:0 - 15. minuta - Jankulovski proniká před branku soupeře, dvakrát zasekne balon, narazí si s Plašilem, pronikne do vápna a pošle míč mezi irského brankáře Givena a jeho pravou tyč. ŽLUTÉ KARTY: Ujfaluši, Polák, Baroš, Jankulovski, Sivok - Kelly. Long, McShane. ČERVENÁ KARTA: 61. Hunt DIVÁCI: 16 648 STŘÍDÁNÍ: 46. Sivok (4) za Galáska, 75. Vlček za Sionka, 90. Jarolím za Baroše - 38. Hunt za O´Shea. 62. Long za McGeadyho, 82. Keogh za Carsleyho. SUDÍ POD LUPOU KYROS VASSARAS se nedopustil žádné výrazné chyby. Správně vyhodnotil ostrý zákrok Hunta na Poláka, který ocenil červenou kartou. Asistenti rozhodčího: Dimitrios Saraidaris a Christos Gennaios (všichni Řecko) OKAMŽIK ZÁPASU 43. Doylova tyč: Před pokutovým územím leží Sionko, Češi na chvilku přestanou hrát a Irové toho využijí. Carsley prostrčí Doylovi míč až před brankáře Čecha, kterého zachrání levá tyč. CHYBA ZÁPASU 71. Čechova hrubice: Český brankář vyběhne na centrovaný míč Irů. Ve skrumáži se však špatně zorientuje, balon mine a na brankové čáře musí zachraňovat stoper českého výběru David Rozehnal. MUŽ ZÁPASU MAREK JANKULOVSKI svým krásným gólem rozhodl utkání. Ovšem to nebylo vše. Po celý zápas jezdil neúnavně po levé straně. Kromě čisté defenzivní práce stihl i podporovat útok. Je ve formě! VERDIKT KARLA HÄRINGA ČESKO ****** IRSKO ***