Sledujte nás na Facebooku
a dozvíte se vše jako první.
14. září 2007 • 00:00

Francie narazila doma do skotské zdi

PAŘÍŽ/PRAHA - "Katastrofa! Tohle se nemělo stát," naříká fotbalová Francie poté, co padla v kvalifikaci o postup na EURO 2008 doma se Skotskem (0:1). V tabulce skupiny je tým trenéra Raymonda Domenecha třetí. Na druhou postupovou příčku ztrácí jeden bod. "Ať se nám to líbí, nebo ne, hodně jsme si kvalifikaci zkomplikovali," zlobí se obránce Lilian Thuram. Francie čekala, že po cenné remíze v Itálii následně doma uhraje se Skoty tři body a řádně se šampionátu přiblíží. Jenže opak se stal pravdou. Aby Francie nakonec na EURO proklouzla, musí stoprocentně bodovat v posledních třech duelech kvalifikace. "V první půli jsme nehráli jako mužstvo, které chce vyhrát," lamentuje Thuram. Trenér Domenech však nijak kritický vůči svým svěřencům nebyl. "Měli jsme převahu, určitě ještě větší než při zápase ve Skotsku. K úspěchu nám chyběl kus štěstí. Prostě jsme jen nedali gól," krčí kouč rameny. "Je neskutečné, že jsme prohráli. Byli jsme mnohem lepší než soupeř," kroutí hlavou také útočník David Trezéguet. Francouzi měli v zápase jasně navrch, třeba míč v držení měli hned v 72 procentech času. "Jenže jsme narazili na zeď," brumlá nespokojený Nicolas Anelka, další z útočných hrotů armády Les Blues. "Věděli jsme, že se zakopou před šestnáctkou. Snažili jsme se být trpěliví, ale stejně jsme jejich obranu nepřekonali," smutní útočník. "A jediný gól? Myslím, že ani samotný střelec neví, jak se mu to povedlo," dodává Anelka. I přes klopýtnutí Francouzi věří tomu, že ve zbývajících třech zápasech vyhrají a na EURO postoupí. "Teprve tyhle zápasy rozhodnou," burcuje Domenech. Pohled na tabulku a zbývající program aspirantů na postup mu dává za pravdu. První Skotsko má 21 bodů, druhá Itálie zaostává o bod a o další bodík vzadu jsou Francouzi. Jenže lídři skupiny se srazí ve vzájemném duelu 17. listopadu, a to dává Henrymu a spol. šanci. "To je jediná dobrá zpráva dneška," usměje se aspoň na chvíli Domenech. "Když třikrát vyhrajeme, všechno dobře dopadne," dodává kouč, jehož tým ještě hraje na Faerských ostrovech, doma s Litvou a kvalifikaci ukončí na Ukrajině. Jedno strašidlo však Francouze od středeční půlnoci budí ze snu. Se Skotskem prohráli oba zápasy v kvalifikaci. Takový krach totiž zažili naposledy v bitvě o MS v roce 1994, když dvakrát vyšli bodově naprázdno s Bulharskem. Tehdy útočník Emil Kostadinov šokoval Park Princů v poslední minutě vítězným gólem na 2:1. Porážka znamenala jediné: na mistrovství světa do USA letěli Bulhaři, Francouzi mohli jet na dovolenou. Po čtrnácti letech, na stejném místě, jako by se historie opakovala, jen branka nepadla v závěru. Skot McFadden dostal Francii do kolen gólem už v 64. minutě.