15. září 2007 • 00:00

Trenér Uličný získal s Brnem bod

Koubkův majstrštyk: Osm nul a LM pro Česko. Další krok: smlouva a boj o titul?
PRVNÍ DOJEM: Jágr v kondici, Kladno jede. Smoleňák vzýval pána z Vysočiny

skončil dnešní duel šestého kola fotbalové ligy mezi Olomoucí a Brnem, které proti svému bývalému týmu na Hané vedl Petr Uličný.

skončil dnešní duel šestého kola fotbalové ligy mezi Olomoucí a Brnem, které proti svému bývalému týmu na Hané vedl Petr Uličný. Mezi oběma kluby je tak i po dnešku jednobodový rozdíl a lépe na tom zůstala Sigma; Brnu se alespoň podařilo ukončit sérii čtyř porážek na olomouckém trávníku. Jindy hojně navštěvované moravské derby dnes sledovalo jen necelých pět tisíc diváků. Hanáci museli kvůli zranění improvizovat v obraně, poprvé od začátku nastoupili Hudec s Jindřiškem. Premiérově od úvodního hvizdu vyběhl na hřiště Brazilec Melinho. Sigma byla v prvním poločasu jasně lepším týmem. Už ve 3. minutě měla vyloženou šanci, akci Melinha s Hartigem zakončoval po centru ze strany Janotka, ale střela z voleje mu nesedla a Lejsala vůbec neohrozila. Další nebezpečné okamžiky pro Brno působili Hartig s Hubníkem. První těsně nedosáhl na centr Kazára, druhý po rychlém protiútoku pálil vedle pravé tyčky. V 17. minutě běžel Hartig úplně sám na brankáře Lejsala, ale míč mu poskakoval a hráč zakončil těsně vedle pravé tyče. Hosté se k prvním vážnému ohrožení olomoucké branky dostali až ve 20. minutě, když byl Wagner s míčem chvíli sám na malém vápně, ale Šuškavčevič ho dokázal včas odzbrojit. Pak už ale v 26. minutě gólově udeřila Sigma. Melinho narýsoval kolmici pro Hartiga, ten si se zakončením tentokrát věděl rady a poslal míč vedle Lejsala. Brno se pokusilo odpovědět přímým kopem Pacandy, ale Drobisz byl připraven. Vzápětí to mohlo být 2:0, když Kazár obral o míč Kubáně, nacentroval na Hubníka a ten hlavičkoval do odkryté branky. Už překonaného Lejsala ale zastoupil na brankové čáře Pavlík a vyrazil míč tělem. Když to vypadalo na poločasové vedení Sigmy, přišlo vyrovnání. V nastavení chyboval obránce Hanáků Jindřišek a pustil Brno do brejku. Ten zastavil za cenu žluté karty Rossi, ale pohromu tím jen oddálil. Poláchův centr z přímého kupu našel hlavu osamoceného Trousila a bylo vyrovnáno. Brno využilo po vyrovnání psychickou výhodu a Sigmu v úvodu druhé půle zatlačilo. Největší šanci měl po centru Besty Trousil, Drobisz však jeho hlavičku chytil. V další šanci Pacanda pálil mimo, Třeštíkovi v poslední chvíli Jindřišek ukopl míč. Sigma byla v útlumu a v útoku jí chyběly lehkost a přesnost. Obrana měla problémy s rychlíky Pacandou a Bestou, Melinha navíc dobře střežil Holek. Domácí se vzchopili po hodině hry. Vytvořili si i šance, v 64. minutě byl sám před Lejsalem Hubník, ale balon mu utekl. Stejný hráč pak vystřelil z hranice velkého vápna nad Lejsalovu branku. Hra nabrala spád, přelévala se na obě strany, ale oba týmy byly na štíru s přesností přihrávek. Sigma si připravila další gólové příležitosti, ale Hartig a dvakrát Hubník neuspěli, druhého z nich dvakrát vychytal Lejsal. Zatímco domácího kouče Martina Pulpita mrzela ztráta dvou bodů, jeho protějšek Petr Uličný nakonec remízu ve svém bývalém působišti bral. "Ze strany Olomouce to byl výborný zápas, my jsme zvládli jen druhých 45 minut. S bodem můžeme být naprosto spokojeni," prohlásil brněnský trenér po zápase. Především za výkon v první půli své hráče nemohl pochválit. "Prohrávali jsme osobní souboje, hrotoví útočníci Sigmy nás přehrávali. S agresivitou soupeře se vyrovnal snad jen stoper Pavlík. V prvním poločase jsem mohli víckrát inkasovat, ale naštěstí jsme dostali jen jeden gól. Ve druhém poločase byl už náš výkon lepší," podotkl Uličný. Pulpit byl po utkání viditelně zklamaný. "Ač jsem na hráče tvrdý, bylo mi jich dnes líto. Měli jsem dnes zvítězit," posteskl si domácí trenér. I podle něj bylo rozhodující, že se Sigma v úvodním dějství brankově prosadila jen jednou. "V prvním poločase jsem byli lepší, agresivnější, ale vstřelili jsme jen jeden gól a navíc jsme v závěru poločasu po taktické chybě inkasovali," mrzelo ho. "Úvod druhé půle nám nevyšel, ale pak jsme se do toho dostali a opět jsme soupeře zatlačili. Hrál se fotbal nahoru dolů, diváky to muselo bavit," konstatoval Pulpit. Vyvracel, že by měl údajné spory s Brazilcem Melinhem, který v minulých zápasech několikrát překvapivě nenastoupil. "Mezi mnou a Melinhem žádné spory nebyly, ty vyvolaly noviny. Melinho dnes odvedl penzum práce, jak dopředu tak i dozadu, dokonce skluzoval. Měli jsem spolu dohodu, že nastoupí, až bude stoprocentně připraven. Ušel dlouhou cestu, dobře trénoval a dnes hrál výborně," dodal Pulpit.

Výsledek: SK Sigma Olomouc - 1. FC Brno 1:1 (1:1) Branky: 27. Hartig - 45+1. Trousil. Rozhodčí: Jára - Zlámal, Kordula. ŽK: Janotka, Da Silva, V. Schulmeister, Bajer - Trousil, P. Siegl, Kubáň. Diváci: 4965. Sestavy: Olomouc: Drobisz - Jindřišek, Šuškavčevič, Hudec, Randa - Janotka, Melinho, Da Silva, Kazár (67. Bajer) - Hartig (75. V. Schulmeister), M. Hubník. Trenér: Pulpit. Brno: Lejsal - Kubáň, Trousil, Pavlík, P. Siegl - Kalouda, Holek, Polách, Střeštík (82. Okleštěk) - R. Wagner (46. Besta), Pacanda (74. T. Došek). Trenér: Uličný.