15. září 2007 • 00:00

Slavia ztratila v lize první body

Co má Třinec a nemá Sparta? V čem selhali lídři poražených?
Střeďáci na EURO: Koho k Součkovi? Dilema s parťáky i rozestavením

Šlágr 6. kola první fotbalové ligy mezi prvním týmem tabulky Slavií Praha a druhým Baníkem Ostrava skončil bez branek.

Šlágr 6. kola první fotbalové ligy mezi prvním týmem tabulky Slavií Praha a druhým Baníkem Ostrava skončil bez branek. Domácí celek tak ztratil první body v soutěži, přesto se udržel v čele tabulky. V generálce na první utkání v Lize mistrů proti Steaue Bukurešť sice dokázali slávisté ubránit zatím nejproduktivnější celek ligy, ale střelecky se prosadit nedokázali. Baník remízou přerušil sérii sedmi porážek ze vzájemných ligových soubojů. Sestavy obou týmů poznamenala zranění a nemoci na obou stranách. Domácí kouč Jarolím se musel obejít bez šestice Švec, Švento, Krajčík, Šmicer, Janda, Tavares, hosté postrádali Řezníka, Rajtorala, Lukeše, Bolfa, Tomašáka, Neuwirtha a Svěrkoše. Přesto se hrál oboustranně rychlý fotbal, avšak především v prvním poločase s minimem brankových příležitostí a zakončení. Hráči Slavie si důrazným napadáním a pohybem vynucovali tlak, dobře kombinovali, ale jen k hranici velkého vápna soupeře. Oproti většině jiných soupeřů ale Baník nepřijel na Strahov jen bránit, a tak se hrál fotbal z jedné strany na druhou. Domácí byli viditelně aktivnější, pohybem vepředu hýřili Gaúcho s Vlčkem. Jejich snahu ale několikrát přibrzdil asistent rozhodčího Jiřík kvůli údajným postavením mimo hru. Do druhého poločasu domácí vlétli ještě více nažhaveni, ale po třech minutách se ostravský Marek nebojácně probil domácí obranou a střelu namířil těsně vedle. Hned z protiútoku šel Vlček sám na brankáře Ostravy, ale padající Vašek se štěstím srazil míč těsně vedle tyče na roh. Baník ale hrál i nadále otevřený fotbal a po hodině hry jeho nejlepší střelec Zeher byl blízko gólu. Ač tísněn Brabcem, dokázal vystřelit a Vaniak s námahou míč vyrazil na roh. O čtyři minuty později po závaru před brankou Baníku nedokázal zakončit Dřížďal, brankáře poté neprostřelili Šenkeřík ani Volešák. Střídající Šenkeřík přinesl na trávník více agresivity v pokutovém území a vypracoval si i solidní příležitost. V 69. minutě obešel Bystroně, z úhlu tvrdě vypálil, ale Vašek střelu výtečně vytáhl na roh. Trenér Karel Jarolím musel přiznat, že především v prvním poločase Slávistům nepracovala dobře středová řada. "Z toho pramenila celá řada zbytečně ztracených míčů. Chtělo to více klidu, ale na druhou stranu byla záloha téměř celá nová, takhle spolu ještě nikdy nehrála. To byla asi hlavní příčina, že hra nebyla taková, jakou jsme si plánovali," řekl domácí trenér, očividně zklamaný ze ztráty dvou bodů. Ve druhém poločase přitom viděl zlepšený výkon svého celku. "Připravili jsme si i slibné situace a o lepší výsledek jsem se připravili tím, že jsme nebyli dost důrazní. Vlček, Dřížďal i Šenkeřík asi měli řešit brankové situace jiným způsobem," uvedl Jarolím a vyjádřil spokojenost alespoň s tím, že jeho tým neinkasoval. Hostující kouč Karel Večeřa konstatoval, že remíza byla spravedlivá. "Já si myslím, že výsledek odpovídá tomu, co bylo devadesát minut na hřišti k vidění. V prvním poločase dominovaly obrany, druhý byl otevřenější," zhodnotil souboj ostravský kouč. "Obě mužstva chtěla vyhrát, měla i šance, ale obrany pracovaly velice dobře. A když něco prošlo, tak na obou stranách stáli pozorní brankáři. Chvilku měla navrch Slavia, chvílemi i my, ale chyběla nám přesnost ve finální fázi," dodal Večeřa. Na souboj prvního celku tabulky se druhým dnes přišlo jen necelých šest a půl tisíce diváků. "Atmosféra byla slušná, ale asi by takovému zápasu slušela větší návštěva," posteskl si Jarolím.

Výsledek: Slavia Praha - Baník Ostrava 0:0 Rozhodčí: Královec - Hojsík, Jiřík. ŽK: Brabec - Otepka. Diváci: 6423. Sestavy: Slavia: Vaniak - Dřížďal, Suchý, Brabec, Hubáček - Kalivoda, Volešák (69. Ivana), Belaid, Pudil (75. Jablonský) - Vlček, Gaúcho (46. Šenkeřík). Trenér: Jarolím. Ostrava: Vašek - Čoupek, Cigánek, Bystroň, Tchuř (86. Varadi) - Mičola (86. Tesařík), Otepka, Marek, Metelka - Zeher, Magera. Trenér: Večeřa.