+
Nenechte si ujít nejnovější
zprávy ze světa sportu.
Sledujte nás na Facebooku
a dozvíte se vše jako první.
3. listopadu 2015 • 14:24

FAČR má jasno: Když se Platini očistí, podpoříme ho

Autor:
Platini se musí očistit z podezření z korupce.
TOP VIDEA
CELÝ SESTŘIH: Sparta - Jihlava 1:0. Výhru vystřelil navrátilec Kadlec CELÝ SESTŘIH: Sparta - Jihlava 1:0. Výhru vystřelil navrátilec Kadlec
Marpova upřímná zpověď: O rodině, obavách, lákání MMA i tetování Marpova upřímná zpověď: O rodině, obavách, lákání MMA i tetování
VŠECHNA VIDEA ZDE

Fotbalová asociace ČR hodlá při volbě prezidenta FIFA podporovat současného předsedu evropského fotbalu Michela Platiniho. To ale jen za předpokladu, že se francouzský funkcionář před etickou komisí FIFA očistí z podezření z korupce, kvůli čemuž má na 90 dní pozastavenou funkci. Výkonný výbor FAČR to dnes oznámil po zasedání v Praze, na kterém se seznámil s kandidáty únorové volby.Platini byl považován za favorita na volební vítězství, ale jeho kandidaturu komplikuje skutečnost, že je vyšetřován kvůli podezřelé platbě ve výši dvou milionů švýcarských franků, kterou dostal zpětně v roce 2011 za práci v roli Blatterova poradce.

Vedle něj se o roli šéfa světového fotbalu ucházejí jordánský princ Alí bin Husajn, který neúspěšně kandidoval už při květnové volbě proti dosavadnímu šéfovi FIFA, Musa Bility, Jerome Champagne, Gianni Infantino, Salmán bin Ibráhím Chalífa a Tokyo Sexwale.

"Kandidáti jsou známí, což jsme dnes vzali na vědomí. Pozice FAČR při volbě se bude odrážet od toho, jak Michel Platini uspěje u etické komise. To bude velmi důležité a z toho vzniknou další závěry," řekl generální sekretář FAČR Rudolf Řepka.

Pokud by se Platini z podezření nevysvobodil, většina evropských asociací by zřejmě podporovala dalšího evropského kandidáta Infantina. Generální sekretář UEFA se přihlásil na poslední chvíli jako jakási pojistka.

"Gianni je pojistkou a bylo zdůrazněno, že evropské asociace stále podporují Michela Platiniho, a uvidíme, jak se to vyvine. Gianni je číslo dvě a dohoda zněla, že pokud kandidatura Michela Platiniho bude platná, tak se Gianni stáhne," řekl Řepka.

I tak by ale bylo do volby šest kandidátů, což překvapilo i českého funkcionáře. "Musím se přiznat, že jsem čekal tak tři kandidáty. Toto je vysoké číslo. Za Evropu jsou tři kandidáti, za Asii dva. Proto bude důležité, jací dva kandidáti postoupí přes první kolo," dodal Řepka.

Výkonný výbor dnes rovněž schválil, že cena pro nejlepší českou fotbalistku se již nebude vyhlašovat v rámci večera Grassroots, ale přesune se do hlavní ankety FAČR Fotbalista roku. Z ní se naopak cena Lukáše Přibyla za nejlepší práci klubu s fanoušky a cena pro osobnost ligy přesunou do Galavečera Synot ligy.

Vedení fotbalu dnes rovněž informovalo, že členská základna FAČR dosáhla rekordního čísla 323.332 členů, což je o 14 tisíc registrovaných hráčů více než před rokem.

 Klasická verze
Mobilní verze