17. září 2007 • 00:00

Arsenal vládne Anglii

LONDÝN/PRAHA - Z "velké čtyřky" se Arsenalu dávaly nejmenší naděje na titul, ale mladí "Kanonýři" si počínají zdatně. V 6. kole porazili odvěkého rivala Tottenham 3:1 a vyhoupli se do čela Premier League. Liverpool totiž jen remizoval v Portsmouthu (0:0). Ztrácela i Chelsea, která z domácího utkání s Blackburnem vytěžila jen bod (0:0). "Atmosféra v klubu je samozřejmě skvělá. A nejde jen o to, že jsme po čase na prvním místě tabulky. Radost všech je o to větší, že se ten útok do čela podařil v ostře sledovaném derby. To fanoušky pokaždé potěší dvojnásob," radoval se na vlastních webových stránkách záložník Arsenalu Tomáš Rosický. Je listopad 1999. Talentovaný sparťan má na kontě jedenáct startů v Gambrinus lize, Francesku Fabregasovi je teprve dvanáct a Tottenham poráží Arsenal 2:1. Zatímco Spurs od onoho data v Premier League svého rivala ani jednou neporazili, oba borci ušli od té doby pořádný kus cesty, sešli se v jednom týmu a přispěli k prodloužení dlouhé série. A v sobotu Kohouti svůj komplex z nenáviděného souseda ještě upevnili. Zatímco po prvním poločase odcházeli do kabiny s jednogólovým vedením domácí, po závěrečném hvizdu tančil hlouček hráčů v červenobílých dresech. Arsenalu se po změně stran podařil skvělý obrat. Díky dvěma brankám Emmanuela Adebayora a jednom zásahu Fabregase vyhráli podeváté z posledních šestnácti severolondýnských derby (7 remíz). "Už před přestávkou jsme Tottenham skutečně výrazně přehrávali, ale na skóre to moc nebylo vidět. Jejich jediná pořádná střela jim přinesla vedení. V závěru utkání se projevila naše převaha naplno," komentoval zápas Rosický, kterého těší zlepšená produktivita "Kanonýrů". "O něčem svědčí i to, že jsme ve třech posledních zápasech vstřelili pokaždé tři góly." Kapitán české reprezentace sledoval úvodní poločas z lavičky náhradníků. Trenér Arsene Wenger ho poslal do hry až po změně stran. "I během necelého druhého poločasu jsem si zahrál poměrně dost," nestěžoval si český záložník. A hlavně se aktivně podílel na obratu. V 80. minutě poslal přihrávku volnému Fabregasovi a ten krásnou střelou zařídil Arsenalu vedení 2:1. V nastaveném čase pak vybojoval před vlastním pokutovým územím balon a rozehrál akci, na jejímž konci se fantastickým volejem trefil Adebayor. "Rozdíl mezi námi a soupeřem byl v jejich smrtící koncovce," prohlásil po utkání Martin Jol, trenér poražených, zatímco Arsene Wenger opět vyzvedl týmový duch. "Jsem velmi spokojený s naší hrou, mentální silou i soudržností," uvedl s tím, že odchod Thierryho Henryho pomohl týmu, aby se více semknul a hráči na sebe dokázali vzít větší zodpovědnost. "Na Thierryho nikdy nezapomeneme, ale víme, že tento tým dospívá. Mužstvo v sobě něco má - samozřejmě kvalitu a také psychickou odolnost." Arsenal vede o bod před Manchesterem City, ale má zápas k dobru (výsledky a tabulku najdete na straně 14).

Témata:

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a vítězi baráže C.