12. listopadu 2015 • 10:34

Nový šéf fotbalu? FIFA schválila pět kandidátů, zatím chybí Platini

Autor: ,
Šéf UEFA Michel Platini, který má momentálně zastavené všechny funkce
TOP VIDEA
Češi odmítají Müllerův názor: Zbytečný zápas? San Marino zaslouží obdiv Češi odmítají Müllerův názor: Zbytečný zápas? San Marino zaslouží obdiv
Barák: Šest gólů je důležitých pro nás i pro fanoušky, ti chtějí vidět góly Barák: Šest gólů je důležitých pro nás i pro fanoušky, ti chtějí vidět góly
VŠECHNA VIDEA ZDE

O funkci předsedy Mezinárodní fotbalové federace může usilovat pět uchazečů. FIFA dnes oznámila, že schválenými kandidáty jsou jordánský princ Alí bin Husajn, Jerome Champagne, Gianni Infantino, Salmán bin Ibráhím Chalífa a Tokyo Sexwale. Po prověrce etickou komisí ze seznamu vypadl šéf liberijského fotbalu Musa Bility.O tom, zda bude moci kandidovat Michel Platini, se rozhodne, až předsedovi UEFA skončí v lednu devadesátidenní pozastavení činnosti ve fotbale. Nástupce Seppa Blattera se bude volit 26. února.

Proč nebude k volbám připuštěn Bility, FIFA neuvedla s odkazem na ochranu osobnosti. Osmačtyřicetiletý Liberijec se může proti vyřazení ze seznamu kandidátů odvolat ke sportovní arbitráži v Lausanne.

Na seznamu chybí i Platini, který byl dlouho považován za hlavního adepta na post prvního muže světového fotbalu. Poslední týdny však jeho pozicí notně otřásly. Šéf UEFA byl v říjnu postaven mimo svou funkci kvůli vyšetřování podezřelé platby ve výši dvou milionů švýcarských franků, kterou dostal v roce 2011 za práci v roli Blatterova poradce.

Pozastavený výkon funkce má také Blatter, který řídil FIFA od roku 1998. Devětasedmdesátiletý Švýcar je vyšetřován nejen kvůli podezřelé platbě Platinimu, ale také pro podezření ze zpronevěry a zneužití pravomoci. Letos v květnu byl sice znovuzvolen předsedou, ale o pár dnů později dal funkci k dispozici kvůli rozsáhlému korupčnímu skandálu představitelů FIFA.

Témata:  volbyFIFASportfotbalplatini