19. září 2007 • 00:00

Slavia dokázala Steauu porazit

PRVNÍ DOJEM: Bestiální Kacetl. Není člověk, ale robot
Penalty ve šlágrech? Křapka měl proti Krejčímu namále, Chorý pádu přidal

Sen fotbalové Slavie nekončí. Hráči zvládli vstup do základní skupiny Ligy mistrů, když ve své premiéře v hlavní fázi soutěže porazili Steauu Bukurešť 2:1. Vítěznou branku dal Belaid.

Vítězstvím 2:1 nad rumunským týmem Steaua Bukurešť vstoupili do bojů základní skupiny Ligy mistrů fotbalisté Slavie Praha. Na vyprodaném Strahově se o tříbodový zisk při premiérové účasti červenobílých v nejlepší klubové soutěži zasloužili svými góly Zdeněk Šenkeřík a Francouz Tijani Belaid. Za první výhru v Lize mistrů přibude do slávistické pokladny 600.000 eur (necelých 17 milionu korun), samotní hráči si z této částky mezi sebou rozdělí pět milionů korun. Trenér Karel Jarolím poslal na strahovský trávník nečekanou sestavu. Při absenci zraněného Šmicra se poprvé v základní jedenáctce objevili vedle sebe oba francouzští záložníci Belaid a Tavares a s nimi dostal premiérově šanci dlouho zraněný Latka. Středovou řadu navíc vyztužil na pravé straně Vlček, takže na hrotu útoku se pohyboval pouze osamocený Šenkeřík. Změny udělal i kouč Steauy Gheorghe Hagi. Jen na lavičku usedli obránce Golanski a překvapivě i útočník Zaharia. Na hrotu nastoupil překvapivě Iacob. Soupeř hrál hodně ofenzivní fotbal a byl častěji na polovině Slavie. Po rohovém kopu v desáté minutě přišla i jeho první šance, po Dikově centru hlavičkoval Rada těsně nad slávistickou branku. Iacob ve 12. minutě nedokázal využít Brabcovy chyby, který minul odkop, ale rumunskému útočníkovi střelu zblokoval Suchý. Naopak ve 13. minutě udeřili domácí. Dlouhý nákop z poloviny hřiště propadl za chybující obranu hostů, nabíhající Vlček střílel ve velké šanci, ale Zapata stačil vyrazit. Na Šenkeříkovu dorážku však už nestačil a slávisté i diváci se mohli radovat z první vstřelené branky v elitní soutěži. Hosté byli důrazní v osobních soubojích, nechyběl jim pohyb a technická vyspělost. Ve 21. minutě skákal na centrovaný míč Nicolity z pravé strany Petre, před Vaniakem mu k zakončení chybělo velmi málo, ale Suchý stačil nebezpečí odvrátit. Po vedoucí brance vysunul domácí kouč na hrot útoku i Vlčka s cílem více napadat rozehrávku soupeře. Rumunům to viditelně dělalo problémy, ale dopředu se více tlačili nakopávanými míči a obrana Slavie musela být v neustálém střehu zejména při hlavičkových soubojích. Slabou chvilku si obrana Slavie vybrala ve 33. minutě. Po rohovém kopu Nicolity nechali domácí obránci zcela volného stopera Goiana a ten přesnou hlavičkou nedal "čarodějovi" Vaniakovi nejmenší šanci. Ve 42. minutě si Vlček zaběhl po dlouhém centru Pudila opět za obranu soupeře, unikal Radovi a řítil se sám na branku, ale hostující obránci si v souboji pomohl rukama a Vlček upadl. Rozhodčí nechal k nelibosti diváků pokračovat ve hře. Ještě před přestávkou musel trenér Jarolím sáhnout k vynucenému střídání. Zraněného Brabce nahradil Janda a ve stoperské dvojici se tak po delším čase opět sešli Latka se Suchým. Vydrželi tam spolu ale jen do přestávky. Po ní již nenastoupil Latka, jemuž se opět obnovilo svalové zranění a šanci dostal Hubáček. V poslední minutě poločasu se ještě Iacob uvolnil a z pravé strany poslal centr do vápna, gólman Vaniak jej však efektně stáhl. Po změně stran začala Slavia aktivněji, více držela míč a dobře kombinovala. Vlček pohotově vyslal do sprintu Pudila, ale toho skluzem zastavil Rada. Ve 48. minutě se po tečované přihrávce málem dostal do šance Vlček, ale brankář Zapata byl u míče dříve. O pár sekund později Janda poslal kolmici na sprintujícího Šenkeříka, kterému však chyběl krok, aby se dostal do vyložené šance. Gólman Zapata vyběhl a u míče byl dřív. Po Krajčíkově uvolnění Vlčka pálil domácí kanonýr tvrdě z ostrého úhlu a Zapatu pořádně protáhl. V 63. minutě propukla na Strahově radost podruhé. Po levé straně unikl svému strážci průbojný Dřížďal, míč si před dalším obráncem zasekl a poslal přízemní zpětný centr do vápna. Vlček jej chytře pustil na lépe postaveného Belaida a ten se kouči Jarolímovi odvděčil za důvěru první mistrovskou brankou ve slávistickém dresu. Sebevědomí Steauy tím dostalo tvrdý hodně úder. Pojistku na výhru Slavie měl na kopačce třináct minut před koncem Vlček, který šel sám na brankáře Zapatu, ale ve stoprocentní šanci namířil vedle rumunské branky. Hosté v závěru vrhli síly do útoku, ale nadšeně bojující domácí je do vážnější šance nepustili a naopak chytrou hrou dotáhli vysněný vstup do soutěže až do závěrečného hvizdu.

Slavia Praha - Steaua Bukurešť 2:1 (1:1) Branka: 13. Šenkeřík, 63. Belaid - 33. Goian. Rozhodčí: Benquerenca - Cunha, Cardinal (všichni Port.). ŽK: Volešák - Goian, Lovin, Croitoru. Diváci: 15.723. Slavia: Vaniak - Krajčík, Suchý, Brabec (42. Janda), Dříždal - Vlček, Tavares, Belaid (81. Volešák), Latka (46. Hubáček), Pudil - Šenkeřík. Trenér: Jarolím. Steaua: Zapata - Badoi, Goian, Rada, Marin - Nicolita, Petre, Lovin (62. Surdu), Cristocea (53. Croitoru) - Dica - Iacob (71. Badea). Trenér: Hagi.
Hlasy po utkání: Velká úleva a spokojenost vyzařovala po výhře v prvním zápase Ligy mistrů nad Steauou Bukurešť z trenéra Slavie Karla Jarolíma. Na tiskové konferenci přiznal, že byl klidnější než v předkole proti Ajaxu Amsterodam, ale ve svém týmu pociťoval hodně nervozity. Vydařený start v základní skupině se mu ale moc zamlouval. "Již před zápasem jsem říkal, že vstup do soutěže bude nesmírně náročný a důležitý a to se dnes potvrdilo. Myslíme na třetí místo ve skupině a tato výhra je pro vývoj nesmírně cenná. Uvidíme, co dále a doufám, že do všech zápasů půjdeme s tím, že chceme uhrát co nejlepší výsledek," řekl slávistický trenér. Postup přes Ajax dodal všem ve Slavii klid a na vlně euforie se vezli i dnes večer. "Postupem přes Ajax jsme si splnili velký cíl a přání našich příznivců. Na tento moment jsme čekali strašně dlouho a euforie fanoušků se přenáší i na nás. Diváci byli fantastičtí a moc nám pomohli," poděkoval vyprodaným tribunám na Strahově. První poločas ale nebyl podle Jarolímových představ a mrzela ho pasivita v prvním poločase. "Cítil jsem tam i dost nervozity a nepomohlo ani rychlé vedení," řekl Jarolím. "Byli jsme dost nervózní, ale po přestávce jsme nervozitu setřásli a bylo to lepší, i když jsme o přestávce měli starosti. Po Brabcovi jsme museli střídat i Latku," připomněl vynucené změny v sestavě. Ve druhém poločase se způsob hry podstatně změnil a Slavia praktikovala to, co chtěla - kombinaci po zemi. "Po jedné takové akci jsme se dostali znovu do vedení a měli i další slibné situace, kdy jsme mohli náskok zvýšit. Lepší byla i obranná činnost a Steaua se nedostala ke gólovější situaci," zdůraznil kouč. Odborníky i fanoušky zřejmě zaskočil úvodním rozestavením. "Chtěli jsme pohlídat střed hřiště, pokrýt Dika, ale v prvním poločase jsme mu nechali dost prostoru. Věděli jsme, že to bude nesmírně těžké, protože soupeř je dobře organizovaný a v jeho obraně se těžko hledají volné prostory," řekl Jarolím. Bukurešťský kouč Gheorghe Hagi mínil, že zápas byl svou kvalitou dobrý. "Já si myslím, že jsme si zasloužili možná více, možná remízu, ale soupeř hrál dobře svoji hru. Měl více času míč a hlavně dvakrát skóroval. S naší hrou jsem spokojen jen v poslední dvacetiminutovce," řekl Hagi. "V Lize mistrů je každý soupeř silný. Prohráli jsme, ale před námi je ještě pět zápasů, v nichž budeme mít možnost toto zakolísání napravit," dodal.