20. září 2007 • 00:00

Belaid trefi l výhru!

Slavia vstoupila do Ligy mistrů vítězstvím 2:1 nad Steauou Bukurešť LIGA MISTRŮ 2:1 Poločas 1:1 PRAHA - Sen několika slávistických generací o úspěšném tažení základní skupinou Ligy mistrů začíná nabývat konkrétních obrysů. Červenobílí ve svém historicky premiérovém vystoupení mezi evropskou smetánkou po výborném výkonu porazili šampiona PMEZ z roku 1986 Steauu Bukurešť 2:1 a naznačili, že by rozhodně nemuseli hrát jen druhé housle. Hrdinou utkání se tentokrát nestal čaroděj mezi tyčemi Vaniak, ale trio Vlček, Šenkeřík a Belaid. Ten první neúnavnými průniky rozhýbával obranu soupeře, druhý a třetí naopak stříleli góly. Velmi dobře ale zahrál každý svěřenec trenéra Jarolíma bez výjimky. Vždyť co jenom naběhal třeba před dvěma lety ještě kuchař František Dřížďal... Natažený stehenní sval nakonec nepustil do hry Vladimíra Šmicra, který sledoval utkání pouze z tribuny. Na hřiště se naopak poněkud překvapivě dostal Martin Latka, který od května laboroval s identickým zraněním jako Šmicer, ale na rozdíl od něj se na Steauu stihl uzdravit. Našlapané tribuny Rošického stadionu viděly v úvodních deseti minutách klasické oboustranné oťukávání bez výraznější šance. Jako první se osmělili Rumuni - v 9. minutě centroval Nicolita na Iacoba, ale Krajčík před ním stihl odhlavičkovat do zámezí. A z následného rohu zamířil Rada opět hlavou těsně nad bránu. Vzápětí udeřilo na druhé straně. Dlouhý nákop ze slávistické poloviny propadl za obranu hostů na volného Vlčka, ten vypálil do kolumbijského gólmana Zapaty a jím odražený míč hbitě doklepla do odkryté brány letní turecká posila Šenkeřík - 1:0. Diváci vybuchli nadšením... Rumuni převzali aktivitu a stále častěji podnikali křídelní výpady do hloubi slávistické obrany, ale do vyložené šance se ne a ne dostat. Domácí zadáci je totiž buď umně vystavili ofsajdu, nebo hráči Steauy selhali v koncovce. Tak jako Iacob zblízka ve 21. minutě, nebo Dica zdálky o pár desítek vteřin později. Činit se ale musel i hostující brankář Zapata, jenž se musel hodně natahovat po ráně Pudila z přímého kopu s úderem třicáté minuty úvodního dějství. Iniciativa se ale nakonec Bukurešťským přece jen vyplatila. Ve 33. minutě se dostali k rohovému kopu, Nicolita parádně našel ve vápně stopera Goiana a ten usměrnil míč hlavou za záda bezmocně stojícího Vaniaka - 1:1. Další nepříjemnost potkala Slavii pět minut poté. Rumunská obrana tvrdě sestřelila Brabce, který musel být ze hřiště odnesen na nosítkách. Do hry se sice ještě na chvíli vrátil, ale evidentně nebyl ve své kůži, a tak ho kouč Jarolím musel vystřídat dalším uzdraveným borcem Jandou. Na konci prvního poločasu se Slavii otevřela možnost znovu vést. Centr přes polovinu hřiště zpracoval Vlček, vběhl až do pokutového území, tam jej zastavil Rada a rozhodčí Benquerenca jen rozpažil rukama: hrajte dál. Neujala se ani dalekonosná rána Krajčíka. Jak aktivně Slavia první půli končila, tak načala i tu druhou. V 50. minutě se ve velké šanci octnul Šenkeřík, který šel prakticky sám na brankáře, ovšem Zapata stačil vyběhnout včas. Vzápětí to opět zkoušel Vlček, ale jeho ráně z úhlu ke vzdálenější tyči chyběla potřebná přesnost. Nakonec se ale slávisté vedoucí, a jak se posléze ukázalo, i vítězné branky přece jen dočkali. V 63. minutě utekl po levém křídle neúnavný Dřížďal, jeho centr do vápna šikovně pustil Vlček na lépe postaveného Belaida a ten zblízka nedal Zapatovi šanci - 2:1. Kdo čekal následný tlak Steauy na vyrovnání, musel být zklamán. Slavia naopak pokračovala ve velké euforii a na dlouhé chvíle vůbec nepouštěla soupeře k míči. V 77. minutě mohl naopak Vlček definitivně pojistit výhru, ale ve velké šanci po rychlém sólu pálil jen vedle. Zkoprnělí Rumuni už pak v závěrečných minutách jen statovali, aniž by se dostali ke kloudnému zakončení. *** STATISTIKA ZÁPASU 6 STŘELY NA BRÁNU 1 4 STŘELY MIMO 7 2 ROHY 5 19 FAULY 15 1 OFSAJDY 7 VERDIKT HORSTA STRNADA Slavia **** Bukurešť ** FAKTA ZÁPASU GÓLY: 1:0 - 13. minuta Šenkeřík dorazil do sítě odražený míč, který vypadl brankáři Zapatovi po Vlčkově střele. 1:1 - 33. minuta Goian si naskočil na centr z rohového kopu a překonal Vaniaka. 2:1 - 63. minuta Belaid propálil Zapatu, když po levé straně pronikl Dřížďal a skvěle odcentroval. ŽLUTÉ KARTY: Volešák - Goian, Lovin. DIVÁCI: 15 723 STŘÍDÁNÍ: 43. Janda (6) za Brabce, 46. Hubáček (6) za Latku, 82. Volešák za Belaida - 53. Croitoru (5) za Cristocea, 62. Surdu za Lovina, 71. Badea za Iacoba. SUDÍ POD LUPOU OLEGÁRIO BENQURENCA odvedl velmi dobrý výkon. Dokázal přesně posoudit nedovolené zákroky, ukázal cit pro hru. V klíčovém momentu Vlčkově střetu s Radou se zřejmě rozhodl správně neodpískat pokutový kop. Asistenti: José Cardinal, Bertino Cunha Miranda (všichni Portugalsko). OKAMŽIK ZÁPASU 42. PRŮNIK VLČKA. Stanislav Vlček uniká Radovi, dostává se až do pokutového území, kde při prvním kontaktu s Radou padá k zemi. Rozhodčí však nechává pokračovat ve hře. CHYBA ZÁPASU 33. NEZVLÁDNUTÁ STANDARDKA. Slávisté při rohovém kopu soupeře ponechávají prostor i čas Goianovi, který nekrytý pohodlně hlavičkuje do Vaniakovy branky. MUŽ ZÁPASU ZDENĚK ŠENKEŘÍK vstřelil historicky první branku Slavie v Lize mistrů a po celý zápas se rval jako lev o co nejlepší výsledek.