+
Nenechte si ujít nejnovější
zprávy ze světa sportu.
Sledujte nás na Facebooku
a dozvíte se vše jako první.
7. září 2016 • 16:12

Plány šéfa FIFA: MS pro 40 týmů, pořádat ho může tři a více zemí

Autor: ,
Gianni Infantino se nebojí reformy mistrovství světa
TOP VIDEA
EXTRALIGA NARUBY: palba na rozhodčí, TOP kalhoty a rozzuřený Rolinek EXTRALIGA NARUBY: palba na rozhodčí, TOP kalhoty a rozzuřený Rolinek
Síla mého mandátu mě příjemně překvapila, komentoval svou výhru Martin Malík Síla mého mandátu mě příjemně překvapila, komentoval svou výhru Martin Malík
VŠECHNA VIDEA ZDE

Předseda mezinárodní fotbalové federace FIFA Gianni Infantino bude prosazovat, aby na mistrovství světa v roce 2026 hrálo 40 týmů, o osm víc než dosud. Poprvé v historii by také turnaj mohly hostit tři nebo i více zemí.Úmysl kandidovat na rok 2026 už vyjádřilo Mexiko, předpokládá se také zájem Kanady a USA. V Severní Americe se šampionát konal naposledy před 22 lety, kdy se hrálo ve Spojených státech, Mexiko předtím hostilo MS v letech 1970 a 1986.

O rozšíření počtu účastníků i pořadatelů MS hovořil Infantino už ve volební kampani. Obě témata budou také klíčovými body říjnového jednání rady FIFA v Curychu. Pořadatel se bude volit v roce 2020.

Organizaci MS 2026 ve třech severoamerických zemích by proto Infantino rozhodně podpořil. Ve dvou zemích se dosud turnaj konal jen jednou, v roce 2002 se hrálo v Japonsku a v Koreji.

Bývalý generální sekretář UEFA Infantino byl před časem i u zrodu projektu, který zápasy mistrovství Evropy v roce 2020 rozdělil dokonce do třinácti států. "A proto tvrdím, že pokud to bude dobré pro fotbal, neexistuje v tomto směru žádný limit," citovala předsedu FIFA agentura AP.

Podle současných pravidel nemůže jeden světadíl hostit MS dvakrát za sebou, což ze soutěže o rok 2026 vylučuje Asii. V roce 2022 se totiž bude o titul hrát v Kataru.

Infantino bude dál prosazovat i rozšíření počtu účastníků MS ze současných 32 na 40, i když velké evropské kluby jsou proti kvůli nutnosti uvolnit více hráčů. "Na EURO ve Francii, kde hrálo o osm týmů více, jsme opět viděli, jakou vlnu nadšení to v mnoha zemích vyvolalo. Nemůžeme tyto turnaje brát jen jako čistě fotbalovou soutěž, jsou velmi důležité i společensky," řekl šéf světového fotbalu.

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

 Klasická verze
Mobilní verze