+
Nenechte si ujít nejnovější
zprávy ze světa sportu.
Sledujte nás na Facebooku
a dozvíte se vše jako první.
4. května 2017 • 17:20

Budou rozstřely férovější? Na ME v Česku se zkouší nový systém ABBA

Autor:
TOP VIDEA
SESTŘIH Ligy mistrů: Manchester City - Neapol 2:1. Guardiolův tým válí i v Evropě SESTŘIH Ligy mistrů: Manchester City - Neapol 2:1. Guardiolův tým válí i v Evropě
LIGA NARUBY: Nefér klička Koláře, Deliho dělo na tribunu a pád u vlastní lavičky LIGA NARUBY: Nefér klička Koláře, Deliho dělo na tribunu a pád u vlastní lavičky
VŠECHNA VIDEA ZDE

V Česku se má vyzkoušet novinka, která přináší do fotbalu nová pravidla při penaltovém rozstřelu. Mistrovství Evropy žen do 17 let, které od úterý hostí mimo jiné Plzeň, a současně na evropský šampionátu mužů stejné věkové kateriogie v Chorvatsku, byly vybrány k testování systému, který má být férovější a snížit psychický tlak na hráče týmu, který v rozstřelu kope jako druhý v pořadí.Úprava je to v případě nerozhodnutého výsledku ve vyřazovací části turnaje v podstatě jednoduchá. Místo toho, aby hráči týmu A v každé sérii kopali jako první a v týmu B vždy jako druzí, bude se pořadí alternovat podobně jako v tenisovém tie-breaku. První série tak bude v pořadí A-B, druhá B-A, třetí opět A-B a tak dále až do rozhodnutí.

Podle pravidlové komise IFAB by nový systém zvaný „ABBA“ měl být férovější. Jimi zadaná studie totiž prokazuje, že tým, který kope jako první, má šedeástiprocentní šanci rozstřel vyhrát.

„Podle naší hypotézy je hráč kopající druhou penaltu pod větším psychickým tlakem, protože jeho neúspěch může okamžitě znamenat prohru pro jeho tým,“ stojí v oficiálním prohlášení. Ujme se novinka?

 Klasická verze
Mobilní verze