25. července 2017 • 04:50

Skautka loví talenty v Africe: V Evropě mají problémy, ale žene je láska

Autor: md
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí
VŠECHNA VIDEA ZDE

V několika afrických zemích pomáhá s rozvojem mladých fotbalistů, kterým pak pomáhá při přesunu do Evropy, především do italských klubů. Fotbalová skautka Miriam Peruzziová tak dobře zná mentalitu afrických hráčů, z nichž se v Evropě mohou stát hvězdy, ale také mnohdy narazí. „Musí se učit mnohem více věcí než hráči, kteří sem přijdou například z Jižní Ameriky,“ popisuje Peruzziová, která v Praze sleduje turnaj mládežnických týmů do 19 let Generali CEE Cup.



Povolání fotbalového skauta není pro ženu úplně typické. Co vás k němu přivedlo?
„To opravdu není, ale fotbal máme v rodině. Můj otec Giulio Peruzzi byl fotbalista a teď působí jako trenér, takže jsem s fotbalem vyrůstala a on mi předával své znalosti celý život. Navíc vás má jako ženu konkurence tendenci podceňovat.“

Proč jste se zaměřila zrovna na Afriku? Máte k ní nějaký speciální vztah?
„To nemám, ale na afrických hráčích se mi vždy líbilo, že mají obrovský potenciál. Navíc v sobě chovají velkou lásku k fotbalu, což je síla, která je žene na vrchol.“

Kterým klubům svoje „objevy“ nejčastěji nabízíte?
„Soustředím se hlavně na italský trh, kde operuji v rámci první, druhé a třetí ligy.“

Italská skautka Miriam Peruzziová, která má na starosti fotbalové školy v Africe
Italská skautka Miriam Peruzziová, která má na starosti fotbalové školy v Africe

Jaký hráč je vaším dosavadním největším „úlovkem“?
„Objevila jsem už mnoho talentů, ale v současnosti mám největší důvěru v Daniela Tueta Fotsa (ročník 2003, pozn. autora), který se dostal do AS Řím. Je to velmi dobrý útočník se skvělým fyzickým fondem. Má všechny předpoklady pro to, aby se z něj stal hráč světové úrovně.“

Traduje se, že hráči z Afriky nemají nejlepší disciplínu, morálku a přístup k tréninku. Co je na tom pravdy?
„Víte, pro hráče z Afriky není úplně jednoduché přijít hrát do Evropy. Musí se učit mnohem více věcí než hráči, kteří sem přijdou například z Jižní Ameriky. Musíte jim hodně pomáhat, aby si vybudovali profesionální přístup k fotbalu a životu.“

Nejvíce hráčů ve vašem portfoliu je z Mali, odkud pochází například bývalý hráč Barcelony Seydou Keita. Čím jsou tamní hráči specifičtí?
„Mali je úžasná země plná talentovaných hráčů. Tamní hráči se vyznačují především perfektní tělesnou stavbou a skvělým přehledem o hře.“

V čem jsou největší rozdíly mezi hráči například již ze zmíněného Mali, nebo Beninu, kde jste čestná předsedkyně fotbalové školy, oproti „tradičním“ africkým fotbalovým zemím jako jsou Nigérie, Ghana nebo Pobřeží Slonoviny?
„Každý africká země má samozřejmě jiné charakteristické rysy hráčů díky své kultuře, a dokonce i náboženství. V Mali a Beninu mám možnost rozvíjet syrový talent od jeho prvních krůčků skrze naše metody. To se vám v ostatních afrických zemích nepovede, jelikož tam působí mnohem více agentů a je všeobecně známé, že tamní země pravidelně produkují hráče světové kvality.“

V Česku se na africké hráče specializuje Dalibor Lacina, který například Spartě doporučil Wilfrieda Bonyho, který si následně vydobyl angažmá i v milionářském Manchesteru City. Znáte jeho práci? Jste s ním v kontaktu?
„Znám jenom jeho práci. Je to dobrý agent, ale osobně jsme se zatím nepotkali. Snad se to v budoucnu změní.“

V české lize máme s africkými hráči rozporuplné zkušenosti. Někteří se zde dokázali prosadit a být oporami velkých týmů, přičemž posledním příkladem je Michael Ngadeu ze Slavie, ale hodně hráčům se angažmá v české lize vůbec nepovedlo jako třeba Tiemoko Konatému. Čím to může být? Dělá hodně jazyková bariéra?
„Největším problémem je jazyková bariéra. V České republice máte, i historicky, naprosto minimální kontakt s Afrikou a africkými zeměmi. Většina lidí tam jezdí maximálně na dovolenou, ale o tamních reáliích a mentalitě neví většinou vůbec nic.“

Na Generali CEE Cup jste původně přijela sledovat nigérijský tým Real Sapphire, který nakonec nepřijel. Objevila jste i tak na turnaji nějaké zajímavé hráče?
„Na Nigérijce jsem se hodně těšila, ale bohužel nedostali víza. Turnaj je i tak napěchován kvalitními hráči a je to úžasná zkušenost. Určitě přijedu i příští rok.“

V Mali působí dokonce i čeští vojáci. Jak tamní komplikovaná politická situace ztěžuje vaši práci, případně rozvoj fotbalistů, které zastupujete a skautujete?
„Tamní politická situace je samozřejmě složitá, ale bohužel komplikuje život hlavně místním. Doufám, že se podaří všechno co nejdříve vyřešit.“

Vstoupit do diskuse
0

EURO 2024 v Německu

Program EURO 2024 Los EURO 2024 Vstupenky na ME ve fotbale Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a vítězi baráže C.

Fotbal dnes * Evropská liga * Slavia - AC Milán v TV * Liverpool - Sparta v TV

Články odjinud


Články odjinud