+
Nenechte si ujít nejnovější
zprávy ze světa sportu.
Sledujte nás na Facebooku
a dozvíte se vše jako první.
3. listopadu 2008 • 17:56

To jsem já, Franz!

Autor:
Archív
TOP VIDEA
EXTRALIGA NARUBY: palba na rozhodčí, TOP kalhoty a rozzuřený Rolinek EXTRALIGA NARUBY: palba na rozhodčí, TOP kalhoty a rozzuřený Rolinek
Síla mého mandátu mě příjemně překvapila, komentoval svou výhru Martin Malík Síla mého mandátu mě příjemně překvapila, komentoval svou výhru Martin Malík
VŠECHNA VIDEA ZDE

Patříval mezi nejvýraznější opory fotbalové Sparty i československé reprezentace a podobnou cestou se František Straka vydal také ve své trenérské kariéře. Nyní se proto rozhodl napsat autobiografii.Nikdy nebyl stranou, pokaždé vyčníval a svými názory řadu lidí provokuje dodnes. Teď navíc sepsal svoje vzpomínky se sportovním publicistou Jaroslavem Kirchnerem do autobiografie To jsem já, Franz!, kterou v pondělí společně pokřtili s muzikantem Petrem Jandou v centru Prahy.

Letos v květnu oslavil Straka 50. narozeniny, a kniha je tak trochu i opožděným dárkem k jeho jubileu. Ani v literárním díle však nezapřel, že při vyjadřování svých názorů dokáže být až nečekaně přímý a otevřený. "Ale nehledejte v knize žádná moudra.

Je to soupis mých subjektivních názorů na řadu životních situací, které jsem prožil v různých etapách života. Stejně největší zásluhu na sepsání knihy má Jarda Kirchner, který byl hlavním motorem celého díla," uvedl Straka.

Straka na sebe v knize prozradil, že se narodil jako slávista, ale pak se stal velkým sparťanem. Má stejně tolik odpůrců jako zapřisáhlých stoupenců, kteří před čtyřmi roky těžce nesli jeho nečekaný odchod z funkce sparťanského trenéra, a to i přesto, že jeho tým měl v čele soutěže devítibodový náskok.

Smutné období nastínila v editorské recenzi jeho manželka Zdeňka. "Franta žil naplno pro Spartu. Jasně si uvědomoval, kde mužstvo tlačí bota. Hlavně to, že musí pořádně dotrénovat z léta, kdy příprava nemohla být nijak intenzivní, protože se Sparta musela probíjet přes dvě předkola do Ligy mistrů. V zimě to prostě Franta chtěl dohnat, ale místo další práce byl ze Sparty propuštěný. Ale přišly věci ještě horší..." připomněla Straková chvíle, kdy byl její manžel v médiích obviněn z užívání drog.

Straka se z obvinění oklepal a začal sbírat trenérské zkušenosti také v zahraničí: druholigový německý Ahlen, Tirol Innsbruck a aktuálně OFI Kréta. A možná, že dnes mu při křtu zněla v uších více než kdysi věta, kterou při vyhazovu vzkázal svým příznivcům: "Stále věřím tomu, že se v pravou chvíli vrátím."

I na to třeba dojde, až se v úterý odpoledne od 16:00 Straka na sparťanském stadionu setká se svými fanoušky při autogramiádě své nové knihy.

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

Témata:  sport, fotbal, strakaKlasická verze
Mobilní verze