Pavel Bárta
22. září 2017 • 14:38

Šéf LM o kauze Mountfield: Českému hokeji to nedělá dobrou reklamu

Autor: Pavel Bárta
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Plekanec promluvil o Kladně: Když se pořád opakují stejné chyby, tak…
Od smutné fotky ke slovenskému snu: Česko je pragmatičtější, říká Smetana
VŠECHNA VIDEA ZDE

Hokejovou Evropu nadzvedl případ hradeckého Mountfieldu, jehož boss Miroslav Schön nedávno napadl smysl fungování Champions Hockey League. Citují ho ve Skandinávii, deník Sport však jako jediný požádal o reakci taky druhou stranu. „S žádnou jinou ze zakládajících soutěží jsme nikdy neměli problémy ve smyslu, že by jejich týmy odmítaly Ligu mistrů hrát,“ přiznal Martin Baumann, který je předsedou představenstva Ligy mistrů.



Na otázky odpověděl ochotně, rychle, jen kvůli velkému zaneprázdnění prostřednictvím e-mailu. Martin Baumann považuje tvrzení šéfa Mountfieldu za nepříliš profesionální, tvrdá a ostrá. Poškodila prý integritu CHL. „Ani českému hokeji to nedělá dobrou reklamu,“ uvedl v rozhovoru pro Sport. 

Kontroverzní vyjádření na adresu Ligy mistrů jako v případě šéfa Mountfieldu Miroslava Schöna nejsou z české strany úplně ojedinělá. Máte pocit, že někteří čeští účastníci se ve vztahu k CHL chovají jako zlobivé děti? 
„Česká republika je země, která se svým pohledem na Champions Hockey League odlišuje od většiny ostatních účastníků. S žádnou jinou ze zakládajících soutěží jsme nikdy neměli problémy ve smyslu, že by jejich týmy odmítaly Ligu mistrů hrát. Naopak Mountfield není prvním českým klubem, který se ji snaží zpochybňovat. Téma převzala rovněž média ve Švédsku a Finsku a ani českému hokeji to nedělá dobrou reklamu. Nicméně faktem zůstává, že extraliga jako řídící orgán všech elitních českých celků podepsala dohodu s CHL. Zodpovídá za to, že do Ligy mistrů bude posílat své nejlepší celky v souladu s našimi pravidly a na základě sportovních zásluh.“

Mountfield HK nezvládl druhý duel Ligy mistrů, když senzačně padl s Nottinghamem (ilustrační foto)
Mountfield HK nezvládl druhý duel Ligy mistrů, když senzačně padl s Nottinghamem (ilustrační foto)


Na druhou stranu, v CHL všechno není perfektní. Nejen Češi mají pocit, že se nehýbe dál. Jediní však našli odvahu se ozvat. Nebo máte zprávy i odjinud? 
„Champions Hockey League zahájila svoji teprve čtvrtou sezonu. Provedli jsme v ní zásadní změny. Mezi ně patří mimo jiné nový formát soutěže, který počítá dohromady s účastí pouze 32 celků a výhradně na základě sportovních výsledků, stejně jako s postupným nárůstem částky na prize money. V ročníku 2022/23 dosáhne 3,5 milionu eur, už v této sezoně získá vítěz 300 tisíc eur (7,8 milionu korun), což představuje dvojnásobek ve srovnání s minulým ročníkem. Samozřejmě že v CHL není všechno dokonalé. Ale tvrdit, že se nikam nehýbe, je trochu úzkoprsé. Pokud se vrátím k případu Mountfield, musím taky zmínit, že vzít jen poplatek za účast ve výši 20 000 eur (520 tisíc korun) a vydávat ho za odměnu je pouze polovina pravdy.“

Můžete to tedy upřesnit? 
„Zaprvé, kluby dostávají mnohem víc peněz, pokud se kvalifikují do play off a dalších kol - aby měly motivaci. Zadruhé, klub nehradí veškeré náklady. Pokud si vedou dobře v marketingu a jsou schopny naplnit stadiony, náleží jim každý cent, který vydělají na ticketingu a občerstvení. Vyžaduje to však jejich pozitivní a vstřícný přístup a schopnost přesvědčit fanoušky, že stojí za to jít na zápasy a sledovat je.“

Považujete reakci šéfa Mountfieldu za přehnanou? 
„V první řadě nebyla příliš profesionální. Byla tvrdá, ostrá a poškodila integritu CHL. Dále svědčila o nedostatku respektu vůči rozhodčím a hlavně soupeřům. CHL není jen o penězích, ale také o vývoji hokeje v Evropě. Nottingham si vybojoval místo v soutěži díky vítězství v Kontinentálním poháru. Respekt představuje jednu z našich klíčových hodnot. A vyjádření Mountfieldu nemělo se sportem nic společného. Ale nemyslím, že ho vyvolala pouze nespokojenost se soutěží jako takovou, nýbrž taky frustrace. Nottingham si dosud vedl velmi dobře a šokoval jak Mountfield, tak Bern. Zaskočil nejen Čechy. Vidět Nottingham momentálně v čele skupiny F, to je velké překvapení. Ale Lize mistrů jako soutěži prospívá, když si i celky s C licencí vedou tak dobře.“

Dá se vyjádřit, o jak vážné poškození jména CHL ze strany Mountfieldu se jedná a jaké to může mít pro ligu důsledky? 
„Škody jsou značné, protože tím vážně utrpěla pověst celé soutěže. V první řadě, mnoho českých fanoušků vnímá vyjádření Mountfieldu čistě tak, jak bylo sděleno, aniž by se jím dál víc zabývali. A to nás vrací zase o mnoho kroků zpátky. Zvlášť po rozmachu, jaký jsme v České republice zaznamenali minulou sezonu v souvislosti s úspěchem Sparty. Skvělý výkon českého týmu a marketingové aktivity klubů nám ve vaší zemi přinesly v předchozím ročníku zvýšení návštěvnosti o 43 procent. Ale jakou má pro fanoušky hodnotu produkt, jakmile kluby začnou tvrdit, že jsme paraziti a že ligu nechtějí hrát? Rovněž média v dalších zemích převzala vyjádření Mountfieldu a rozšířila ho po celé Evropě, aniž by nám poskytla možnost je komentovat.“

O co v kauze jde:
 - hradecký boss Miroslav Schön si 8. září v rozhovoru pro Sport postěžoval na ekonomickou ztrátovost účasti v hokejové Lize mistrů (CHL). Soutěž podle jeho slov „nese honosný název, přitom na klubech parazituje.“ Kritizoval i rozhodčí a hru Nottinghamu.
 - interview přeložily finské a švédské sportovní portály a nad tématem se rozjela diskuse i na sociálních sítích
- předseda představenstva CHL Martin Baumann v reakci zaslal e-mail extraligovému řediteli Josefu Řezníčkovi a žádal potrestání Hradce za nerespektování dohody, která pramení z akcionářského poddílu asociace profesionálních klubů, která sdružuje české celky
- následně reagoval i Petr Bříza, který je členem představenstva CHL. Upozornil na to, že nejde o první případ, kdy čeští zástupci soutěž navzdory vlastnímu podílu kritizují, a vyzval k vyřešení problému. Jednou z možností je i české vystoupení z projektu

Na druhou stranu, dovedete částečně porozumět postoji Mountfieldu? Základem je pocit, že kluby soutěž dotují víceméně ze svého a dnešní CHL by po čtyřech letech mohla a měla být možná už jinde? 
„Je fakt, že aby kluby za současného stavu měly výnosy, musí investovat. Je to vykoupeno značným úsilím v marketingu a propagaci domácích zápasů v zájmu přilákat co nejvyšší návštěvy - a ty pak klubu přinášejí další příjmy. Najde se pár mužstev, která na prodeji svých domácích utkání CHL vydělají pěkné peníze - a proto i přes cestovní náklady zůstávají v černých číslech. Ale byla by samozřejmě iluze si myslet, že toho dosáhnou jen díky účasti v CHL. Na tango musí být dva.“

Je Liga mistrů v současné době tam, kde si přála být? Nebylo třeba na škodu, že v prvních letech byly boje o přední pozice výhradně skandinávskou záležitostí? 
„Nebyl bych upřímný, kdybych tvrdil, že jsme tam, kde chceme být. Ale velmi intenzivně se o to snažíme a problémy řešíme společně s našimi kluby. Pro Ligu mistrů jako produkt je velmi důležité, aby rozhodující zápasy nezůstávaly jen severskou záležitostí. Proto bylo klíčové, že švýcarské a české celky v minulých dvou sezonách prolomily skandinávskou „zeď“ tím, že postoupily do semifinále nebo dokonce do finále. CHL potřebuje co největší rozmanitost. Evropský úspěch týmu z určitého státu se taky okamžitě projeví nakomerčním úspěchu Ligy mistrů v příslušné zemi.“

Rok 2024, kdy by CHL měla být vysoce zisková, se klubům mnohdy taky zdá příliš daleko. Měly by být trpělivější? 
„Nemyslím, že by chyběla trpělivost. Stejně tak se nedomnívám, že jen sezona 2022/23 bude ta, kdy týmy začnou na účasti v CHL hodně vydělávat. V minulých měsících jsme si ale uvědomili, že mnoho klubů už zapomnělo, o kolik v příštích šesti letech postupně narostou prize money. Pokud jim to připomínáme, bývají s touto situací spokojené. Tady jde především o komunikaci. Dokonce i naše akcionářské kluby, které mají k Lize mistrů bližší vztah, někdy podlehnou tendenci zapomínat, jak vypadá každoroční nárůst odměn - klubové managementy jsou zkrátka příliš zaneprázdněné a musí řešit příliš věcí, než aby si to stačily vzít k srdci. Společně se zakladatelskými soutěžemi musíme klubům znovu a znovu připomínat, jak se CHL v příštích letech bude rozvíjet a zapojit je do našeho úsilí. Pro nový tým, jakým je Mountfield, který se Ligy mistrů účastní poprvé, je samozřejmě trošku těžší pochopit celou problematiku. Musíme se snažit ji víc přiblížit i těmto týmům.“

Bude CHL trvat na vysoké pokutě, o které se hovoří, nebo necháte na vedení extraligy, aby se s případem vypořádala sama? 
„Liga mistrů uzavřela s českou nejvyšší soutěží akcionářskou smlouvu. Jako taková k nám má závazky. V souladu s tím se musíme nejprve zabývat extraligou. Mountfield patří mezi celky s B licencí, není akcionářským klubem jako například Sparta nebo Liberec, které jsou smluvně vázány přímo na nás. Ale samozřejmě, manuál zahrnující všechna pravidla a směrnice je právně závazný pro všech 32 zúčastněných týmů. Vzhledem k tomu, že případ Mountfieldu stále prošetřujeme a ještě jsme nevynesli žádné rozhodnutí, nemohu ho v tuto chvíli dál komentovat.“

Vstoupit do diskuse
0
Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud