Liberec s Kometou postupují v Lize mistrů dál, Třinec ještě nic jistého nemá

Autor: iSport.cz
0
Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?

Hokejisté Liberce porazili v pátém zápase základní skupiny E Ligy mistrů Davos 4:3 a zajistili si postup do play off. To se zatím nepodařilo Třinci, který prohrál duel skupiny D v Jönköpingu s místním HV 71 1:2 po samostatných nájezdech a oba týmy se tak o postup utkají za týden na ledě Ocelářů. Brno porazilo ve skupině B Malmö 5:4 v prodloužení, když mu k výhře výrazně pomohl dvěma góly a jednou asistencí Martin Erat. Kometa již měla jistý postup.

Liberečtí útočníci Dominik Lakatoš a Lukáš Jašek se na výhře podíleli gólem a asistencí. Dva kanadské body si připsal také obránce Adam Jánošík. "Narazili jsme na soupeře, který v první třetině dominoval, a jsem rád, že jsme neinkasovali. Potom jsme hru vyrovnali, byl to souboj chyb dvou mladých týmů. Na konci jsme málem po naší chybě ztratili vítězství, postupu přes Davos si cením," řekl trenér domácích Filip Pešán.

V úvodu utkání byli aktivnější Švýcaři, jejichž barvy hájil i český reprezentant Kousal. Bezbrankový stav se změnil až na začátku druhé třetiny, kdy v přesilové hře Jánošíkovu střelu pohotově dorazil Lakatoš.

Hosté se dostali zpět do hry v 35. minutě, kdy po Jánošíkově chybě na modré ujel nejlepší střelec Davosu Little a vyrovnal. Tygři si ale vzali vedení rychle zpět, za necelou minutu se prosadil Bakoš. V závěru druhé dvacetiminutovky měli domácí štěstí, neboť po brejku skóroval Marc Wieser, gól ale padl až po vypršení času.

Střelecky nejplodnější byla třetí část, ve které nejprve Bulířovi 'ukradl' gól fantastickým zákrokem brankář Davosu. V 46. minutě ale již nestačil na Jaškovu dorážku.

Švýcaři se poté snažili duel zdramatizovat, dokonce odvolali brankáře Van Pottellbergheho při přesilové hře, Severočeši ale náporu odolali. V 56. minutě se hostům ale přece jen podařilo snížit na 2:3. Při následné power play se prosadil Bulíř a vypadalo to na klidný závěr, hned po buly však ještě skóroval Kessler.

Třinec se představil na ledě švédského mistra s vědomím, že pokud vyhraje, postoupí do play off. Oceláře posunul do vedení v přesilové hře Polanský, který dorazil Krajíčkovu střelu od modré.

Od druhé třetiny byli ale aktivnější domácí hráči a podařilo se jim vyrovnat. Tedenby nejprve ve druhé dvacetimininutovce trefil z trestného střílení tyč a řadu výborných zákroků předvedl brankář Hrubec, ale ve 43. minutě již Ullström v početní výhodě vyrovnal. Vrátit vedení na stranu Třince mohli Irgl s Hrňou, šanci ale nevyužili.

Když se poté ani jeden z týmů neprosadil ve slibných příležitostech v prodloužení, rozhodly o vítězi samostatné nájezdy. Na třinecké straně se prosadil jen Irgl, Hrubce pokořili Wännström a Ullström. HV 71 se tak udrželo ve hře o postup, Ocelářům však v závěrečném zápase skupiny stačí získat bod.

"V první třetině jsme byli lepší, ale ve druhé převzali aktivitu domácí a měli několik přesilovek. Nás podržel výborný Šimon Hrubec," řekl kouč hostů Václav Varaďa a pochválil své hráče. "Doma se pokusíme vyhrát a postoupit do další části soutěže. Dáme do toho vše," dodal.

Kometě bez zraněného obránce Ondřeje Němce vyšel dokonale vstup do zápasu, po necelých pěti minutách už vedla po gólech Čermáka a Zaťoviče 2:0. Brňané měli hru pod kontrolou a na začátku třetí dvacetiminutovky navýšili náskok na 4:1, po hrubých chybách ale umožnili soupeři za 160 sekund třemi góly srovnat.

Stejně jako v předcházejících dvou zápasech Ligy mistrů proti Kuopiu a Stavangeru rozhodla Kometa o dvoubodové výhře v prodloužení. V 62. minutě Vojtěch Němec trefil tyč, když byl při akci faulován. V přesilovce pak po Krejčíkově přihrávce vstřelil Erat vítězný gól Brňanů.

"Čtvrtý gól na začátku poslední třetiny nás trochu ukolébal. Naše chyby následně soupeř bleskově využil. Takové situace by se nám neměly stávat. Pro nás bylo velmi složité přeskočit z extraligy do Ligy mistrů s vědomím, že už máme jistý postup. Důležité je, že jsme opět zvládli prodloužení," uvedl trenér Komety Kamil Pokorný.

Liberec si poradil s Davosem a zařídil si postup

Bílí Tygři Liberec - HC Davos 4:3 (0:0, 2:1, 2:2)

Branky a nahrávky: 22. Lakatoš (Jánošík), 36. Bakoš (Jašek), 46. Jašek (Lakatoš, P. Jelínek), 60. Bulíř - 35. Little (Kousal), 56. Walser (Jörg), 60. Kessler (Eggenberger). Rozhodčí: Piechaczek (Něm.), Souček - Brejcha, Zavřel. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:0. Diváci: 4241.

Sestava Liberce: Will - Jánošík, Ševc, Pyrochta, Derner, Plutnar, Kolmann, Havlín - Lakatoš, P. Jelínek, L. Krenželok - Bakoš, Bulíř, Bartovič - A. Dlouhý, Jašek, Ordoš - Jeník, Vantuch, D. Špaček - Hrabík. Trenéři: Pešán a Mlejnek.

Domácí: 21:14. Lakatoš, 35:30. Bakoš, 45:23. Jašek, 59:10. Bulíř

Hosté: 34:52. Little, 55:28. Walser, 59:19. Kessler

Domácí: Will (Stezka) – Jánošík (A), Ševc (C), Pyrochta, Derner, Plutnar, Kolmann, Hrabík, Havlín – Lakatoš, Jelínek (A), Krenželok – Bakoš, Bulíř, Bartovič – Dlouhý, Jašek, Ordoš – Jeník, Vantuch, Špaček

Hosté: van Pottellberghe (Senn) – Dubois (A), Grossniklaus, Nygren, Aeschlimann, Paschoud, Barandun, Portmann, Kindschi – Little, Kousal, Simion – Jörg, Ambühl (C), Wieser M. – Wieser D. (A), Walser, Sciaroni – Eggenberger, Egli, Kessler

Třinec si postup nezajistil, vyhrál až po nájezdech

HV 71 Jönköping - Oceláři Třinec 2:1 po sam. náj. (0:1, 0:0, 1:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 43. Ullström (Ejdsell), rozhodující nájezd Ullström - 9. Polanský (Krajíček). Rozhodčí: Rantala (Fin.), Holm - Pihlblad, Löfgren (všichni Švéd.). Vyloučení: 3:3. Využití: 1:1. Diváci: 2043.

Sestava Třince: Hrubec - Krajíček, M. Doudera, Roth, Linhart, Adámek, Jank - M. Růžička, Marcinko, Rákos - Svačina, Polanský, Adamský - Irgl, Marosz, Hrňa - Chmielewski, M. Kovařčík, O. Kovařčík - Cienciala. Trenéři: Varaďa a M. Zadina.

Domácí: 42:13. Ullström, . Ullström

Hosté: 08:46. Polanský

Domácí: Gunnarsson (Söderström) – Pilut (A) (TS), Ytterell, Brännström, Reese, Berglund, Cederholm, Hedberg – Tedenby, Ullström (A), Sweatt – Edgvall, Ejdsell, Wännström – Sundh, Bengtsson, Figren – Thörnberg (C), Gustafsson, Wärn – Andersson

Hosté: Hrubec (Strmeň) – Krajíček (C), Doudera, Roth, Linhart, Adámek, Jank – Růžička M. (A) (TS), Marcinko, Rákos – Svačina, Polanský, Adamský (A) – Irgl, Marosz, Hrňa – Chmielewski, Kovařčík M., Kovařčík O. – Cienciala

Kometa postupuje z prvního místa, Malmö porazila v prodloužení

Kometa Brno - Malmö Redhawks 5:4 v prodl. (2:0, 1:1, 1:3 - 1:0)
Branky a nahrávky: 2. L. Čermák (Dočekal), 5. Zaťovič (M. Erat), 33. M. Erat (Zaťovič), 41. T. Svoboda (V. Němec), 63. M. Erat (Krejčík, T. Svoboda) - 30. Görtz (Haudum, Händemark), 43. Hardt (E. Andersson), 44. Mäntylä (Andersson, Haudum), 46. Zaar. Rozhodčí: Hodek, Stano - Ondráček, Lhotský. Vyloučení: 4:4, Využití: 1:1. V oslabení: 2:0. Diváci: 3067.

Domácí: 01:03. Čermák, 04:45. Zaťovič, 32:42. Erat, 40:52. Svoboda, 62:28. Erat

Hosté: 29:51. Görtz, 42:28. Hardt, 43:45. Mäntylä, 45:08. Zaar

Domácí: Čiliak (Vejmelka) – Barinka, Štencel, Krejčík, Vágner, Malec, Bartejs, Mikyska – Zaťovič (A), Hruška, Erat (A) – Svoboda, V. Němec, Haščák – Dočekal, Čermák (C), Vincour – Mallet, Nahodil, H. Zohorna.

Hosté: Nilstorp (Malmborg) – Olsson, Mäntylä, N. Andersson, Arell, Warg, Mylläri, Eklin, E. Andersson – Zaar, Miele, Alvarez (A) – Bryggman, Händemark (A), Görtz – Hardt, Forsell (C), Storm – Haudum, Forsberg, Olofsson.