Třinec postupuje v LM dál, pro Hradec soutěž končí už ve skupině

Autor: iSport.cz
0
Lokvenc: Chemie Kuchty a Birmančeviče je úžasná! Chorý není zákeřňák
CESTA ZE DNA: Jsme silnější, než si myslíme, říká zápasník Peňáz

Hokejisté Třince zdolali v závěrečném vystoupení v základní skupině D Ligy mistrů švédský celek HV 71 z Jönköpingu 3:0 a zajistili si po Kometě Brno a Liberci jako třetí český tým postup do play off. Kometa ve skupině B s jistotou další účasti v soutěži prohrála na ledě Malmö 0:3 a klesla za švédského soka na druhou pozici. Jako jediný neuspěl v soutěži Hradec Králové, který prohrál v přímé bitvě o postup v Bernu 2:5 a skončil ve skupině F poslední.

Oceláři mohli postup zpečetit už před týdnem ve Švédsku, kde jim stačily dva body, ale podlehli HV 71 1:2 po samostatných nájezdech. Dnes ve Werk Areně vykročili za postupem rázně a už po 68 vteřinách vedli. Polanský po přihrávce Adamského ještě před Petterssonem Wentzelem neuspěl, ale puk se odrazil ke Svačinovi, který zamířil přesně. V polovině úvodního dějství zvýšil Polanský, který po ideální přihrávce Adamského v přečíslení zamířil do odkryté branky. V závěru úvodní části vychytal Hrubec Sweata a v druhé třetině se Oceláři ubránili už ve čtvrtém oslabení v řadě.

Náskok jim udržel Hrubec i ve 43. minutě po Bengtssonově úniku ve vlastním oslabení. Nepřekonal ho ani Figren. Třinecký gólman se snažil ozdobit utkání vedle čistého konta v power play i gólem, ale pokus mu zmařil Pettersson Wentzel návratem do branky. Připsal si pak alespoň asistenci při gólu Adamského do prázdné branky.

"Výsledek i postup mě těší. Měli jsme výborný start, ve kterém nám pomohly dva rychlé góly. Švédský tým jsme posadili v první třetině na koně vyloučeními a opět nás výborně podržel brankář Šimon Hrubec," uvedl trenér Třince Václav Varaďa.

"Od druhé třetiny se hra srovnala a ve třetí jsme si už vítězství pohlídali. Povedlo se nám je i držet co nejdále od naší branky. Hráli jsme dobře systémově, každý hráč si plnil svoji práci. Zvládli jsme utkání i dobře takticky," dodal Varaďa.

Kometa si v silně kombinované sestavě připsala v Lize mistrů první prohru. Na brněnské straně dostalo volno čtrnáct hráčů. Doma zůstali i trenéři Libor Zábranský s Kamilem Pokorným a tým vedl pouze asistent Petr Haken. Ve Švédsku se z extraligového kádru představili pouze brankář Vejmelka, obránci Štencel, Barinka, Bartejs a Malec a útočníci Hynek Zohorna, Nahodil a Mallet. Sestavu doplnili mladíci z juniorky a prvoligové Třebíče.

Přesto držela Kometa se soupeřem krok a čisté konto téměř polovinu utkání. Poprvé se prosadil až ve 28. minutě Forsberg, který pohotově vrátil do sítě puk vyražený brankářem Vejmelkou. Od 31. minuty dostal v brněnské brance příležitost Dostál, kterého překonal v 50. minutě Setkov. Skóre uzavřel při power play střelou do opuštěné branky Händemark.

Hradec Králové ve středu doma zdolal Bern 5:4 a šel do zápasů o postup z druhého místa, ale sestava Mountfieldu potvrdila odmítavý postoj a nedůvěřivost klubového šéfa Miroslava Schöna k celému projektu Ligy mistrů. Chyběli v ní útočníci Bednář, Džerinš, Köhler, Koukal, Kukumberg a Šimánek, obránci Cibulskis, Gregorc, Graňák, Pláněk a Vydarený i brankář Rybár.

Hradečtí se sice před 13.689 diváky ujali na konci úvodního dějství vedení díky Vopelkovi, ale ve 22. minutě vyrovnal v přesilové hře Rüfenacht a o osudu utkání rozhodli ve druhé části Untersander, Pyörälä a Scherwey, který navíc v úvodu třetí třetiny upravil už na 5:1. Gólové rozloučení se soutěží zařídil Mountfieldu devět minut před koncem osmnáctiletý obránce Muška.

Liberec zakončí své účinkování ve skupině E ve středu od 19:45 v Davosu. Los osmifinále play off se uskuteční v pátek ve 12:00 v Helsinkách. První zápasy úvodního kola vyřazovací části se hrají v úterý 31. října, či ve středu 1. listopadu, odvety jsou na programu v úterý 7. listopadu.

Skupina D

Domácí: 21:32. Rüfenacht, 26:50. Untersander, 32:51. Pyörälä, 39:45. Scherwey, 43:59. Scherwey

Hosté: 18:26. Vopelka, 51:00. Muška

Domácí: Genoni (Caminada) – Untersander, Blum, Kamerzin, Noreau, Anderson, Krueger, Burren – Rüfenacht, Arcobello, Moser – Bodenmann, Haas, Scherwey – Pyörälä, Ebbett, Raymond – Kämpf, Heim, Randegger.

Hosté: Sedláček (Pavelka) – Muška, Pavlík, Pohl, Rosandič, Čáp, Barák – Jarůšek, Zigo, Cingel – Vopelka, Dragoun, Červený – Dvořák, Kopta – Pilař, Miškář, Jirásek.