Hertl skóroval a pomohl k výhře 6:3. St. Louis rozhodlo ve třetím nastavení

0
Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?

Český hokejista Tomáš Hertl se ve svém premiérovém utkání v play off NHL podílel gólem a asistencí na výhře San Jose 6:3 nad Los Angeles. Dvacetiletý útočník začal utkání ve třetí formaci, přesto patřil s pěti střelami k nejaktivnějším hráčům zápasu. Jeho krajan Martin Havlát se nevešel do sestavy Sharks a zůstal jen mezi náhradníky.

Hertl potvrdil svá slova, že má v souboji s kalifornským klubem dvojnásobnou motivaci. Chce se Kings sportovně pomstít za nešetrný zákrok jejich útočníka Dustina Browna, po kterém musel v prosinci na operaci přetržených kolenních vazů a málem pro něho skončila sezona. První úder zasadil český mladík soupeři ve dvacáté minutě, kdy na hranici brankoviště dorazil střelu Jamese Shepparda a zvýšil na 2:0.

Rangers rozhodli v přesile

Hokejisté New Yorku Rangers zvítězili v prvním duelu série s Philadelphií 4:1. Klíčovým okamžikem bylo v 48. minutě za stavu 1:1 vyloučení Jasona Akesona, po jehož nešťastném zásahu vysokou holí se Carlu Hagelinovi spustila z úst krev. Faul, který byl oceněn čtyřmi trestnými minutami, potrestali Rangers dvěma góly. Skóre v závěru uzavřel symbolicky Hagelin.

"Trefil mě pěkně, ale kdykoli se něco podobného stane, jste ochotní to pro tým přetrpět. Zvláště v play off a za vyrovnaného stavu," reagoval Hagelin, zatímco autor zákroku byl zdrcený. "Chtěl jsem ho narazit, ale podjela mi noha a hokejka vyletěla nahoru. Bylo to nešťastné. Připadal jsem si hloupě, když z toho pak dávali góly," uvedl Akeson, který má v NHL odehrané jen tři zápasy.

Tento moment rozhodl utkání. Jason Akeson zamířil na 2+2 minuty na trestnou lavici, Rangers využili oba tresty.Foto ČTK

Další příčinou prohry Flyers bylo, že soupeř eliminoval jejich elitní útok s Jakubem Voráčkem na křídle. Celá řada v zápase zaznamenala jen dvě střely. "Nevytvořili nic. Nestříleli, nenahazovali puk na branku, neútočili," zlobil se trenér Philadelphie Craig Berube. Na druhé straně byl hlavní postavou Brad Richards, jenž vstřelil vítězný gól a na další dva přihrál.

Zbylá dvě utkání čtvrtečního programu se rozhodovala až v prodloužení. V St. Louis dokonce až ve třetím, které ukončil ve 101. minutě domácí útočník Alexander Steen a zajistil týmu výhru 4:3 nad Chicagem. Blues vydřeli úvodní bod v sérii s obhájcem titulu, ačkoliv ještě v předposlední minutě prohrávali 2:3.

Podle trenéra domácích Kena Hitchcocka, který na tiskové konferenci přivítal novináře pozdravem "dobré ráno", byl jazýčkem na vahách výkon brankáře Ryana Millera. Americký gólman pustil tři branky z prvních sedmi střel, ale od 18. minuty (stav 2:3) byl neprůstřelný. "Od druhé třetiny chytal fantasticky, on byl tím rozdílovým faktorem v zápase," podotkl na adresu Millera, jenž kryl 39 z 42 střel.

Stastny zachráncem Avalanche

Namále mělo i Colorado, které doma udolalo v prodloužení Minnesotu 5:4. Hlavní zásluhu na úvodní výhře v sérii má Paul Stastny, jenž čtrnáct sekund před koncem základní hrací doby srovnal skóre a v čase 67:27 vstřelil vítězný gól.

Skvělým zákrokem se blýskl i obránce Avalanche Erik Johnson, který při power play zachytil několik centimetrů před brankovou čárou puk směřující do prázdné klece. Vzápětí po jeho střele vsítil Stastny vyrovnávací gól. "Věříme ve svou sílu. Kvalita týmu se ukáže, když nehrajete svůj nejlepší hokej, a přesto dokážete zvítězit. A o to v play off usilujete," řekl po utkání trenér Avalanche Patrick Roy.

Východní konference - 1. zápas:

NY Rangers - Philadelphia 4:1 (1:1, 0:0, 3:0)
Branky: 11. Zuccarello, 49. Richards, 50. Stepan, 56. Hagelin - 8. MacDonald. Střely na branku: 36:15. Diváci: 18.006.

Západní konference - 1. zápasy:

St. Louis - Chicago 4:3 ve třetím prodl. (2:3, 0:0, 1:0 - 1:0)
Branky: 5. Cracknell, 16. Tarasenko, 59. Schwartz, 101. Steen - 12. Oduya, 15. Seabrook, 19. Kane. Střely na branku: 52:42. Diváci: 19.423.

Colorado - Minnesota 5:4 v prodl. (1:1, 1:3, 2:0 - 1:0)
Branky: 60. a 68. Stastny, 14. Landeskog, 35. O´Reilly, 48. McGinn - 16. Coyle, 32. Suter, 37. Haula, 39. Brodziak. Střely na branku: 31:33. Diváci: 18.074.

San Jose - Los Angeles 6:3 (3:0, 2:0, 1:3)
Branky: 4. Thornton, 20. Hertl, 20. Marleau, 33. Torres, 37. Vlasic (Hertl), 60. Burns - 43. Muzzin, 47. Vojnov, 54. Lewis. Střely na branku: 33:33. Diváci: 17.562.

Paul Stastny srovnal v 60. minutě na 4:4 a rozhodl v 8. minutě nastavení.