Jágr se poprvé v sezoně trefil, gól dalo i dalších 6 Čechů

0
Co má Třinec a nemá Sparta? V čem selhali lídři poražených?
Střeďáci na EURO: Koho k Součkovi? Dilema s parťáky i rozestavením

SOUHRN | Sedm českých hokejistů se gólově prosadilo v úterních zápasech NHL. Poprvé v sezoně skóroval Jaromír Jágr, který si navíc připsal i přihrávku, ale s New Jersey podlehl doma New Yorku Rangers 3:4 v prodloužení. Ondřej Palát zařídil brankou v prodloužení vítězství Tampy Bay 2:1 na ledě Calgary.

Hráči New Jersey se mohli spolehnout na přesilové hry, v nichž otočili skóre z 0:1 na 3:1. Vyrovnávací branku obstaral Jágr, když se k němu odrazila od zadního mantinelu střela Damiena Brunnera a doklepl ji do odkryté klece. Poté česká hvězda nabila na gól Adamu Henriquemu a na prahu závěrečné třetiny zvýšil Jon Merill.

Jenže v posledních jedenácti minutách Devils o nadějný výsledek přišli i vinou chybné rozehrávky Marka Židlického, čehož hosté využili k vyrovnání. "Byla to těžká přihrávka. Měl jsem puk vrátit zpátky do rohu kluziště, zvláště, když to bylo 3:2," reagoval sebekriticky český obránce, jehož pas v obranném pásmu zachytil v levém kruhu Kevin Hayes a jeho střelu uklidil do branky Rick Nash, s osmi góly nejlepší střelec soutěže. V prodloužení rozhodl Kevin Klein.

Palát rozhodl v prodloužení

Branky českých hráčů padaly z velké části z dorážky. Stejně tomu bylo i v případě Paláta, který měl radost, že odčinil své pondělní zaváhání, které vedlo k prohře v Edmontonu. "Byla to má chyba. Po utkání jsem se snažil otočit list a soustředil jsem se na dnešní zápas. Cítil jsem ale, že týmu dlužím gól nebo vítězný gól. Něco takového. Takže jsem šťastný, že jsem to teď mohl klukům vrátit," radoval se mladý český útočník.

Polákův gól byl vítězný

Obránce Roman Polák přispěl premiérovou trefou ve svém novém působišti k výhře Toronta 5:2 na ledě New Yorku Islanders. Český zadák, který je ceněný zejména pro defenzivní umění a jehož maximem jsou čtyři branky za sezonu, skóroval střelou z mezikruží. Maple Leafs duel rozhodli čtyřmi góly mezi 30. až 38. minutou, v nichž překlopili skóre z 1:2 na svou stranu. Branka Poláka, který v létě odešel po osmi sezonách ze St. Louis, byla vítězná.

Krejčí i Pavelec končili zápas s úsměvem

Z dvoubodového zisku svého týmu se radoval ještě David Krejčí, který pečetil gólem do prázdné branky obrat Bostonu proti San Jose z 2:3 na konečných 5:3. Český centr ještě asistoval u druhého gólu Bruins. Jiří Tlustý jako jediný hráč Caroliny překonal Ondřeje Pavelce, jenž kryl v utkání 21 střel, a s týmem prohrál ve Winnipegu 1:3. Hurricanes i nadále zůstávají posledním mužstvem soutěže, které v tomto ročníku ještě nezvítězilo.

"Byl to zápas dvou týmů, které teď nemají mnoho sebevědomí. Ale oni šli za vítězstvím na rozdíl od nás tvrději. Každý z nás musí do zápasu vložit ještě více," vysvětloval Tlustý příčinu další porážky Caroliny. "Musíme vydržet, makat dál a táhnout za jeden provaz," podotkl. Naopak Jets zlomili sérii čtyř proher.

Vrbata s Eratem skórovali, Plekanec přihrával

Hrozivý průběžný stav 0:5 mírnil ve 24. minutě gólem z ostrého úhlu Radim Vrbata. Útočník Vancouveru hýřil na ledě Dallasu aktivitou, sedmkrát vystřelil na branku a i přes porážku 3:6 zaznamenal ve statistice +/- jeden kladný bod. Martin Erat dostal Arizonu gólem z dorážky ve třetí třetině do vedení 3:2, ale po vyrovnání Nashvillu neuspěl ve čtvrtém kole penaltového rozstřelu v situaci, kdy musel proměnit, aby zápas pokračoval. Coyotes tak prohráli 3:4 po nájezdech.

V čele soutěže je Montreal, který doma udolal i s přispěním asistence Tomáše Plekance Detroit 2:1 v prodloužení. V sestavě vítězů se poprvé v sezoně neobjevil Jiří Sekáč, jehož trenér Michel Therrien nechal mezi náhradníky. Naopak na druhé straně nevypadl i přes návrat Pavla Dacjuka ze základu Andrej Nestrašil. Pražský rodák přitom dostal šanci zahrát si NHL právě díky zranění ruského útočníka.

Výsledky:

Boston - San Jose 5:3 (1:1, 1:2, 3:0)
Branky: 14. Marchand, 27. Krug (Krejčí), 45. Griffith, 51. Campbell, 60. Krejčí - 17. a 37. Couture, 37. Thornton. Střely na branku: 33:34. Diváci: 17.565. Hvězdy zápasu: 1. Lucic (Boston), 2. Couture (San Jose), 3. Griffith (Boston).

New Jersey - NY Rangers 3:4 v prodl. (1:1, 1:0, 1:2 - 0:1)
Branky: 14. Jágr, 35. Henrique (Jágr), 41. Merill - 8. Kreider, 50. Mueller, 55. Nash, 63. Klein. Střely na branku: 31:25. Diváci: 14.484. Hvězdy zápasu: 1. Klein (NY Rangers), 2. Jágr (New Jersey), 3. Nash (NY Rangers).

NY Islanders - Toronto 2:5 (2:1, 0:4, 0:0)
Branky: 3. Leddy, 16. Tavares - 30. a 38. Kessel, 9. Van Riemsdyk, 32. Polák, 37. Clarkson. Střely na branku: 36:28. Diváci: 11.408. Hvězdy zápasu: 1. Kessel, 2. Van Riemsdyk, 3. Komarov (všichni Toronto).

Montreal - Detroit 2:1 v prodl. (0:0, 0:1, 1:0 - 1:0)
Branky: 57. Galchenyuk (Plekanec), 61. Desharnais - 34. Zetterberg. Střely na branku: 36:28. Diváci: 21.287. Hvězdy zápasu: 1. Price, 2. Galchenyuk (oba Montreal), 3. Howard (Detroit).

Winnipeg - Carolina 3:1 (2:1, 1:0, 0:0)
Branky: 2. Ladd, 3. Lowry, 37. Byfuglien - 8. Tlustý. Střely na branku: 26:22. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celé utkání, inkasoval jeden gól z 22 střel a úspěšnost zásahů měl 95,45 procenta. Diváci: 15.016. Hvězdy zápasu: 1. Byfuglien, 2. Lowry, 3. Clitsome (všichni Winnipeg).

Nashville - Arizona 4:3 po sam. nájezdech (1:1, 1:1, 1:1 - 0:0)
Branky: 26. a rozhodující sam. nájezd Ellis, 13. Ribeiro, 49. Neal - 4. Klinkhammer, 32. Yandle, 48. Erat. Střely na branku: 26:36. Diváci: 15.694. Hvězdy zápasu: 1. Ellis, 2. Ribeiro (oba Nashville), 3. Yandle (Arizona).

Dallas - Vancouver 6:3 (3:0, 3:2, 0:1)
Branky: 18. a 35. Cole, 5. Garbutt, 20. Seguin, 21. Ja. Benn, 22. Eakin - 24. Vrbata, 34. Kassian, 47. Hansen. Střely na branku: 28:46. Diváci: 15.678. Hvězdy zápasu: 1. Lehtonen, 2. Cole, 3. Garbutt (všichni Dallas).

Chicago - Philadelphia 4:0 (3:0, 0:0, 1:0)
Branky: 13. a 44. Kane, 12. Saad, 14. Bickell. Střely na branku: 43:32. Diváci: 21.162. Hvězdy zápasu: 1. Raanta, 2. Kane, 3. Saad (všichni Chicago).

Colorado - Florida 3:4 v prodl. (0:2, 3:1, 0:0 - 0:1)
Branky: 31. Barrie, 32. Landeskog, 35. Tanguay - 5. Pirri, 14. Barkov, 38. Bergenheim, 63. Boyes. Střely na branku: 33:36. Diváci: 14.440. Hvězdy zápasu: 1. Boyes (Florida), 2. O´Reilly, 3. Berra (oba Colorado).

Calgary - Tampa Bay 1:2 v prodl. (0:0, 0:0, 1:1 - 0:1)
Branky: 42. Wideman - 58. Filppula, 63. Palát. Střely na branku: 22:22. Diváci: 19.289. Hvězdy zápasu: 1. Nabokov (Tampa Bay), 2. Rämö (Calgary), 3. Palát (Tampa Bay).