Jágr v prodloužení trefil výhru Devils, zazářil Neuvirth

0
PRVNÍ DOJEM: Bestiální Kacetl. Není člověk, ale robot
Penalty ve šlágrech? Křapka měl proti Krejčímu namále, Chorý pádu přidal

VIDEO | SOUHRN NHL | Jaromír Jágr zařídil v sobotním utkání NHL gólem v prodloužení výhru hokejistů New Jersey na ledě Ottawy 3:2. Jednou trefou přispěl k triumfu Devils, kteří přerušili sérii čtyř porážek, i obránce Marek Židlický. První vítězství v sezoně vychytal brankář Michal Neuvirth, jehož Buffalo uspělo 2:1 v San Jose. Český gólman zneškodnil 29 z 30 střel a byl vyhlášen největší hvězdou zápasu.

Jágr si spravil chuť poté, co o den dříve v duelu s Dallasem neproměnil samostatný nájezd a Devils padli v penaltovém rozstřelu. Tentokrát se mu v klíčové chvíli vedlo lépe. Ve čtvrté minutě nastaveného času dostal v přesilové hře přihrávku do jízdy na modré čáře a v situaci jeden na jednoho skóroval přesnou střelou zpoza obránce. Byl to jeho druhý zásah v sezoně a 19. v kariéře v prodloužení, čímž znovu vylepšil svůj rekord NHL.

"Cítím se nejlépe za posledních deset let," řekl novinářům Jágr, který poprvé z posledních pěti zápasů neskončil v záporných číslech v hodnocení plus/mínus. "Body a čísla to neukazují, ale to mě neznepokojuje. Mám spoustu sebevědomí a doufám, že se štěstí začne přiklánět na mou stranu, jako dnes," doplnil hvězdný útočník, jenž zatím v osmi zápasech zaznamenal šest bodů za dva góly a čtyři asistence.

Utkání předcházel vzpomínkový ceremoniál, při němž zaplněná hala vzdala hold dvěma mrtvým kanadským vojákům, kteří byli během týdne zabiti v Ottawě a v Québecu. Události se dotkly i mladého obránce v dresu Devils Damona Seversona, rodáka z kanadského Brandonu, který přispěl k výhře gólem a asistencí. "Bylo to velmi dojemné. Když celá hala zpívala hymnu, běhal z toho mráz po zádech," řekl Severson, jenž ve 32. minutě vyrovnal na 1:1.

Devils se pak dostali do vedení, když ve 37. minutě v přesilovce překonal brankáře Robina Lehnera dělovkou Židlický, který si tak připsal první gól v sezoně. Senators se dočkali vyrovnání v 54. minutě rovněž v přesilové hře, kdy se prosadil Bobby Ryan. Asistenci u obou gólů Ottawy zaznamenal Milan Michálek.

Michal Neuvirth dostal příležitost v brance Buffala teprve potřetí v sezoně a skvělým výkonem dal zapomenout na předchozí dvě porážky, při nichž dohromady inkasoval osm gólů. Na ledě silného San Jose dlouho držel čisté konto a kapituloval pouze ve 47. minutě po střele Brenta Burnse. Sabres už v té době ale vedli díky trefám Codyho Hodgsona a Nicolase Deslaurierse z úvodu třetí třetiny.

Neuvirth si gól vyčítal, přestože střelu Burnse od mantinelu nemohl přes dvojici clonících hráčů vidět. "Po tom gólu jsem se postavil a řekl si: Teď musíš zavřít branku a pomoct týmu. Jsem rád, že se mi to povedlo," uvedl Neuvirth. "Cítil jsem se dnes velmi dobře. Hráli jsme dobře zezadu a to se pak každému brankáři chytá mnohem lépe. Vybojovali jsme cenné vítězství," dodal.

Zatímco Buffalo přerušilo sérii čtyř porážek, San Jose počtvrté za sebou prohrálo. "Tenhle zápas jsme neměli ztratit. Musíme toho hodně zlepšit. Je dobře, že další utkání hrajeme hned v neděli," prohlásil útočník Logan Couture. Sharks už dnes čeká souboj s Anaheimem.

Vedle Jágra a Židlického se v sobotu z českých hokejistů trefili ještě Tomáš Plekanec, David Krejčí a Dmitrij Jaškin a všichni pomohli svým týmům k vítězství. Plekanec pátým gólem v sezoně otevřel skóre zápasu s New York Rangers, který nakonec Montreal vyhrál 3:1. Krejčí byl autorem druhého gólu Bostonu při výhře 4:1 v Torontu a Jaškin se svým druhým gólem v NHL podílel na výhře St. Louis nad Chicagem 3:2, když šest sekund před koncem druhé třetiny zvýšil na 3:1.

Plekanec dal gól z málo vídané situace. Ve vlastním oslabení totiž vypíchl puk a z obranného pásma uháněl na gólmana soupeře ve dvojici s Maxem Paciorettym, aniž by proti nim stál jediný obránce. Oba parťáci si spolu čtyřikrát vyměnili přihrávku a český útočník zakončil ukázkovou souhru střelou do odkryté branky. "Oba skvěle brání, mívají spoustu šancí, ale nepamatuju si, že by jeli v oslabení sami dva na brankáře," poznamenal trenér Canadiens Michel Therrien, jenž odkoučoval svůj 600. zápas v NHL.

Montreal i po něm zůstává neporažen na domácím ledě a zároveň vyrovnal klubový rekord, když vyhrál sedm z úvodních osmi zápasů sezony. To se Canadiens povedlo v historii jen dvakrát v letech 1924 a 1961. "Ale neměli bychom tomu dávat příliš velkou váhu. Určitě to neznamená, že máme nejlepší tým za posledních padesát let. I když to samozřejmě vnáší do kabiny pozitivní atmosféru," konstatoval Lars Eller, jenž ve 32. minutě dal gól na 2:1.

David Krejčí znovu potvrdil, že mu opožděný vstup do sezony kvůli zranění nijak neuškodil a proti Torontu bodoval v šestém zápase za sebou, navíc si připsal vítězný gól. Prosadil se ve 36. minutě, kdy se při nájezdu z levé strany natlačil až před brankáře a na druhý pokus v pádu zavěsil.

Ve skvělé formě se drží také Jakub Voráček, jenž přihrál na dva góly při výhře Philadelphie 4:2 nad Detroitem a byl vyhlášen nejlepším hráčem utkání. Pětadvacetiletý útočník se zapsal do statistik v sedmi z osmi úvodních zápasů a s 11 body (2+9) mu patří šesté místo v tabulce produktivity.

Velkolepou přestřelku si užili fanoušci v New Yorku, kde Islanders porazili Dallas 7:5. Výhru domácích zařídil hattrickem v poslední třetině Frans Nielsen.

San Jose - Buffalo 1:2 (0:0, 0:0, 1:2)
Branky: 47. Burns - 44. Hodgson, 46. Deslauriers. Michal Neuvirth odchytal za Buffalo celý zápas, z 30 střel inkasoval 1 gól a úspěšnost zásahů měl 96,7 procenta. Střely na branku: 30:15. Diváci: 17.370. Hvězdy zápasu: 1. Neuvirth, 2. Deslauriers, 3. Weber (všichni Buffalo).

Toronto - Boston 1:4 (0:1, 0:1, 1:2)
Branky: 55. Pánik - 4. Söderberg, 36. Krejčí, 43. Campbell, 45. Hamilton. Střely na branku: 33:33. Diváci: 19.132. Hvězdy zápasu: 1. Hamilton, 2. Bergeron, 3. Rask (všichni Boston).

Montreal - NY Rangers 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)
Branky: 13. Plekanec, 32. Eller, 47. Pacioretty - 18. Hagelin. Střely na branku: 30:35. Diváci: 21.287. Hvězdy zápasu: 1. Price, 2. Eller (oba Montreal), 3. Duclair (Rangers).

Ottawa - New Jersey 2:3 v prodl. (0:0, 1:2, 1:0 - 0:1)
Branky: 31. Chiasson (M. Michálek), 54. Ryan (M. Michálek) - 32. Severson, 37. Židlický (Eliáš), 64. Jágr. Střely na branku: 35:29. Diváci: 19.266. Hvězdy zápasu: 1. Schneider (New Jersey), 2. Ryan (Ottawa), 3. Severson (New Jersey).

NY Islanders - Dallas 7:5 (2:1, 2:3, 3:1)
Branky: 50., 56. a 60. Nielsen, 6. Lee, 19. Kuljomin, 22. Nelson, 37. Višňovský - 14. Fiddler, 26. Seguin, 27. Spezza, 36. Roussel, 56. Horcoff. Střely na branku: 29:31. Diváci: 15.208. Hvězdy zápasu: 1. Nielsen (Islanders), 2. Spezza (Dallas), 3. Kulemin (Islanders).

Calgary - Washington 1:3 (1:1, 0:1, 0:1)
Branky: 20. Wideman (Hudler) - 12. a 26. Ward, 41. Bäckström. Střely na branku: 21:30. Diváci: 19.095. Hvězdy zápasu: 1. Ward, 2. Green, 3. Bäckström (všichni Washington).

St. Louis - Chicago 3:2 (1:1, 2:0, 0:1)
Branky: 13. Schwartz, 39. Reaves, 40. Jaškin - 2. Sharp, 43. Versteeg. Střely na branku: 31:24. Diváci: 19.434. Hvězdy zápasu: 1. Pietrangelo, 2. Elliott (oba St. Louis), 3. Sharp (Chicago).

Nashville - Pittsburgh 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)
Branky: 7. Crosby, 43. Malkin, 46. Dupuis. Střely na branku: 25:26. Diváci: 17.218. Hvězdy zápasu: 1. Crosby, 2. Malkin, 3. Fleury (všichni Pittsburgh).

Minnesota - Tampa Bay 7:2 (4:1, 2:1, 1:0)
Branky: 18. a 54. Zucker, 8. Scandella, 9. M. Koivu, 13. Haula, 23. Parise, 32. Spurgeon - 12. Stralman, 37. Kučerov. Střely na branku: 22:19. Diváci: 18.884. Hvězdy zápasu: 1. Scandella, 2. Zucker, 3. Suter (všichni Minnesota).

Arizona - Florida 2:1 v prodl. (0:0, 0:0, 1:1 - 1:0)
Branky: 50. Hodgman, 63. Ekman-Larsson - 42. Pirri (Fleischmann). Střely na branku: 41:24. Diváci: 13.202. Hvězdy zápasu: 1. Ekman-Larsson, 2. Smith, 3. Hodgman (všichni Arizona).

Philadelphia - Detroit 4:2 (0:1, 1:0, 3:1)
Branky: 47. a 60. Raffl (na první Voráček), 39. Grossmann, 52. Schenn (Voráček) - 16. Sheahan (Nestrašil), 47. Dacjuk. Střely na branku: 17:37. Diváci: 19.867. Hvězdy zápasu: 1. Voráček (Philadelphia), 2. Dacjuk (Detroit), 3. Grossmann (Philadelphia).