Autor: jab
0
Lokvenc: Chemie Kuchty a Birmančeviče je úžasná! Chorý není zákeřňák
CESTA ZE DNA: Jsme silnější, než si myslíme, říká zápasník Peňáz

Zlatým písmem bude 9. duben 2015 vyveden v kronice Winnipegu Jets. Kanadský klub prohrou 0:1 v Coloradu po samostatných nájezdech získal potřebný bod a poprvé od přestěhování týmu z Atlanty v roce 2011 (a podruhé v historii) si zahraje o Stanley Cup. A Ondřej Pavelec? Opět chytal, opět exceloval.

Český gólman v základní hrací době potřetí za sebou nepustil branku, nepřekonán zůstal i v prodloužení a jen v neoblíbených nájezdech dvakrát kapituloval. Na zakončení Ryana O'Reillyho ani Matta Duchenea nestačil. Vynulováním Minnesoty, St. Louis a Colorada Pavelec stanovil nový klubový rekord, když neinkasoval 182 minut.

"Je to dobrý pocit, hodně dobrý pocit. Konečně jsme to dokázali," zůstal v promluvě k novinářům úsporný autor 21 zákroků. "Soupeř toho moc neměl, jen pár střel, naše defenziva byla výborná. Jejich gólman odchytal velký zápas a pak nám pomohlo Calgary, jsme šťastní," dodal Pavelec.

Jets druhou divokou kartu na Západě získali díky těžkému ústapádu Los Angeles na ledě Calgary. Obhájci Stanley Cupu prohráli 1:3, Jiří Hudler je zničel dvěma góly a přihrávkou, a navázali na Carolinu, která v roce 2006 také z pozice obhájce titulu do play off neprošla.

Bod z Pepsi Center byl pro Winnipeg 97. v sezoně, čímž Jets vyrovnali rekord Atlanty ze sezony 2006/2007. Již zaniklí Thrashers se tehdy také probili do play off, v prvním kole je ale vypráskali Rangers hladce 4:0 na zápasy a vyřazení neodvrátili ani bombarďáci Marián Hossa, Ilja Kovalčuk, Bobby Holík nebo Vjačeslav Kozlov.

Současný Winnipeg v sestavě velká jména nemá a sází na týmové pojetí, nejproduktivnější hráč týmu Andrew Ladd je v kanadském bodování soutěže až na 37. místě. "Je to ta nejšťastnější porážka, kterou jsem kdy zažil," zářil Ladd před novináři. "Nechtěli jsme se do playoff dostat takhle, bereme ale každý způsob. Základní část byla extrémně náročná, potýkali jsme se s nepřízní osudu, měli hodně zraněných. Postup je důkazem o charakteru, který máme v kabině," dodal pyšný kapitán týmu.

Pavelce za výborný výkon vyhlásili třetí hvězdou zápasu a jen slova chvály na českého brankáře pěl i spoluhráč Blake Wheeler. "Když jsme potřebovali, vytasil těžký zákrok. V této části sezony se vyhrávají zápasy tímto způsobem, spoléháte na dobrého brankáře. A Pavelec byl neuvěřitelný."

Drobným kazem na historickém postupu Winnipegu do play off je zranění útočníka Mathieu Perreaulta, který nedohrál zápas po střetu se Zachem Redmondem na začátku druhé třetiny. Přijít o 18ti gólového střelce by byla pro Jets citelná ztráta, v bojích o Stanley Cup bude potřeba...