Vrbatův gól výhru nepřinesl, Draisaitl dokonal úžasný obrat

0
Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?

SOUHRN | Ve druhém zápase za sebou skóroval v NHL český útočník Radim Vrbata, jeho Vancouver ale na rozdíl od úterního vítězství nad Montrealem ztratil v Dallasu dvoubrankový náskok a prohrál 3:4 v prodloužení. Na jeden gól Stars, kteří se vrátili do čela Západní konference, přihrál Aleš Hemský.

Vrbata se prosadil deset sekund po začátku třetí třetiny, když po rychlém útočném výpadu pohotově dorazil do branky střelu Daniela Sedina a zvýšil vedení Canucks na 3:1. Zdánlivě ztracený zápas ale domácí hokejisté dokázali i se štěstím otočit. V 51. a v 56. minutě skórovali Jason Demers a Patrick Sharp tečovanými střelami od modré čáry, o výhře Dallasu pak rozhodl v polovině nastaveného času přesnou ranou švihem Jamie Benn, který si tak upevnil první místo v kanadském bodování.

Jeho tým otočil druhý zápas v řadě. O dva dny dříve Dallas prohrával s Anaheimem 0:3 a nakonec zvítězil 4:3. "Je skvělé, že tohle dokážeme, ale byl bych nerad, aby se z toho stal zvyk," prohlásil s úsměvem Benn, který nasbíral v deseti zápasech 17 bodů a vede produktivitu NHL o tři body před Davidem Krejčím z Bostonu a svým spoluhráčem Tylerem Seguinem. "Raději bychom vstupovali do třetí třetiny s náskokem a vyhráli jiným způsobem, ale samozřejmě i tohle bereme," dodal Benn.

Co by za to dali hokejisté Vancouveru. V letošní sezoně ztratili náskok ve třetí třetině už počtvrté a počtvrté rovněž prohráli prodloužení. "Bohužel, souboje tři na tři nám nějak nejdou. Nevím, co na to říct," litoval brankář Ryan Miller. "Myslím, že jsme podali dobrý výkon. Kromě úvodních deseti minut jsme hráli opravdu velmi dobře a podle mě jsme si zasloužili vyhrát. Ale takový je hokej," poznamenal Daniel Sedin.

Velkolepý obrat po vzoru Dallasu se povedl hokejistům Edmontonu. V zápase s favorizovaným Montrealem prohrávali po první třetině i díky jedné přihrávce Tomáše Plekance už 0:3, nakonec ale zvítězili 4:3.

Hrdinou Oilers se stal Leon Draisaitl, syn německého trenéra extraligového Hradce Králové Petera Draisaitla, který ve 40. minutě snížil na 1:3 a 62 sekund před třetí sirénou svým druhým gólem utkání rozhodl.

Útočník, který v úterý oslavil 20. narozeniny, přitom začal sezonu na farmě a teprve ve čtvrtek ráno byl povolán do prvního mužstva. "Přistál jsem v půl třetí odpoledne. Zajel jsem do hotelu, rychle se najedl a pospíchal do haly," popsal Draisaitl, trojka loňského draftu, který v minulé sezoně odehrál v NHL premiérových 37 zápasů, v nichž vstřelil dva góly a na sedm přihrál. "Cítil jsem se na ledě dobře, ale tenhle zápas byl důležitý pro celý tým. Že jsme za stavu 0:3 nesložili zbraně, ukazuje, jaký má tohle mužstvo charakter," uvedl Draisaitl.

Zatímco Oilers ukončili sérii tří porážek, Canadiens si připsali druhou prohru v řadě poté, co vyhráli úvodních devět zápasů sezony. V úterý prohráli 1:5 ve Vancouveru, teď nezvládli skvěle rozehraný duel v Edmontonu. "Měli jsme velmi dobrý vstup do utkání, hráli jsme přesně podle našich představ. Jenže druhou třetinu jsme začali špatně. Snažili jsme se hrát na krásu a po zásluze jsme byli potrestáni. Bylo frustrující pozorovat, co předvádíme," zlobil se trenér Michel Therrien.

Jakub Voráček byl vyhlášen třetí hvězdou prestižního duelu mezi Philadelphií a New Jersey, přestože ani na devátý pokus v sezoně neskóroval a Flyers prohráli 1:4. "Letci" vedli od 36. minuty díky trefě Luka Schenna, jenže ve 39. minutě vyrovnal v přesilovce Travis Zajac a na začátku třetí třetiny Devils otočili skóre dvěma góly v rozmezí 64 sekund.

Na 3:1 zvýšil v přesilové hře znovu Zajac, když Flyers už podruhé v utkání pykali za špatné střídání. "Byli jsme nesoustředění. Tohle je neomluvitelné," zlobil se Voráček. "Může se to stát dvakrát za sezonu, ale ne dvakrát za zápas. Nakonec jsme na to doplatili a není na to žádná výmluva," dodal český útočník, který v prvních devíti zápasech zaznamenal pouze tři asistence.

Osobní rekord v počtu zákroků si ve čtvrtek vytvořil konkurent Ondřeje Pavelce v brance Winnipegu Michael Hutchinson, který pochytal 45 střel při výhře 3:1 nad Chicagem. Hutchinson potvrdil, že se mu proti Blackhawks daří, když oslavil výhru ve čtvrtém z pěti vzájemných duelů.

Ještě více práce měl náhradní brankář Pittsburghu Jeff Zatkoff, který si připsal 50 zákroků při výhře 4:3 nad Buffalem. Penguins po úvodních třech prohrách zvítězili pošesté z posledních sedmi zápasů. Sabres ze střídačky vedl bývalý trenér Pittsburghu Dan Bylsma, s nímž v roce 2009 vyhráli Penguins Stanley

Výsledky:

NY Islanders - Carolina 2:3 v prodl. (1:1, 1:0, 0:1 - 0:1)
Branky:
9. Martin, 33. Nielsen - 16. McGinn, 55. Terry, 63. Hainsey. Střely na branku: 19:29. Diváci: 11.494. Hvězdy zápasu: 1. Hainsey (Carolina), 2. Nielsen (Islanders), 3. Terry (Carolina).

Philadelphia - New Jersey 1:4 (0:0, 1:1, 0:3)
Branky: 36. L. Schenn - 39. a 43. Zajac, 42. Palmieri, 60. Greene. Střely na branku: 28:33. Diváci: 19.241. Hvězdy zápasu: 1. Zajac, 2. Palmieri (oba New Jersey), 3. Voráček (Philadelphia).

Pittsburgh - Buffalo 4:3 (2:2, 2:0, 0:1)
Branky: 1. Dupuis, 8. Hörnqvist, 39. Lovejoy, 35. Malkin - 15. McGinn, 17. Deslauriers, 58. Moulson. Střely na branku: 29:53. Diváci: 18.415. Hvězdy zápasu: 1. Lovejoy, 2. Hörnqvist (oba Pittsburgh), 3. O'Reilly (Buffalo).

Edmonton - Montreal 4:3 (0:3, 1:0, 3:0)
Branky: 40. a 59. Draisaitl, 47. Davidson, 51. Pouliot - 10. Gallagher (Plekanec), 17. Mitchell, 18. Galchenyuk. Střely na branku: 27:21. Diváci: 16.839. Hvězdy zápasu: 1. Draisaitl, 2. McDavid (oba Edmonton), 3. Subban (Montreal).

St. Louis - Anaheim 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)
Branky: 27. Tarasenko, 51. Parayko - 23. Lindholm. Střely na branku: 34:23. Diváci: 16.904. Hvězdy zápasu: 1. Ott, 2. Parayko, 3. Tarasenko (všichni St. Louis).

Winnipeg - Chicago 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)
Branky: 9. Wheeler, 26. Ladd, 49. Scheifele - 2. Kane. Střely na branku: 31:46. Diváci: 15.294. Hvězdy zápasu: 1. Hutchinson, 2. Stuart, 3. Little (všichni Winnipeg).

Dallas - Vancouver 4:3 v prodl. (1:1, 0:1, 2:1 - 1:0)
Branky: 16. a 56. Sharp, 51. Demers (Hemský), 63. Ja. Benn - 12. Burrows, 26. Edler, 41. Vrbata. Střely na branku: 29:32. Diváci: 17.664. Hvězdy zápasu: 1. Sharp, 2. Ja. Benn (oba Dallas), 3. Edler (Vancouver).

Tampa Bay - Colorado 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)
Branky: 36. Killorn - 16. Tanguay, 34. MacKinnon. Střely na branku: 35:26. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Varlamov, 2. Tanguay, 3. Iginla (všichni Colorado)