Fleischmannův 600. zápas: Klíčový gól v obratu. Jágr pomohl k výhře

0
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

Český útočník Tomáš Fleischmann oslavil svůj jubilejní 600. zápas v NHL gólem a asistencí a přispěl k vítězství Montrealu 4:3 v prodloužení nad Vancouverem. V dresu Canucks si jednu asistenci připsal Radim Vrbata. Bodoval také Jaromír Jágr, jenž se dvacet sekund před koncem třetí třetiny podílel na jediném gólu Floridy, kterým Panteři zdolali Tampu 1:0.

Vancouver vedl v Montrealu ve 24. minutě už 3:0, jenže pak Canadiens předvedli velký obrat. Základem byly dva góly ještě ve druhé třetině - nejprve ve 29. minutě udeřil ve vlastním oslabení Lars Eller, o dvě minuty později vyrovnal Max Pacioretty.

Ve třetím dějství hostující obrana dlouho odolávala, v 57. minutě však přišla chvíle Fleischmanna, který se protáhl podél pravého mantinelu kolem obránce Huttona a brankáře Markströma překonal střelou švihem.

Jednatřicetiletý rodák z Kopřivnice, jehož vyhlásili třetí hvězdou zápasu, byl pak i u rozhodující akce. Ve čtvrté minutě nastavení se Fleischmann dostal se spoluhráči do úniku tři na dva, z levého křídla předložil puk do středu P.K. Subbanovi, který jej ještě posunul na Davida Desharnaise a ten dokonal obrat tvrdou střelou z voleje. Zatímco Montreal srovnal svou bilanci v prodloužení na 1:1, Vancouver prohrál v nastaveném čase už pošesté.

"Prodloužení tři na tři je zběsilost. Moc to nepřipomíná hokej," řekl útočník Canucks Chris Higgins, po jehož střele nad branku se domácí dostali do klíčového přečíslení. "Osobně se mi tenhle formát prodloužení nelíbí, šance přicházejí úplně z ničeho nic." Kouč Willie Desjardins ho doplnil: "Je to, jako by nás pokaždé někdo nachytal. Máme dobrou šanci, mineme branku a najednou má soupeř přečíslení. Kdybychom dali gól, samozřejmě mluvíme jinak, ale teď je to zase velké zklamání."

V kabině domácích samozřejmě zavládla spokojenost. Po sobotním debaklu 1:6 s Coloradem tentokrát Canadiens další kolaps zažehnali. "Tahle výhra ukazuje charakter našeho mužstva. Nestává se často, abyste otočili zápas ze stavu 0:3. A naši hráči to dnes dokázali," pochvaloval si trenér Michel Therrien.

"Cítili jsme se na ledě hodně sebevědomě. Hlavně v druhé a třetí třetině jsme tvrdě makali a vyprodukovali hodně střel," prohlásil Fleischmann. "Věřili jsme, že vyrovnáme dříve než tři minuty před koncem, ale hlavní je, že se to povedlo," dodal.

Luongo vychytal Floridě výhru

Brankář Floridy Roberto Luongo měl největší podíl na vydřeném vítězství Panthers nad Tampou. Luongo pochytal všech 39 střel Lighting, byla to pro něho 69. nula v kariéře a zbývá mu vychytat dvě čistá konta, aby se posunul na 12. místo historických tabulek.

Panthers tak zvládli i druhý důležitý duel s Tampou za sebou. A znovu soupeři uštědřili tvrdý direkt v poslední minutě základní hrací doby. Zatímco v sobotu obránce Aaron Ekblad vyrovnal 38 sekund před třetí sirénou na 4:4 a Panteři pak uspěli v nájezdech, tentokrát tentýž hráč rozhodl jediným gólem zápasu o výhře 1:0 21 sekund před koncem.

I na Floridě uctili fanoušci oběti teroristických útoků v Paříži

Ekblad při posledním ofenzivním výpadu vystřelil nazdařbůh od modré čáry. Kotouč se od brusle obránce Tampy Victora Hedmana vznesl do vzduchu, obloučkem přeletěl rameno gólmana Andreje Vasiljevského a zapadl do branky. "Klika, klika, klika, klika," řekl Ekblad po utkání. "Byla tam dobrá clona před brankou a pak už to bylo jen štěstí. Víc se k tomu asi nedá říct."

"Aaron Ekblad by si měl vsadit v loterii," poznamenal trenér Tampy Jon Cooper. "V poslední minutě zápasu by měl někoho poslat do trafiky, aby mu koupil tiket. Tohle není možné... Už jsme přemýšleli nad prodloužením a že získáme minimálně bod, a pak se stane tohle. Bylo to 0:0, hraje se na šťastné odrazy a bohužel ten jeden patřil soupeři."

Mrázek a Pavelec jen na lavičce

Třetí gól v sezoně vstřelil útočník Martin Hanzal , jehož Arizona ale prohrála na ledě New Yorku Islanders 2:5. Dvěma góly a jednou přihrávkou se na vítězství domácích podílel John Tavares.

Jen jako náhradníci ze střídaček přihlíželi zápasům svých týmů čeští brankáři Petr Mrázek a Ondřej Pavelec. Radoval se pouze první jmenovaný, jehož Detroit sice v Ottawě ztratil ve třetí třetině dvoubrankový náskok, ale nakonec zvítězil 4:3 v prodloužení. Naopak Winnipeg dokázal v St. Louis dvougólové manko smazat, přesto Jets prohráli 2:3.

NY Islanders - Arizona 5:2 (1:0, 0:0, 4:2)
Branky: 46. a 60. Tavares, 5. Nielsen, 42. Nelson, 52. Bernier - 56. Hanzal, 58. Boedker. Střely na branku: 32:33. Diváci: 11.841. Hvězdy zápasu: 1. Okposo, 2. Tavares, 3. Nielsen (všichni Islanders).

Carolina - Anaheim 1:4 (0:1, 1:1, 0:2)
Branky: 24. Hanifin - 12. Horcoff, 34. Vatanen, 57. Hagelin, 60. Getzlaf. Střely na branku: 25:20. Diváci: 9305. Hvězdy zápasu: 1. Hagelin (Anaheim), 2. Hanifin (Carolina), 3. Horcoff (Anaheim).

St. Louis - Winnipeg 3:2 (2:0, 1:2, 0:0)
Branky: 15. a 25. Backes, 6. Tarasenko - 23. Byfuglien, 23. Little. Střely na branku: 28:18. Diváci: 18.680. Hvězdy zápasu: 1. Backes, 2. Tarasenko (oba St. Louis), 3. Little (Winnipeg).

Ottawa - Detroit 3:4 v prodl. (1:2, 0:1, 2:0 - 0:1)
Branky: 17. Hoffman, 44. Wideman, 58. Ryan - 10. Larkin, 12. Nyquist, 37. Sheahan, 63. Tatar. Střely na branku: 25:37. Diváci: 16.718. Hvězdy zápasu: 1. Ryan, 2. Wideman (oba Ottawa), 3. Tatar (Detroit).

Florida - Tampa Bay 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
Branka: 60. Ekblad ( Jágr ). Střely na branku: 20:39. Diváci: 12.067. Hvězdy zápasu: 1. Luongo, 2. Bjugstad (oba Florida), 3. Vasiljevskij (Tampa).

Montreal - Vancouver 4:3 v prodl. (0:2, 2:1, 1:0 - 1:0)
Branky: 29. Eller, 31. Pacioretty, 57. Fleischmann, 64. Desharnais (Fleischmann) - 2. Cracknell, 18. McCann (Vrbata), 24. D. Sedin. Střely na branku: 36:26. Diváci: 21.288. Hvězdy zápasu: 1. Desharnais (Montreal), 2. D. Sedin (Vancouver), 3. Fleischmann (Montreal).

2. St. Louis 18 12 1 5 50:43 25
3. Minnesota 16 10 3 3 48:43 23
4. Nashville 16 10 3 3 50:38 23
5. Chicago 18 10 1 7 49:44 21
6. Winnipeg 19 8 2 9 50:62 18
7. Colorado 17 7 1 9 49:45 15