Jágr vykouzlil Floridě další výhru, skórovali Jaškin i Michálek

0
Koubkův majstrštyk: Osm nul a LM pro Česko. Další krok: smlouva a boj o titul?
PRVNÍ DOJEM: Jágr v kondici, Kladno jede. Smoleňák vzýval pána z Vysočiny

SOUHRN | Hokejisté Floridy i díky gólu Jaromíra Jágra porazili v úterním utkání NHL Montreal 3:1 a prodloužili svou vítěznou sérii na sedm zápasů. Panteři tak završili nejúspěšnější měsíc v historii klubu, když za prosinec získali 22 bodů, o jeden víc, než bylo jejich dosavadní maximum.

Jágr se prosadil ve 22. minutě, kdy si při rychlém protiútoku nabruslil do útočného pásma na přihrávku Dmitrije Kulikova. Obrana Canadiens, v jejichž dresu odehrál svůj jubilejní 800. zápas v NHL další kladenský odchovanec Tomáš Plekanec, nechala českého veterána zcela nekrytého a ten tváří v tvář nové brankářské posile soupeře Bena Scrivense předvedl nekompromisní zakončení.

Svou jedenáctou trefou v sezoně tak dostal svůj tým do vedení 2:1 a jak se později ukázalo, posunul vlastní rekord NHL v počtu vítězných gólů na číslo 131. Jágr byl vyhlášen druhou hvězdou utkání hned za spoluhráčem z útočné formace Aleksanderem Barkovem, který byl autorem zbývajících dvou gólů Floridy.

"Hokej je teď pro nás všechny opravdová zábava," konstatoval Barkov. "Ohromně si věříme. Víme, jak máme hrát a víme, jak máme vyhrávat." Šňůru sedmi vítězství upletli Panthers počtvrté v historii a poprvé od roku 2008. Jednadvacet bodů v jednom měsíci získali v minulosti dvakrát, naposledy v březnu 2006.

Hlavní zásluhu na nynějších úspěších má Jágrova formace s Barkovem a Huberdeauem. Proti Montrealu nasbíralo tohle trio dohromady šest kanadských bodů.

Trenér Gerard Gallant si výkon elitní formace opět nemohl vynachválit. "Hráli neskutečně. Ostatně jako pořád. V každém zápase poctivě dřou a dokážou proměňovat své šance. Ta jejich společná chemie je neuvěřitelná," řekl Gallant, jehož tým o víkendu duely proti New York Rangers a Minnesotě zakončí sérii šesti domácích utkání.

Jaškin se konečně trefil

V deseti zápasech se z českých hokejistů střelecky prosadili ještě dva. Útočník Dmitrij Jaškin se svým druhým gólem v sezoně podílel na výhře St. Louis 4:3 v prodloužení nad Nashvillem, obránce Zbyněk Michálek rovněž druhou trefou v probíhajícím ročníku přispěl ke kanonádě mezi Arizonou a Chicagem, kterou nakonec jeho Kojoti prohráli 5:7.

Jaškin otevřel skóre utkání, když v 10. minutě dorazil do branky střelu Jaye Bouwmeestera od modré čáry. Připsal si také asistenci a byl zvolen druhou hvězdou zápasu. Blues ho mohli dotáhnout do vítězného konce už v základní hrací době, kdyby v posledních čtyřech minutách neztratili dvoubrankový náskok.

V prodloužení ale na ledě dominovali, přestříleli soupeře 6:0 a většinu času strávili v útočném pásmu. O jejich výhře nakonec rozhodl 59 sekund před sirénou Alexander Steen. "Na začátku jsme získali puk a to je v prodloužení ohromně důležité. A pak už jsme jen čekali na svou šanci," řekl Steen.

Domácí série Flames skončila

Po jedenácti zápasech skončila rekordní vítězná série Calgary na domácím ledě. Halu Scotiabank Saddledome dobyli hokejisté Anaheimu, kteří zde vyhráli 1:0. Jediný gól zápasu vstřelil ve druhé třetině Shawn Horcoff.

Hráči Flames tentokrát totálně vyhořeli a za celý zápas se zmohli jen na 14 střel. Brankář Anaheimu John Gibson tak vcelku pohodlně vychytal třetí čisté konto během jedenácti zápasů. "Měli jsme plán nepustit soupeře přes střední pásmo, nebo ho tam co nejvíc zpomalit. A to se povedlo," radoval se Gibson.

Do hry se dostal i český gólman Petr Mrázek, přestože měl tentokrát plnit pouze roli náhradníka. Jenže Jimmy Howard obdržel ve Winnipegu během úvodních 32 minut čtyři góly a předčasně se poroučel na střídačku. Mrázek ve zbytku zápasu z 11 střel neinkasoval, porážku 1:4 už ale Detroit neodvrátil.

Jimmy Howard se proti Winnipegu nechal vystřídat, do akce šel Petr MrázekFoto ČTK/AP

Výsledky:

Boston - Ottawa 7:3 (2:1, 1:1, 4:1)
Branky: 9., 56. a 60. Hayes, 17. a 43. Bergeron, 22. a 57. Beleskey - 13. Neil, 38. Zibanejad, 45. Hoffman. Střely na branku: 37:32. Diváci: 17.565. Hvězdy zápasu: 1. Bergeron, 2. Hayes, 3. Beleskey (všichni Boston).

Toronto - NY Islanders 3:6 (1:3, 1:3, 1:0)
Branky: 3. Boyes, 31. Parenteau, 57. Matthias - 3. Nelson, 12. Tavares, 18. Nielsen, 32. Kuljomin, 39. Martin, 40. Lee. Střely na branku: 33:21. Diváci: 19.899. Hvězdy zápasu: 1. Tavares, 2. Nielsen, 3. Lee (všichni Islanders).

New Jersey - Carolina 3:2 (0:0, 1:2, 2:0)
Branky: 27. Farnham, 48. Palmieri, 57. Schlemko - 23. a 30. E. Staal. Střely na branku: 24:28. Diváci: 16.514. Hvězdy zápasu: 1. Schlemko (New Jersey), 2. E. Staal (Carolina), 3. Palmieri (New Jersey).

Columbus - Dallas 6:3 (3:1, 1:1, 2:1)
Branky: 1. Jenner, 8. Connauton, 19. Calvert, 39. Saad, 50. Hartnell, 60. Bourque - 7. Sceviour, 29. Seguin, 42. Sharp. Střely na branku: 33:43. Diváci: 15.836. Hvězdy zápasu: 1. McElhinney, 2. Saad, 3. Dubinsky (všichni Columbus).

Arizona - Chicago 5:7 (2:3, 0:2, 3:2)
Branky: 11., 48. a 60. Doan, 13. Michálek, 54. Murphy - 23. a 46. Desjardins, 7. Keith, 8. Anisimov, 20. Panarin, 34. Kane, 59. Toews. Střely na branku: 37:28. Diváci: 17.197. Hvězdy zápasu: 1. Doan (Arizona), 2. Kane, 3. Keith (oba Chicago).

St. Louis - Nashville 4:3 v prodl. (1:1, 1:0, 1:2 - 1:0)
Branky: 10. Jaškin, 33. Fabbri (Jaškin), 42. Shattenkirk, 65. Steen - 15. Ekholm, 57. Weber, 59. Wilson. Střely na branku: 25:33. Diváci: 19.319. Hvězdy zápasu: 1. Steen, 2. Jaškin (oba St. Louis), 3. Weber (Nashville).

Winnipeg - Detroit 4:1 (2:0, 2:0, 0:1)
Branky: 5. a 32. Trouba, 11. Ladd, 25. Burmistrov - 42. Dacjuk. Petr Mrázek odchytal za Detroit 28 minut, z 11 střel neinkasoval a úspěšnost zásahů měl 100 procent. Střely na branku: 25:34. Diváci: 15.294. Hvězdy zápasu: 1. Hellebuyck, 2. Trouba, 3. Little (všichni Winnipeg).

Calgary - Anaheim 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)
Branka: 33. Horcoff. Střely na branku: 14:21. Diváci: 19.289. Hvězdy zápasu: 1. Gibson (Anaheim), 2. Rämö (Calgary), 3. Rakell (Anaheim).

Edmonton - Los Angeles 2:5 (0:0, 1:4, 1:1)
Branky: 30. Pouliot, 42. Letestu - 25. King, 26. Mersch, 26. Toffoli, 35. Lewis, 52. Brown. Střely na branku: 44:33. Diváci: 16.839. Hvězdy zápasu: 1. Quick, 2. Brown, 3. King (všichni Los Angeles).

Florida - Montreal 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)
Branky: 17. a 49. Barkov, 22. Jágr - 13. Pacioretty. Střely na branku: 30:30. Diváci: 19.822. Hvězdy zápasu: 1. Barkov, 2. Jágr, 3. Luongo (všichni Florida).