1. ledna 2016 • 07:01

Nestrašil pojistil gólem výhru nad lídrem NHL, Mrázek prohrál

Slavia - Jablonec: Jankovičův centr si do vlastní brány srazil Lüftner. Jablonec vede 1:0 Slavia - Jablonec: Jankovičův centr si do vlastní brány srazil Lüftner. Jablonec vede 1:0
Plzeň - Dukla: V Plzni uctili památku Františka Rajtorala minutovým potleskem Plzeň - Dukla: V Plzni uctili památku Františka Rajtorala minutovým potleskem

SOUHRN | Hokejisté Caroliny překvapili svého soupeře z Washingtonu a díky výhře 4:2 sesadili tým Capitals z čela ligy. Tam ho vystřídal Dallas. Pod vítězství Hurricanes se podepsal svým čtvrtým gólem v sezoně také český útočník Andrej Nestrašil, jenž uzavíral skóre v čase 59:42 trefou do prázdné brány.

Capitals ztratili zápas poprvé od 10. prosince, kdy podlehli 1:5 Floridě. Domácí hokejisté rozhodli o svém úspěchu na začátku třetí třetiny, kdy po gólech Erica Staala a Jeffa Skinnera v úvodní pětiminutovce odskočili do vedení 3:1. V 55. minutě sice svou 21. trefou v sezoně snížil Alexander Ovečkin, osmnáct sekund před koncem ale ukončil snahu hostů o vyrovnání Nestrašil, který bekhendem trefil odkrytou branku přes celé kluziště.

Washington během vítězné šňůry inkasoval dohromady jen třináct gólů. Před deseti dny ve vzájemném souboji s Carolinou kapituloval pouze jednou a vyhrál 2:1. Tehdy utkání skvěle vyšlo náhradnímu brankáři Philippu Grubauerovi. Čtyřiadvacetiletý německý gólman nastoupil i tentokrát, navzdory dobrému výkonu pustil tři z 36 střel.

"Řekl bych, že dvě a půl třetiny jsme na ledě skoro vůbec nebyli," kritizoval vlastní mužstvo útočník Nicklas Bäckström. "Grubauer nás dlouho držel ve hře. Chytal skvěle. Zabrali jsme až v posledních deseti minutách, snížili jsme a byli blízko vyrovnání. Ale s takovým výkonem nemůžeme pomýšlet na vítězství," dodal Bäckström.

"Hrajeme proti nim docela často a je hezké být jednou také na vítězné straně," radoval se útočník Jordan Staal, jenž se spoluhráči prohrál v říjnu i první vzájemný duel v letošní sezoně 1:4. "Washington má skvělý tým, vždy je to proti nim hrozně těžké. Ale dnes jsme dokázali využít toho, že měli slabší den," doplnil Staal.

Detroit vedení neudržel

Porážkou zakončil rok 2015 brankář Petr Mrázek. Detroit sice vedl nad Pittsburghem po první třetině 2:0, nakonec ale prohrál 2:5.

Obrat Penguins nastartoval sporný moment v první minutě druhé třetiny, kdy Patric Hörnqvist před brankou tečoval střelu Jevgenije Malkina, puk propadl Mrázkovi za záda a pak si ho český gólman srazil bruslí do branky.

Podle opakovaných záběrů je patrné, že ho Hörnqvist předtím lehce atakoval v brankovišti, rozhodčí ale po přezkoumání u videa protest Red Wings zamítli a gól uznali. "Myslím, že jsem měl puk v ruce, hráč přede mnou do mě strčil, trefil mě do vyrážečky a puk skončil v síti," řekl Mrázek.

Ve 32. minutě využil Pittsburgh další přesilovku, když si s Mrázkem pohrál Kris Letang a vyrovnal na 2:2. Ve třetí třetině Penguins dokonali obrat dvěma slepenými góly poté, co se v rozmezí 34 sekund prosadili Sidney Crosby a Malkin. Poslední gól přidal při power play do prázdné branky znovu Letang.

"První třetina se nám nepovedla, ale výkon ve druhé a třetí byl úžasný. Dokázali jsme si, že jdeme správným směrem," prohlásil trenér Mike Sullivan, jehož svěřenci o den dříve podlehli Torontu 2:3 po nájezdech. Detroit si připsal třetí porážku v základní hrací době za sebou.

Dallas znovu v čele NHL

Do pozice lídra NHL se díky zaváhání Washingtonu vrátili hokejisté Dallasu, kteří přesvědčivě porazili Nashville 5:1. Radek Faksa, který byl povolán z farmy při zranění Aleše Hemského, se do sestavy Stars nevešel.

Dallas je znovu na čele ligy, k výhře nad Nashvillem pomohli čtyřmi body Jamie Benn a Tyler SeguinDallas je znovu na čele ligy, k výhře nad Nashvillem pomohli čtyřmi body Jamie Benn a Tyler Seguin

Čtvrté vítězství v řadě oslavili hokejisté Los Angeles, kteří vyhráli 4:1 v Calgary. Kings tak získali během čtyřzápasového výjezdu po hřištích rivalů z Pacifické divize maximální počet osmi bodů.

Výsledky:

Buffalo - NY Islanders 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)
Branky: 52. R. O'Reilly - 30. Nielsen, 42. Kuljomin. Střely na branku: 43:33. Diváci: 19.070. Hvězdy zápasu: 1. Greiss, 2. Nielsen (oba Islanders), 3. Ullmark (Buffalo).

Detroit - Pittsburgh 2:5 (2:0, 0:2, 0:3)
Branky: 7. Abdelkader, 13. Smith - 32. a 59. Letang, 21. Hörnqvist, 48. Crosby, 49. Malkin. Petr Mrázek odchytal za Detroit 59 minut, z 36 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 88,9 procenta. Střely na branku: 35:37. Diváci: 20.027. Hvězdy zápasu: 1. Malkin, 2. Hörnqvist (oba Pittsburgh), 3. Abdelkader (Detroit).

Carolina - Washington 4:2 (0:0, 1:1, 3:1)
Branky: 28. Di Giuseppe, 41. E. Staal, 46. Skinner, 60. Nestrašil - 30. Bäckström, 55. Ovečkin. Střely na branku: 37:32. Diváci: 14.134. Hvězdy zápasu: 1. E. Staal, 2. Versteeg, 3. Läck (všichni Carolina).

St. Louis - Minnesota 1:3 (0:0, 1:1, 0:2)
Branky: 29. Shattenkirk - 37. Niederreiter, 52. Haula, 59. Vanek. Střely na branku: 34:29. Diváci: 19.194. Hvězdy zápasu: 1. Haula, 2. Niederreiter (oba Minnesota), 3. Shattenkirk (St. Louis).

Arizona - Winnipeg 4:2 (1:1, 0:0, 3:1)
Branky: 10. a 60. Doan, 42. Tichonov, 53. Ekman-Larsson - 4. a 48. Lowry. Střely na branku: 21:37. Diváci: 14.027. Hvězdy zápasu: 1. Doan, 2. Ekman-Larsson, 3. Domingue (všichni Arizona).

Dallas - Nashville 5:1 (0:0, 2:1, 3:0)
Branky: 49. a 56. Seguin, 33. Ja. Benn, 38. Janmark, 44. Eaves - 32. Smith. Střely na branku: 32:34. Diváci: 18.532. Hvězdy zápasu: 1. Spezza, 2. Niemi, 3. Ja. Benn (všichni Dallas).

Calgary - Los Angeles 1:4 (0:1, 0:2, 1:1)
Branky: 44. Giordano - 12. Gáborík, 22. Lucic, 24. Andreoff, 60. Pearson. Střely na branku: 24:24. Diváci: 19.289. Hvězdy zápasu: 1. Lucic (Los Angeles), 2. Ferland (Calgary), 3. Quick (Los Angeles).

Edmonton - Anaheim 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)
Branka: 12. Getzlaf. Střely na branku: 21:35. Diváci: 16.839. Hvězdy zápasu: 1. Talbot (Edmonton), 2. Gibson, 3. Getzlaf (oba Anaheim).

Colorado - Chicago 3:4 v prodl. (1:1, 1:2, 1:0 - 0:1)
Branky: 5. Söderberg, 32. McLeod, 56. Johnson - 19. Anisimov, 23. Desjardins, 25. Kane, 64. Toews. Střely na branku: 30:43. Diváci: 18.048. Hvězdy zápasu: 1. Toews (Chicago), 2. Varlamov (Colorado), 3. Kane (Chicago).