Rychlík Jágr skóroval a nasměroval Floridu, výhru má i Mrázek

0
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

SOUHRN | Jaromír Jágr vstřelil v nedělním utkání NHL svůj 15. gól v sezoně, Florida zvítězila 2:1 v Edmontonu a připsala si dvanáctou výhru v řadě. Na čtyři zápasy prodloužili vítěznou sérii hokejisté Detroitu, kteří díky 31 zákrokům Petra Mrázka dobyli 2:1 Anaheim.

Jágr už ve 4. minutě otevřel skóre zápasu, když na obranné modré čáře vypíchl kotouč obránci Oilers Darnellovi Nursemu a unikl do samostatného nájezdu. Kladenský veterán několikrát zamíchal pukem na hokejce, a přestože mu ve finále přeskočil čepel a on dokončil kličku do bekhendu naprázdno, proskotačil kotouč brankáři Camu Talbotovi mezi betony až do sítě.

Třiačtyřicetiletý český útočník byl na ledě i u druhého gólu Panterů. První útočná formace na několik vteřin sevřela obranu soupeře v jeho pásmu a obléhání úspěšně zakončili Aleksander Barkov a Jonathan Huberdeau. První přihrál zpoza branky, druhý pohotově zakončil a hosté vedli 2:0.

Z útočné produkce Panthers to tentokrát bylo vše, na úspěch to však stačilo. Ve 13. minutě sice snížil Mark Letestu, brankář Al Montoya, který dostal přednost před Robertem Luongem, ale ve zbytku utkání už neinkasoval, zaznamenal 24 zákroků a byl vyhlášen první hvězdou zápasu.

Historická tabulka střelců NHL:
1. Wayne Gretzky - 894
2. Gordie Howe - 801
3. Brett Hull - 741
4. Jaromír Jágr - 737
5. Marcel Dionne - 731

Ve skutečnosti Montoya lovil zpoza svých zad o jeden puk navíc, když ho v 7. minutě překonal Taylor Hall. Jenže hostující kouč Gerard Gallant nechal celou akci přezkoumat na videu a rozhodčí gól kvůli předchozímu ofsajdu neuznali. O 25 sekund později se na druhé straně trefil Huberdeau. "Neuznaný gól byl klíčový moment. Místo 1:1 to bylo 2:0," konstatoval Huberdeau.

Florida dvanáctou výhrou vylepšila klubové maximum, stejně tak je nejlepším počinem v historii Panthers šest vítězství za sebou na hřištích soupeřů. O další budou Jágr a spol. usilovat hned v pondělí ve Vancouveru, kde proti bývalým spoluhráčům nastoupí v brance Luongo.

Mrázek má čtvrtou výhru v řadě

Petr Mrázek vychytal všechny čtyři výhry Red Wings v řadě, přičemž za poslední tři zápasy dostal dohromady jen dva góly. V neděli na něho vyzrál pouze Corey Perry, který ve 14. minutě vyrovnal na 1:1. Pak už ale český gólman zavřel branku a vítězství Detroitu zařídil gólem v 57. minutě Riley Sheahan.

Mrázek přiznal, že zápas byl těžký hlavně na soustředění. Místy dlouhé minuty neměl žádnou práci, pak se naopak na několik minut ocitl pod palbou. "Za prvních dvanáct minut jsem měl jediný zákrok. To je vždycky těžké. Ale člověk se s tím musí poprat," uvedl třiadvacetiletý brankář, který byl zvolen třetí hvězdou utkání.

Ovečkin už dal 500 gólů

Velký večer prožil lídr Washingtonu Alexander Ovečkin, který dvěma góly přispěl k demolici Ottawy 7:1. Ruský kanonýr překonal hranici 500 branek nastřílených v NHL.

Dokázal to za 801 zápasů, což je pátý nejrychlejší počin v historii. Dříve to stihli jen Wayne Gretzky (575 zápasů), Mario Lemieux (605), Mike Bossy (647) a Brett Hull (693).

Výsledky:

Winnipeg - Buffalo 2:4 (1:2, 1:0, 0:2)
Branky: 6. Wheeler, 21. Perreault - 2., 15. a 60. Reinhart, 45. Foligno. Střely na branku: 44:29. Diváci: 15.294. Hvězdy zápasu: 1. Reinhart (Buffalo), 2. Stafford (Winnipeg), 3. Ullmark (Buffalo).

Washington - Ottawa 7:1 (2:0, 3:1, 2:0)
Branky: 37. a 50. Ovečkin, 9. Williams, 11. Oshie, 27. Sill, 28. Orlov, 49. Wilson - 24. Hoffman. Střely na branku: 36:33. Diváci: 18.506. Hvězdy zápasu: 1. Ovečkin, 2. Bäckström, 3. Grubauer (všichni Washington).

Edmonton - Florida 1:2 (1:2, 0:0, 0:0)
Branky: 13. Letestu - 4. Jágr, 8. Huberdeau. Střely na branku: 25:14. Diváci: 16.839. Hvězdy zápasu: 1. Montoya (Florida), 2. Hendricks, 3. Letestu (oba Edmonton).

Minnesota - New Jersey 1:2 (0:0, 0:0, 1:2)
Branky: 44. Parise - 42. Henrique, 47. Merrill. Střely na branku: 18:17. Diváci: 19.028. Hvězdy zápasu: 1. Merrill, 2. Henrique (oba New Jersey), 3. Parise (Minnesota).

Anaheim - Detroit 1:2 (1:1, 0:0, 0:1)
Branky: 14. Perry - 1. Tatar, 57. Sheahan. Petr Mrázek odchytal za Detroit celý zápas, z 31 střel inkasoval 1 gól a úspěšnost zásahů měl 96,8 procenta. Střely na branku: 31:24. Diváci: 17.174. Hvězdy zápasu: 1. Sheahan (Detroit), 2. Perry (Anaheim), 3. Mrázek (Detroit).

Chicago - Colorado 6:3 (2:0, 4:2, 0:1)
Branky: 17. a 33. Kane, 22. a 39. Hossa, 9. Mashinter, 35. Toews - 26. a 30. Duchene, 56. MacKinnon. Střely na branku: 35:37. Diváci: 22.007. Hvězdy zápasu: 1. Hossa, 2. Kane (oba Chicago), 3. Duchene (Colorado).