Hertl rozhodl prodloužení, Plekanec zařídil Montrealu bod

0
Zábranský? Zbrojovku řídit nebude, fotbal jde mimo něj, Kometa je srdcovka
Zimák: Vrána přiletěl nečekaně. Proč by MS mělo klapnout?

SOUHRN | Skvělou formu potvrdil v sobotním utkání NHL český útočník Tomáš Hertl, který gólem v prodloužení rozhodl o výhře San Jose 4:3 nad Dallasem. Za hosty jednou skóroval Aleš Hemský. Hertl si připsal i asistenci a byl vyhlášen první hvězdou večera. Stejnou bilanci zaznamenal Tomáš Plekanec, jehož Montreal ale získal v St. Louis jen bod za prohru 3:4 v prodloužení.

Hemský v San Jose otevřel skóre, když se k němu ve 12. minutě odrazil puk před branku a on zakončil pohotovou kličkou do bekhendu. Ve druhé třetině Žraloci dvěma góly zvrátili vedení na svou stranu, hned v první minutě třetího dějství ale vyrovnal svou 25. brankou v sezoně Tyler Seguin.

Ve 48. minutě vrátil domácím náskok v přesilové hře Marc-Edouard Vlasic, jenže za pouhých dvanáct sekund Jason Spezza opět srovnal. V nastaveném čase přišla velká chvíle Hertla, který si v útočném pásmu vyměnil puk s Vlasicem a střelou švihem z kruhu pro vhazování překonal brankáře Anttiho Niemiho, který ještě v minulé sezoně sdílel kabinu Sharks. Odchovanec pražské Slavie tak vylepšil svoji bilanci v posledních pěti zápasech na tři góly a tři asistence.

Plekanec táhl Montreal

Plekanec byl nejprve ve 31. minutě u zrodu akce, po níž se Canadiens dostali do vedení 2:1. Český hokejista vyhrál vhazování v útočném pásmu, Nathan Beaulieu zajel podél mantinelu až za branku, odkud se puk dostal na hůl Maxe Paciorettyho a ten zblízka překonal Briana Elliotta.

Jenže domácí Blues už za pouhých 67 sekund vyrovnali zásluhou Paula Stastnyho a podobný scénář se opakoval i ve třetí třetině. V 54. minutě Plekanec devátou brankou v sezoně zajistil hostům znovu vedení, hned za 44 sekund však kontroval Ty Rattie. Ve třetí minutě prodloužení zařídil výhru St. Louis Jori Lehterä.

Hlavním hrdinou večera byl ale brankář domácích Brian Elliott, který si 46 povedenými zákroky vytvořil nový osobní rekord v NHL. Symbolicky zrovna v utkání, které klub věnoval svým legendárním gólmanům Miku Liutovi, Grantu Fuhrovi a Curtisi Josephovi, kteří byli před zápasem při vzpomínkovém ceremoniálu uvítáni na ledě.

"Když se na vás koukají tihle velikáni, chcete podat sakra dobrý výkon," řekl Elliott, který chytal ve speciální retro masce a modrých betonech, připomínající Josephovo období z 90. let. "Považuji za čest, že chytám v klubu po takových skvělých gólmanech, na které jsem si jako malý hrál, když jsme to s klukama mrskali na ulici. V televizi jsem viděl spoustu jejich zápasů. Jsem rád, že jsme před nimi dotáhli zápas k vítězství," dodal třicetiletý rodák z kanadského Newmarketu.

Po měsíční přestávce vynucené zraněním se vrátil do sestavy Calgary útočník Michael Frolík a připsal si asistenci u jediného gólu Flames, kteří prohráli 1:2 po nájezdech v Edmontonu.

Výsledky:

Philadelphia - NY Rangers 2:3 po sam. nájezdech (1:1, 0:1, 1:0 - 0:0) Branky: 4. Schenn, 51. Simmonds (Voráček) - 17. Miller, 25. Kreider, rozh. nájezd Zuccarello. Střely na branku: 36:31. Diváci: 19.843. Hvězdy zápasu: 1. Zuccarello, 2. Miller, 3. Lundqvist (všichni Rangers).

Los Angeles - Ottawa 3:5 (1:0, 1:1, 1:4)
Branky: 19. Carter, 28. Lecavalier, 44. Toffoli - 32. Chiasson, 49. Ryan, 49. Pageau, 54. Zibanejad, 60. Borowiecki. Střely na branku: 33:23. Diváci: 18.230. Hvězdy zápasu: 1. Zibanejad (Ottawa), 2. Toffoli (Los Angeles), 3. Karlsson (Ottawa).

Boston - Toronto 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)
Branky: 1. a 21. Bergeron, 60. Marchand - 5. Komarov, 38. Matthias. Střely na branku: 45:29. Diváci: 17.565. Hvězdy zápasu: 1. Bergeron, 2. Marchand, 3. Krug (všichni Boston).

Buffalo - Washington 4:1 (2:0, 2:0, 0:1)
Branky: 11. Varone, 17. Schaller, 28. Kane, 36. Franson - 43. Johansson. Střely na branku: 29:34. Diváci: 19.070. Hvězdy zápasu: 1. Johnson, 2. Varone, 3. Schaller (všichni Buffalo).

St. Louis - Montreal 4:3 v prodl. (1:0, 1:2, 1:1 - 1:0)
Branky: 1. Fabbri, 32. Stastny, 55. Rattie, 63. Lehterä - 24. Subban, 31. Pacioretty (Plekanec), 54. Plekanec. Střely na branku: 22:49. Diváci: 19.501. Hvězdy zápasu: 1. Elliott, 2. Lehterä (oba St. Louis), 3. Plekanec (Montreal).

Nashville - Minnesota 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
Branky: 2. Nystrom, 47. Josi, 59. Forsberg. Střely na branku: 25:29. Diváci: 17.302. Hvězdy zápasu: 1. Hutton, 2. Josi, 3. Nystrom (všichni Nashville).

Arizona - New Jersey 0:2 (0:1, 0:0, 0:1)
Branky: 4. Boucher, 41. Palmieri. Střely na branku: 38:16. Diváci: 11.745. Hvězdy zápasu: 1. Schneider, 2. Boucher, 3. Stempniak (všichni New Jersey).

Edmonton - Calgary 2:1 po sam. nájezdech (0:1, 0:0, 1:0 - 0:0)
Branky: 51. Fayne, rozh. nájezd Purcell - 11. Bennett (Frolík). Střely na branku: 37:32. Diváci: 16.839. Hvězdy zápasu: 1. Hiller (Calgary), 2. Talbot (Edmonton), 3. Brodie (Calgary).

Columbus - Colorado 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)
Branky: 1. Dubinsky, 59. Johnson - 27. Wagner. Střely na branku: 21:30. Diváci: 17.776. Hvězdy zápasu: 1. Korpisalo, 2. Johnson, 3. Dubinsky (všichni Columbus).

San Jose - Dallas 4:3 v prodl. (0:1, 2:0, 1:2 - 1:0)
Branky: 24. a 48. Vlasic (na první Hertl), 32. Tierney, 62. Hertl - 12. Hemský, 41. Seguin, 49. Spezza. Střely na branku: 39:35. Diváci: 17.562. Hvězdy zápasu: 1. Hertl, 2. Vlasic (oba San Jose), 3. Spezza (Dallas).