Mrázek zářil pod otevřeným nebem. Má výhru i přihrávku na gól

0
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

Gólovou asistenci a 24 zákroků si připsal brankář Petr Mrázek v sobotním utkání NHL pod širým nebem, v němž jeho Detroit na baseballovém stadionu v Denveru zvítězil nad Coloradem 5:3. Po jedné přihrávce zaznamenali také Tomáš Plekanec, jehož Montreal porazil Toronto 4:1, a Jaromír Jágr při prohře Floridy 3:4 po nájezdech v Columbusu.

O výhře Red Wings před padesáti tisíci diváky rozhodl pouhých 60 sekund před koncem třetí třetiny pětatřicetiletý útočník Brad Richards, který se štěstím dorazil do branky střelu dalšího veterána Niklase Kronwalla od modré čáry.

Při následné power play vyhrál Pavel Dacjuk vhazování v obranném pásmu směrem k Mrázkovi, ten jej pohotově rozehrál odrazem o mantinel a Darren Helm zpečetil vítězství trefou do prázdné branky. "Nezapomenutelný večer a důležité dva body," glosoval triumf Mrázek na svém twitterovém účtu.

Autor rozhodujícího gólu Richards přiznal, že vítězná trefa byla dílem štěstí. "Lhal bych vám, kdybych tvrdil, že jsem zkoušel střílet. Snažil jsem se posunout puk za branku. Brankář byl trošku mimo pozici a nevím, jestli se to odrazilo od jeho zad nebo od čeho, každopádně to beru," smál se Richards, jenž hrál už páté venkovní utkání. A o výhře v něm rozhodl už podruhé, prvně se mu to podařilo v roce 2012, kdy jeho Rangers porazili 3:2 Philadelphii.

Ve větru a za mírného sněžení přitom měli k vítězství dlouho blíž domácí hokejisté - od 15. minuty vedli 2:1 a stejný stav svítil na ukazateli skóre i po dvou třetinách. Jenže ve 42. minutě vyrovnal Gustav Nyquist a v 54. minutě dostal hosty do vedení Justin Abdelkader. O pouhých 14 sekund později pak vyrovnal na 3:3 Alex Tanguay.

Už v odpoledním utkání se dařilo dalšímu českému brankáři Michalu Neuvirthovi, který vychytal výhru Philadelphie 4:2 nad Arizonou a byl vyhlášen první hvězdou zápasu. Sedmadvacetiletý gólman si připsal 29 zákroků a navázal na výkon ze čtvrtečního duelu proti Minnesotě, v němž se blýskl "zázračným" zákrokem v závěrečných sekundách.

Neuvirth první hvězdou, Jágr s asistencí

V sestavě Philadelphie chyběl po 286 zápasech v řadě Jakub Voráček , jenž má nespecifikované zranění v dolní části těla. Český útočník je s 48 body druhým nejproduktivnějším hráčem Flyers, kteří naopak po třech zápasech přivítali na ledě útočníka Claudea Girouxe. Kapitán týmu při návratu po zranění skóroval a připsal si 500. bod v kariéře.

"S ním v sestavě jsme se cítili o mnoho lépe," zdůraznil Neuvirth. "Díky němu máme jedny z nejlepších přesilovek v lize. Je to skvělý lídr. Všichni jsme rádi, že je zase zpátky," dodal český gólman na adresu Girouxe.

Florida, která během zápasu oznámila angažování tří posil včetně Jiřího Hudlera a Jakuba Kindla, vedla v Columbusu v polovině utkání už 2:0. Nejprve Jágr ve 13. minutě přihrál před brankou na Aleksandera Barkova, od jehož brusle se kotouč odrazil do sítě, ve 31. minutě se pak po delším obléhání útočného pásma prosadil přesnou střelou Vincent Trocheck.

Z televizních záběrů se zdálo, že Jágrovi měla patřit druhá asistence, v zápise o utkání ale nepochopitelně zůstal místo něho uveden Garrett Wilson, který clonil před brankou.

Blue Jackets pak skóre třemi trefami otočili, aspoň bod pro Floridu vystřelil v 55. minutě dorážkou v přesilové hře Logan Shaw. V penaltovém rozstřelu zajistil Columbusu bod navíc Brandon Dubinsky, který se v nájezdech prosadil jako jediný. Barkov a Nick Bjugstad trefili na druhé straně jen tyč.

"První polovinu zápasu jsme hráli opravdu velmi dobře. Utkání jsme měli pod kontrolou," prohlásil trenér Floridy Gerard Gallant, jehož svěřenci vyhráli první třetinu 13:1 na střely. "Pak jsme ale trošku usnuli. A Columbus potvrdil, že posledních deset zápasů podává kvalitní výkony," dodal Gallant.

Hemského bolel žaludek

Po delší době na sebe upozornil Radek Faksa, jenž přihrál na dva góly Dallasu, který ale prohrál s New York Rangers 2:3. Stars sice dokázali čtyři minuty před koncem smazat jednobrankové manko, za dalších 68 sekund ale rozhodl o výhře hostů obránce Kevin Klein.

Utkání nedohrál Aleš Hemský, který odstoupil po první třetině. "Bolel ho žaludek. Zatím nevím, co přesně mu je, ale stěžoval si už před zápasem. Nebylo to něco, co by vyplynulo ze hry," poznamenal trenér Lindy Ruff.

Calgary se v sobotu zbavilo nejen Hudlera, ale i vítězství nad Ottawou, kterou Flames po dvou třetinách poráželi 4:2, nakonec ale prohráli 4:6. Hosté otočili zápas díky hattricku Miky Zibanejada, který v rozmezí 47. a 49. minuty vstřelil tři góly během 158 sekund.

Čistým hattrickem se blýskl také Filip Forsberg, jenž byl autorem všech tří gólů ve druhé třetině při výhře Nashvillu 5:0 nad St. Louis.

Výsledky NHL:

Philadelphia - Arizona 4:2 (3:1, 0:0, 1:1)
Branky: 10. Laughton, 18. Giroux, 19. Gagner, 58. Bellemare - 14. Richardson, 47. Ekman-Larsson. Michal Neuvirth odchytal za Philadelphii celý zápas, z 31 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 93,6 procenta. Střely na branku: 33:31. Diváci: 19.773. Hvězdy zápasu: 1. Neuvirth, 2. Streit, 3. Giroux (všichni Philadelphia).

Pittsburgh - Winnipeg 4:1 (0:0, 2:1, 2:0)
Branky: 21. a 31. Hagelin, 21. Letang, 46. S. Wilson - 32. Wheeler. Střely na branku: 33:28. Diváci: 18.650. Hvězdy zápasu: 1. Hagelin, 2. Pouliot, 3. Cole (všichni Pittsburgh).

Columbus - Florida 4:3 po sam. nájezdech (0:1, 1:1, 2:1 - 0:0)
Branky: 32. Hartnell, 44. Jones, 48. Saad, rozh. nájezd Dubinsky - 12. Barkov (Jágr), 31. Trocheck, 55. Shaw. Střely na branku: 25:31. Diváci: 15.400. Hvězdy zápasu: 1. Dubinsky, 2. Wennberg, 3. Jones (všichni Columbus).

Nashville - St. Louis 5:0 (1:0, 3:0, 1:0)
Branky: 21., 26. a 35. Forsberg, 6. C. Smith, 45. C. Wilson. Střely na branku: 29:28. Diváci: 17.379. Hvězdy zápasu: 1. Forsberg, 2. Rinne, 3. Smith (všichni Nashville).

Montreal - Toronto 4:1 (1:1, 1:0, 2:0)
Branky: 47. a 49. Pacioretty (na druhou Plekanec ), 8. Galchenyuk, 31. Smith-Pelly - 6. Hunwick. Střely na branku: 36:32. Diváci: 21.288. Hvězdy zápasu: 1. Condon, 2. Pacioretty, 3. Eller (všichni Montreal).

Colorado - Detroit 3:5 (2:1, 0:0, 1:4)
Branky: 8. MacKinnon, 15. Barrie, 54. Tanguay - 6. Tatar, 42. Nyquist, 54. Abdelkader, 60. Richards, 60. Helm (Mrázek). Petr Mrázek odchytal za Detroit celý zápas, z 27 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 88,9 procenta. Střely na branku: 27:28. Diváci: 50.095 (hráno na baseballovém stadionu).

Dallas - NY Rangers 2:3 (0:0, 1:1, 1:2)
Branky: 30. Sceviour (Faksa), 56. Nichuškin (Faksa) - 25. Kreider, 49. McDonagh, 58. Klein. Střely na branku: 38:29. Diváci: 18.532. Hvězdy zápasu: 1. Lundqvist (Rangers), 2. Sceviour (Dallas), 3. McDonagh (Rangers).

Los Angeles - Buffalo 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
Branky: 25. a 54. Pearson. Střely na branku: 35:23. Diváci: 18.230. Hvězdy zápasu: 1. Pearson, 2. Enroth, 3. Lecavalier (všichni Los Angeles).

Calgary - Ottawa 4:6 (2:1, 2:1, 0:4)
Branky: 31. a 40. Gaudreau, 7. Colborne, 8. Monahan - 47., 48. a 49. Zibanejad, 19. Z. Smith, 35. Paul, 60. Pageau. Střely na branku: 38:26. Diváci: 19.289. Hvězdy zápasu: 1. Zibanejad (Ottawa), 2. Gaudreau, 3. Brodie (oba Calgary).

Gólovou asistenci a 24 zákroků si připsal Petr Mrázek v sobotním utkání NHL pod širým nebem