Hertl první hvězdou zápasu ve Vancouveru, Florida prohrála

0
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

SOUHRN | Tomáš Hertl přispěl v nedělním utkání NHL jedním gólem k výhře San Jose 4:1 ve Vancouveru a byl vyhlášen první hvězdou zápasu. Z českých hráčů bodoval ještě Dmitrij Jaškin, který se asistencí podílel na vítězství St. Louis 5:2 v Carolině. Až v pátém utkání po 44. narozeninách vyšel naprázdno Jaromír Jágr a s Floridou podlehl v Minnesotě 1:3.

San Jose prohrávalo ve Vancouveru, kterému kvůli zranění chyběl Radim Vrbata, po dvou třetinách 0:1, ale v závěrečné části gólovou smrští zápas otočilo. Obrat odstartoval Joe Pavelski a za dvě a půl minuty přidal tečí druhou branku Hertl. V přesilové hře pět na tři zvýšil Patrick Marleau a výhru zpečetil při závěrečné power play Justin Braun.

"Dvě třetiny jsme hráli slušně, ale jak už se nám v této sezoně stalo mnohokrát, ve třetí třetině jsme úplně vypadli z role. Jakoby na led přišel jiný tým. Je to zklamání," uvedl po utkání obránce Vancouveru Luca Sbisa, jehož slova potvrzuje i statistika. Kanadský klub dotáhl do vítězného konce jen 14 z 24 zápasů, ve kterých vedl po čtyřiceti minutách hry. V tom je nejhorší v lize.

Ztráta je pro Vancouver o to bolestivější, že v případě výhry mohl stáhnout v tabulce manko na San Jose na osm bodů. Přesně tolik jim zároveň chybí i na druhou divokou kartu v Západní konferenci. "Znali jsme důležitost zápasu. Že nás nahánějí a že máme možnost jim odskočit na slušnou vzdálenost. A jsem rád, že se nám to povedlo. Třetí třetinu jsme odehráli opravdu dobře," řekl brankář San Jose Martin Jones, který poprvé chytal v NHL ve svém rodném městě.

Jaškin stál v úvodu prostřední třetiny u zrodu důležité trefy na 2:2, když v rohu kluziště pomohl vybojovat kotouč pro skórujícího Davida Backese. Hosty vyrovnávací gól nakopl a dalšími brankami Kylea Brodziaka, Robbyho Fabbriho a Alexe Pietranela zápas ovládli. Carolina citelně postrádala kapitána Erika Staala, který byl hodinu před utkáním vyměněn do New York Rangers, a zápas nakonec dohrávala jen na devět útočníků.

"Zůstala po něm (Staalovi) díra a musíme vymyslet, jak ho nahradit. Je to urostlý hokejista, který hrál dvacet minut za zápas, nastupoval v klíčových herních situacích. Myslím si, že to dnes ovlivnilo náš výkon. Ale taková je realita. Výměny k hokeji patří," uvedl domácí trenér Bill Peters, který se musel poprvé obejít bez Andreje Nestrašila. Český útočník utrpěl v minulém utkání zranění zad a do této sezoně již nezasáhne.

Minnesota zvítězila ve své aréně poprvé od 28. prosince a prolomila sérii devíti domácích proher. Zápas rozhodl v 51. minutě Erik Haula, který skóroval ze samostatného úniku a zlomil tím nerozhodný stav 1:1. Čeští hráči Jiří Hudler a Jakub Kindl, které Florida získala v sobotu před uzávěrkou přestupů, by se k týmu měli připojit v úterý.

Premiéru v novém působišti si již odbyl Tomáš Fleischmann a s Chicagem porazil lídra soutěže Washington 3:2. Český útočník nastupoval ve třetí formaci a se spoluhráči Andrewem Desjardinsem a Teuvem Teräväinenem si vytvořili několik šancí. Fleischmann na ledě strávil třináct minut a důvěru dostával i v oslabení.

Aktuálně nejlepší formou se v NHL mohou pochlubit hokejisté Anaheimu, kteří v kalifornském derby přehráli Los Angeles 4:2 a připsali si osmou výhru v řadě. Hlavním strůjcem úspěchu byl Corey Perry, který vstřelil hattrick a na zbývající gól přihrál. Daří se i hráčům Tampy Bay, kteří uspěli v Bostonu 4:1 a prodloužili sérii vítězství na šest utkání.

Výsledky:

Chicago - Washington 3:2 (1:1, 1:0, 1:1)
Branky:
7. Kane, 39. Toews, 53. Rasmussen - 7. Johansson, 57. Kuzněcov. Střely na branku: 23:30. Diváci: 22.218. Hvězdy zápasu: 1. Teräväinen, 2. Rasmussen (oba Chicago), 3. Johansson (Washington).

Carolina - St. Louis 2:5 (2:1, 0:2, 0:2)
Branky: 9. Skinner, 10. Hainsey - 3. Rattie, 21. Backes (Jaškin), 32. Brodziak, 47. Fabbri, 47. Pietrangelo. Střely na branku: 34:40. Diváci: 15.128. Hvězdy zápasu: 1. Pietrangelo (St. Louis), 2. Skinner (Carolina), 3. Brodziak (St. Louis).

Minnesota - Florida 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)
Branky: 6. Coyle, 51. Haula, 60. Pominville - 28. Ekblad. Střely na branku: 27:18. Diváci: 19.093. Hvězdy zápasu: 1. Haula, 2. Parise (oba Minnesota), 3. Luongo (Florida).

Boston - Tampa Bay 1:4 (1:2, 0:2, 0:0)
Branky: 7. K. Miller - 15. a 29. Callahan, 12. Killorn, 31. Stamkos. Střely na branku: 33:30. Diváci: 17.565. Hvězdy zápasu: 1. Callahan, 2. Stamkos, 3. Bishop (všichni Tampa Bay).

Vancouver - San Jose 1:4 (0:0, 1:0, 0:4)
Branky: 24. D. Sedin - 45. Pavelski, 47. Hertl, 55. Marleau, 59. Braun. Střely na branku: 24:28. Diváci: 18.570. Hvězdy zápasu: 1. Hertl (San Jose), 2. Hamhuis (Vancouver), 3. Pavelski (San Jose).

Anaheim - Los Angeles 4:2 (1:1, 1:1, 2:0)
Branky: 17., 38. a 42. Perry, 46. Perron - 20. Martinez, 30. Pearson. Střely na branku: 29:29. Diváci: 17.174. Hvězdy zápasu: 1. Perry, 2. Vatanen, 3. Despres (všichni Anaheim).

Edmonton - NY Islanders 3:1 (0:0, 0:1, 3:0)
Branky: 51. Lander, 52. Draisaitl, 57. Davidson - 38. Cizikas. Střely na branku: 26:37. Diváci: 16.839. Hvězdy zápasu: 1. Talbot, 2. Hall, 3. Lander (všichni Edmonton).