Matěj Hejda
15. března 2016 • 12:20

Frolíkův večer! Hattrick, góly v oslabení, ale byl až třetí hvězda

RENTGEN SPECIÁL: Hlavní pilíře úspěchu Liberce? Obránce centruje, obránce zakončuje RENTGEN SPECIÁL: Hlavní pilíře úspěchu Liberce? Obránce centruje, obránce zakončuje
SESTŘIH: Mönchengladbach – Hamburk 3:1. Zářili Raffael s Hazardem SESTŘIH: Mönchengladbach – Hamburk 3:1. Zářili Raffael s Hazardem

OHLAS | Dal hattrick, přesto byl zvolen až třetí hvězdou utkání. Lídr Flames Sean Monahan se dvěma góly a urostlý obránce Dougie Hamilton s třemi přesnými pasy dostali v hodnocení přednost. Český útočník Michael Frolík v utkání se St. Louis přesto dominoval. Zaujal svoji práci v oslabení, ze které vytěžil dva klíčové góly a pomohl tak Flames k vítězství 7:4.

"Hodně jsme po nich šli a vyplynulu to z našeho tlaku," pochvaloval si český rychlík.

Když trenér Josef Jandač sestavoval základní šestnáctku jádra týmu pro Světový pohár 2016, jednu kolonku si mohl ihned v klidu odškrtnout. Hráče na oslabení má český výběr opravdu exkluzivní. Kromě dlouholetého experta Tomáše Plekance je tu druhý odchovanec kladenského hokeje, který také v menším počtu hráčů na ledě vyniká.

Svoji výstavní disciplínu Michael Frolík znovu předvedl domácím utkání proti St. Louis, kdy dvěma góly v oslabení zlomil odpor soupeře a závěru střelou do prázdné branky dokonal třígólový večer.

„Je to hlavně díky skvělé práci spoluhráčů, kteří zachytili jejich rozehrávku a hned mi to dali volně do jízdy,“ nezapomněl Frolík pochválit své kolegy v rozhovoru pro Flames TV.

První Frolíkův gólový moment přišel v závěru úvodní třetiny, kdy sólový únik v oslabení zakončil povedenou forhendovou kličkou a vyrovnáním na 2:2. Jakoby tím Calgary nabudil, neboť i s přispěním dvou branek Seana Monahana kanadský klub ovládl prostřední část a soupeři odskočil na 5:2.

„Ten gól by jeden z rozhodujících momentů v utkání. Rozbili jsme jim jejich silnou obranou strukturu, od toho momentu soupeř začal trochu zmatkovat a toho jsme využili,“ uvedl po utkání kouč domácích Bob Hartley.

„Frou (Michael Frolík) dnes předvedl skvělý výkon. S Backsem (Mikael Backlund) při oslabení skvěle spolupracují, oba mají rychlost a takové zaváhání trestají,“ vysekl Hartley poklonu svým svěřencům.

Jenže hosté ještě dvěma trefami duel v poslední třetině zdramatizovali. Další komplikace nepřipustil až český hráč, který se v 57. minutě po chybné rozehrávce St. Louis opět ocitl tváří v tvář gólmanovi a uspěl se stejným provedením jako v prvním případě.

"Myslím si, že pokud by měli v brance stejného gólmana, udělal bych něco jiného. Ale tím, že je vystřídali (Jakea Allena nahradil po čtvrté brance Anders Nilsson), jsem si říkal, proč to nezkusit znovu? A vyšlo to," vylíčil Frolík, jenž se stal prvním hráčem Flames od roku 1998, který se v jednom utkání dvakrát prosadil v oslabení.

Osmadvacetiletý útočník pak v poslední minutě dokonal hattrick. Nejprve málem prováhal svoji šanci na třetí branku v utkání. Vše ale napravil a moment později, kdy z ostrého úhlu střelou od mantinelu trefil přesně.

Hry v oslabení si český tým opravdu na turnaji bát nemusí. Plekanec, Palát, Sobotka a Frolík v nich budou zajisté vynikat.