Jágr dvěma body pomohl k výhře v derby, Mrázek musel z brány

0
Lokvenc: Chemie Kuchty a Birmančeviče je úžasná! Chorý není zákeřňák
CESTA ZE DNA: Jsme silnější, než si myslíme, říká zápasník Peňáz

SOUHRN | Dva body Jaromíra Jágra znamenaly i dva body pro Floridu. Český útočník si v derby na ledě Tampy připsal branku a nahrávku a po vítězství 5:2 byl vyhlášen třetí hvězdou utkání. Jednu branku vstřelil za vítězný tým také útočník Jiří Hudler. Panthers tak svého soka předběhli v tabulce a jsou na čele Atlantické divize.

Panthers prohrávali od 6. minuty 0:1 po trefě Tylera Johnsona, na níž se podílel Ondřej Palát, ještě do přestávky ale skóre otočili. Ve 14. minutě vyrovnal ranou z úhlu Vincent Trocheck, v 19. minutě poslal hosty do vedení Jágr, který završil dlouhé obléhání branky Lightning v přesilové hře přesnou střelou švihem z kruhu pro vhazování. Čtyřiačtyřicetiletý veterán tak dal svůj 25. gól v sezoně a potvrdil pozici nejlepšího českého střelce v lize.

Ve druhé třetině navýšil náskok hostů svým patnáctým gólem v sezoně Hudler, který před brankou tečoval střelu obránce Alexe Petrovice od modré čáry. Ve 45. minutě Jágr vystihl rozehrávku Blesků v jejich obranném pásmu, k puku se po několika odrazech dostal Jonathan Huberdeau a další pohotovou střelou zvýšil už na 4:1. Za domácí pak sice snížil Steven Stamkos, ale při power play pečetil vítězství hostů Jussi Jokinen.

Panthers potvrdili, že se jim na rivala z Floridy daří, když vyhráli čtvrtý z pěti vzájemných zápasů v sezoně a osamostatnili se v čele Atlantické divize, kde mají před Tampou dvoubodový náskok. "Nešlo nám o vzájemnou bilanci, ale dívali jsme se na tabulku. Byl to pro nás důležitý zápas, jako by šlo o play off," připustil brankář Roberto Luongo, který přispěl k triumfu 33 zákroky a byl vyhlášen nejlepším hráčem večera.

Mrázek musel z brány

Naopak nehezký zápas prožil už odpoledne brankář Petr Mrázek, jehož Detroit podlehl 2:7 Pittsburghu. Red Wings sice po první třetině vedli 1:0, Penguins ale ve druhé třetině čtyřmi góly skóre otočili a český gólman se už ve 36. minutě předčasně poroučel na střídačku. Výměna brankářů však Detroitu nebyla nic platná, náhradník Jimmy Howard kapituloval ve třetí třetině ještě třikrát.

"Věděli jsme, že tohle je klíčový zápas a taky jsme k němu tak přistoupili," radoval se útočník Carl Hagelin, jehož tým navýšil svůj náskok na Detroit v tabulce Východní konference na rozdíl pěti bodů. "Detroit se k nám začal nebezpečně přibližovat, takže jsme získali důležité dva body a udrželi si odstup," konstatoval Hagelin.

Hlavními strůjci triumfu byli Phil Kessel a Nick Bonino, kteří pěti body za gól a čtyři asistence v jednom zápase zaznamenali své osobní maximum v kariéře. Zejména u Bonina je takový příspěvek neobvyklý, v předchozích 54 zápasech posbíral dohromady 16 bodů. "Odehrál skvělý zápas. Trápí nás početná marodka a je důležité, aby to na sebe vzali ostatní hráči. A on byl jeden z nich," pochválil ho kouč Mike Sullivan.

Mrázek byl střídán podruhé za poslední tři utkání. "Samozřejmě to není výsledek, jaký jsme si přáli," litoval. "Začali jsme dobře, vyhráli jsme první třetinu 1:0. Ale ve druhé třetině jsme brzy inkasovali, měli jsme pech na smolné odrazy puku - jeden šel do branky od mé nohy, druhý od zadku - skóre se rychle otočilo a konec znáte," řekl Mrázek.

Naštěstí pro Red Wings neuspěl ani jejich hlavní sok v bitvě o play off Philadelphia, která prohrála 1:2 v Arizoně. V souboji o druhou divokou kartu ve Východní konferenci mají oba celky stále 85 bodů.

Washingtonu zkazil radost Dallas

Zisk Prezidentovy trofeje pro nejlepší tým základní části stále nemůže slavit Washington, který prohrál 0:4 se St. Louis. Blues už ve čtvrtém zápase za sebou nedostali gól a jejich neprůstřelnost trvá 240 minut a 18 sekund, což je nový klubový rekord. Avšak zatímco tři předchozí čistá konta vychytal Brian Elliott, tentokrát udržel nulu Jake Allen, který si připsal 34 úspěšných zákroků.

Capitals mohl pohár přihrát nezdar Dallasu, ten však zvítězil 4:2 v San Jose. Jeden gól Sharks vstřelil Tomáš Hertl, jemuž schází jediný zásah, aby poprvé v NHL pokořil hranici dvaceti branek za sezonu.

Buffalo - Winnipeg 3:2 (1:2, 0:0, 2:0)
Branky: 9. Fasching, 42. Reinhart, 45. Eichel - 5. Ehlers, 6. Copp. Střely na branku: 29:20. Hvězdy zápasu: 1. Reinhart, 2. Eichel, 3. Fasching (všichni Buffalo). Diváci: 19.070.

Detroit - Pittsburgh 2:7 (1:0, 0:4, 1:3)
Branky: 9. Athanasiou, 46. Green - 32. a 49. Hagelin, 21. Kunitz, 25. Letang, 36. Kessel, 47. Fehr, 55. Bonino. Petr Mrázek odchytal za Detroit 36 minut, inkasoval čtyři branky z 27 střel a úspěšnost zákroků měl 85,2 procenta. Hvězdy zápasu: 1. Kessel, 2. Hagelin, 3. Bonino (všichni Pittsburgh). Diváci: 20.027.

Colorado - Minnesota 0:4 (0:0, 0:2, 0:2)
Branky: 32. a 45. Parise, 40. Schroeder, 52. Granlund. Střely na bránu: 29:35. Hvězdy zápasu: 1. Parise, 2. Dubnyk, 3. Spurgeon (všichni Minnesota). Diváci: 18.007.

San Jose - Dallas 2:4 (0:1, 0:2, 2:1)
Branky: 44. Ward, 46. Hertl - 16. a 25. Janmark (na první Hemský), 35. Sharp, 59. Ja. Benn. Střely na bránu: 36:17. Hvězdy zápasu: 1. Janmark, 2. Spezza, 3. Niemi (všichni Dallas). Diváci: 16.439.

Toronto - Boston 1:3 (1:0, 0:2, 0:1)
Branky: 17. B. Smith - 23. Bergeron, 47. Chára (Krejčí), 60. Beleskey (Krejčí). Střely na branku: 26:33. Diváci: 19.185. Hvězdy zápasu: 1. Rask (Boston), 2. Bernier (Toronto), 3. Chára (Boston).

Montreal - NY Rangers 2:5 (1:1, 1:4, 0:0)
Branky: 13. Eller, 36. Danault - 29. a 31. Kreider, 4. Miller, 22. Brassard, 40. Stepan. Střely na branku: 26:23. Diváci: 21.288. Hvězdy zápasu: 1. Brassard, 2. Kreider, 3. Stepan (všichni Rangers).

Los Angeles - Edmonton 6:4 (2:2, 3:0, 1:2)
Branky: 1. a 24. Toffoli, 11. a 60. Carter, 34. Andreoff, 38. Lewis - 50. a 57. Maroon, 1. Eberle, 10. McDavid. Střely na branku: 33:29. Diváci: 18.230. Hvězdy zápasu: 1. Toffoli, 2. Lucic, 3. Carter (všichni Los Angeles).

Tampa Bay - Florida 2:5 (1:2, 0:1, 1:2)
Branky: 6. Johnson (Palát), 57. Stamkos - 14. Trocheck, 19. Jágr, 36. Hudler, 45. Huberdeau (Jágr), 60. Jokinen. Střely na branku: 35:27. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Luongo, 2. Huberdeau, 3. Jágr (všichni Florida).

Washington - St. Louis 0:4 (0:0, 0:3, 0:1)
Branky: 25. Brodziak, 32. Parayko, 33. Tarasenko, 58. Berglund. Střely na branku: 32:29. Diváci: 18.506. Hvězdy zápasu: 1. Allen, 2. Parayko, 3. Brodziak (všichni St. Louis).

Carolina - NY Islanders 3:4 v prodl. (0:2, 3:0, 0:1 - 0:1)
Branky: 21. Rask, 26. Skinner, 29. McClement - 41. a 65. Clutterbuck, 2. Okposo, 16. Kuljomin. Střely na branku: 36:31. Diváci: 11.636. Hvězdy zápasu: 1. Clutterbuck, 2. Kuljomin (oba Islanders), 3. Skinner (Carolina).

Nashville - Columbus 5:1 (2:1, 2:0, 1:0)
Branky: 4. Neal, 18. Ekholm, 27. Smith, 35. Weber, 41. Järnkrok - 12. Jenner. Střely na branku: 48:19. Diváci: 17.113. Hvězdy zápasu: 1. Josi, 2. Weber, 3. Neal (všichni Nashville).

Calgary - Chicago 1:4 (0:0, 1:2, 0:2)
Branky: 33. D. Hamilton - 26. a 59. Ladd, 40. Shaw (Rozsíval), 60. Teräväinen. Střely na branku: 32:27. Diváci: 19.289. Hvězdy zápasu: 1. Darling (Chicago), 2. Ortio (Calgary), 3. Shaw (Chicago).

Arizona - Philadelphia 2:1 (0:0, 2:0, 0:1)
Branky: 36. Doan, 40. Stone (Hanzal) - 60. Couturier. Střely na branku: 17:35. Diváci: 16.002. Hvězdy zápasu: 1. Smith, 2. Michálek, 3. Gordon (všichni Arizona).

Ottawa - Anaheim 3:4 v prodl. (1:0, 2:0, 0:3 - 0:1)
Branky: 20. Hoffman, 21. Karlsson, 37. Neil - 46. Getzlaf, 52. Silfverberg, 60. Lindholm, 63. Rakell. Střely na branku: 32:39. Diváci: 18.162. Hvězdy zápasu: 1. Rakell, 2. Perry (oba Anaheim), 3. Neil (Ottawa).