14. dubna 2016 • 11:00

Oko za oko. Sám málem přišel o zrak, teď zranil parťáka Lundqvista

Mladá Boleslav - Příbram: Rezek krásně trefil balon z voleje a Příbram vede 1:0 Mladá Boleslav - Příbram: Rezek krásně trefil balon z voleje a Příbram vede 1:0
Sparta - Vítkovice: Nepříjemný moment! Hudeček narazil helmou na plexisklo Sparta - Vítkovice: Nepříjemný moment! Hudeček narazil helmou na plexisklo

Ztratit zápas? Stane se, úvodní prohra 2:5 s Pittsburghem nemusí být pro Rangers optikou celé série 1. kola play off NHL zásadní. Přijít o Henrika Lundqvista? To zavání kalamitou, brankářská jednička týmu z New Yorku nedochytala první zápas po zásahu do oka od spoluhráče Marca Staala.

K nezaviněnému incidentu mezi parťáky došlo v poslední minutě první třetiny. Staal před brankou otesával nováčka Oskara Sundqvista a neuhlídal svou hokejku, čepel prošla skrz Ludqvistovu mřížku a poranila olympijského vítěze z Turína 2006 na pravém oku.

Otřesený švédský brankář po ošetření pokračoval v utkání, za půl minuty ale inkasoval první gól z hole důrazného Patrika Hörnqvista, který do konce zápasu zkompletoval hattrick. Od druhé třetiny už za hosty chytal Antti Raanta.

"Vůbec jsem nevěděl, kam jsem Henrika trefil. Kdykoli musí z utkání odstoupit takovým způsobem, není to dobré," zlobil se na sebe před novináři Staal. "Ale nemyslím si, že by se naše hra nějak změnila. Raanta nám v sezoně vychytal spoustu výher a i dnes si vedl slušně," chválil Staal dvojku Rangers, která inkasovala ze šestnácti střel tři branky.

"Věřím, že bude v pořádku, je strašně důležitou součástí našeho týmu, dodává nám klid," řekl před novináři Marcův bratr Eric Staal.

Lundqvistův zdravotní stav bude upřesněn v průběhu dne, jeho start ve druhém zápasu série v noci ze soboty na neděli je nejistý. Trable na brankovišti ale neřeší jen Rangers, ani v brance Pittsburghu nestartovala brankářská jednička. Marc-Andre Fleury nemohl nastoupit kvůli otřesu mozku, ale skvěle ho v debutu v play off zastoupil Jeff Zatkoff, který kryl 35 střel a po Hörnqvistovi (3+1) byl druhou hvězdou zápasu.

Marc Staal také málem přišel o oko

Marc Staal si strach o zrak také prožil. 5. března 2013 kanadského obránce trefila přímo do oka tečovaná střela z hole Kimmo Timonena z Philadelphie. Vysoký zadák se svíjel v bolestech na ledě, okolo krev, hodně ošklivý moment...

"O týden později mi lékař řekl, že už nikdy moje oko nebude fungovat na 100%. To byl asi nejhorší den ze všech," říkal tehdy Staal, podle kterého bylo nejhorší jen ležet doma a přemýšlet nad tím, co všechno ho v nejbližší době čeká.

Těžké byly i první dvě noci. "Moje manželka byla obě noci vzhůru, každých 20 minut mi utírala krev, která mi tekla z pravého oka," dodal Staal, který toto zranění považuje za nejtěžší situaci, se kterou se musel v životě potýkat.

Lundqvistova újma snad tak vážná nebude.