14. dubna 2016 • 11:00

Oko za oko. Sám málem přišel o zrak, teď zranil parťáka Lundqvista

Zlín - Plzeň: Případ pro jestřábí oko! Diop hlavičkoval o břevno na zem, gól to není Zlín - Plzeň: Případ pro jestřábí oko! Diop hlavičkoval o břevno na zem, gól to není
Krčmář ovládl titulový zápas na Heroes Gate. Podívejte se na celý duel Krčmář ovládl titulový zápas na Heroes Gate. Podívejte se na celý duel

Ztratit zápas? Stane se, úvodní prohra 2:5 s Pittsburghem nemusí být pro Rangers optikou celé série 1. kola play off NHL zásadní. Přijít o Henrika Lundqvista? To zavání kalamitou, brankářská jednička týmu z New Yorku nedochytala první zápas po zásahu do oka od spoluhráče Marca Staala.

K nezaviněnému incidentu mezi parťáky došlo v poslední minutě první třetiny. Staal před brankou otesával nováčka Oskara Sundqvista a neuhlídal svou hokejku, čepel prošla skrz Ludqvistovu mřížku a poranila olympijského vítěze z Turína 2006 na pravém oku.

Otřesený švédský brankář po ošetření pokračoval v utkání, za půl minuty ale inkasoval první gól z hole důrazného Patrika Hörnqvista, který do konce zápasu zkompletoval hattrick. Od druhé třetiny už za hosty chytal Antti Raanta.

"Vůbec jsem nevěděl, kam jsem Henrika trefil. Kdykoli musí z utkání odstoupit takovým způsobem, není to dobré," zlobil se na sebe před novináři Staal. "Ale nemyslím si, že by se naše hra nějak změnila. Raanta nám v sezoně vychytal spoustu výher a i dnes si vedl slušně," chválil Staal dvojku Rangers, která inkasovala ze šestnácti střel tři branky.

"Věřím, že bude v pořádku, je strašně důležitou součástí našeho týmu, dodává nám klid," řekl před novináři Marcův bratr Eric Staal.

Lundqvistův zdravotní stav bude upřesněn v průběhu dne, jeho start ve druhém zápasu série v noci ze soboty na neděli je nejistý. Trable na brankovišti ale neřeší jen Rangers, ani v brance Pittsburghu nestartovala brankářská jednička. Marc-Andre Fleury nemohl nastoupit kvůli otřesu mozku, ale skvěle ho v debutu v play off zastoupil Jeff Zatkoff, který kryl 35 střel a po Hörnqvistovi (3+1) byl druhou hvězdou zápasu.

Marc Staal také málem přišel o oko

Marc Staal si strach o zrak také prožil. 5. března 2013 kanadského obránce trefila přímo do oka tečovaná střela z hole Kimmo Timonena z Philadelphie. Vysoký zadák se svíjel v bolestech na ledě, okolo krev, hodně ošklivý moment...

"O týden později mi lékař řekl, že už nikdy moje oko nebude fungovat na 100%. To byl asi nejhorší den ze všech," říkal tehdy Staal, podle kterého bylo nejhorší jen ležet doma a přemýšlet nad tím, co všechno ho v nejbližší době čeká.

Těžké byly i první dvě noci. "Moje manželka byla obě noci vzhůru, každých 20 minut mi utírala krev, která mi tekla z pravého oka," dodal Staal, který toto zranění považuje za nejtěžší situaci, se kterou se musel v životě potýkat.

Lundqvistova újma snad tak vážná nebude.